Reishi Mantarı Bitkisi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Reishi Mantarı Bitkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Reishi Mantarı Nedir - Reishi Mantarı Özellikleri - Reishi Mantarı Hakkında - Reishi Mantar - Mantar Hakkında  Reishi veya Lingzhi (Ganoderma Luciducum) Polyporaceae familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan yenilebilir bir mantardır.

  [​IMG]

  Reishi mantarı yumuşak, altı odacıksız, belirgin bir sapı olmayan yumuşak, düz ve kırmızı cilalı bir şapkaya sahip olan bir mantardır. Mantarın yaşına göre alt kısmı kahverenginin çeşitli tonlarındadır. Altında odacıkları bulunmaz ve sporlarını çok ince gözeneklerden yayar. Buruk bir tadı vardır.

  Reishi son yıllarda akciğer kanseri, prostat kanseri, göğüs kanseri gibi çeşitli ciddi hastalık türlerinde de denenmiş ve diğer tedaviler fazla umut vaad etmediği durumlarda bile kanseri iyileştirici etkisi gözlemlenmiştir. Bu yüzden özellikle Japonya, Çin ve Amerika'da pek çok doktor ve hasta tarafından kullanılmaya başlanmış ve etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmaların sonucunda Reishi mantarının beyin tümörü hastalarına da yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

  Buruk tadı yüzünden genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. İçine reishi ekstresi eklenen su bir çaydanlıkta yaklaşık 2 saat kadar kaynatılır ve hemen kullanılır. İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sebebi ile hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Reishi Mantarı Bitkisi Forum Tarih
Reishi mantarı nedir ve faydaları nelerdir ? Şifalı Bitkiler 3 Mayıs 2010
kültür mantarı yetiştiriciliği ve kurulum maliyetii Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Aralık 2014
Ayak Mantarı Nedir Ayak Mantarı Nasıl Önlenir El Ayak ve Vücut Bakımı 2 Eylül 2013
Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir? El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Aralık 2011
Mantarın İnsan Yaşamındaki Önemi Nedir? Doğa ve Bitkiler 15 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş