Rehberler Mardin'i Turistlere Yanlış Tanıtıyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 5 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Rehberler Mardin'i Turistlere Yanlış Tanıtıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnanç ve kültür turizmi kapsamında son yıllarda önemli bir ziyaretçi potansiyeline sahip Mardin'de şehrin tarihini bilen rehber sıkıntısı yaşanıyor.

  Rehberlerin çoğunluğunun cami ve medreselerin tarihini ve isimlerini turistlere yanlış anlattıkları belirtildi.

  Şehidiye Camii'ni Ulu Cami, Zinciriye Medresesi'ni ise Kasimiye Medresesi olarak tanıtan rehberlerin, ayrıca ücret ödememek için turistleri müzeye bile götürmedikleri iddia edildi.

  Mardin Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Mehmet Fidan, son yıllarda turizm alanında önemli gelişmeler görüldüğünü ifade ederek, tarihi kenti iyi tanıtacak rehber sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

  Ortalama her yıl Mardin'e 700 ile 900 bin arasında yerli ve yabancı turistin geldiğini kaydeden Fidan, "Maalesef turistlerle gelen bazı rehberlerin, 7 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Mardin'i yanlış tanıttıklarını görüyoruz. Özelikle tur operatörleri ile gelen ve turizm rehberi sertifikası olmayan rehberler, turistlere Mardin'i gezdirirken Şehidiye Camii'ni Ulu Cami, Zinciriye Medresesi'ni de Kasımiye Medresesi olarak tanıtıyor. Bir diğer önemli husus ise kente gelen yerli ve yabancı turistlerin Mardin'in tarihini öğrenmek için müzeyi gezmek istemelerine rağmen rehberler sırf ücret ödememek için turistleri müzeyi gezdirmiyor." diye konuştu.

  Bu yıl yaşanan turist bolluğu karşısında yüzü gülen esnaflar da rehberlerden şikâyetçi. Mardin'e gelen turistlerin çarşı ve pazarlara götürülmediğinden şikâyet eden esnaflar, rehberlerden biraz daha duyarlı olmalarını bekliyor.

  Son yıllarda artan turist sayısı karşısında işlerinin açıldığını belirten antika satıcısı Tacettin Toparlı, "Bizim işimiz yazın turistlere antika satmak. Ancak rehberler, turistleri Mardin'de iyi gezdirmiyor. Birkaç tarihi mekânı gezdirdikten sonra şehirden ayrılıyorlar. Mardin, önemli el sanatları yanında antika değerleriyle de meşhur bir kentimiz. Bu yıl kendimizi buna hazırladık. Birçok siparişler aldık. Ürettiğimiz el sanatlarını satmak zorundayız. Rehberlerden, turistleri gezdirirken serbest bırakmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu.

  (CİHAN)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rehberler Mardin'i Turistlere Forum Tarih
Turist Rehberlerinde Aranan Özellikler Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Turist Rehberlerinin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Mardin'in Müziği, Mardin Yöresel Çalgıları Mardin Tanıtımı 5 Ocak 2013
Mardin'in İlçeleri Mardin Tanıtımı 13 Mayıs 2011
Mardin Yöresi Halk Oyunları - Mardin'in Halk Oyunları Mardin Tanıtımı 10 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş