Reflünün Sebepleri - Reflü Sebebi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 30 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Reflünün Sebepleri - Reflü Sebebi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Reflünün Sebepleri - Reflü Sebebi


  Reflünün Sebepleri - Reflü Sebebi

  Normalde mideden yemek borusuna kaçışı önleyen birden fazla faktör söz konusudur. Bunlardan bir veya daha fazlasında meydana gelecek bir bozukluk neticesinde reflü oluşur. Aslında belli bir miktar ve sürede reflü normal insanlarda da oluşur; ancak bu durum herhangi bir şikayete yol açmaz.

  Reflü oluşumunda etkili mekanizmalar


  'Alt özafagus sfinkteri' dediğimiz, yemek borusu ile midenin birleşim yerinde bulunan ve gıdanın mideye geçişini kontrol eden yapı, reflü oluşumunu engelleyen en önemli mekanizmadır. Normal şartlar altında bu yapı gıda mideye geçeceği zaman gevşer ve daha sonrasında mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasını önler. Bu sfinkter sisteminin işlevinin bozulması reflüye yol açar.

  Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diafram kasında özafagusun içinden geçtiği deliğin gerekenden geniş olması reflü gelişiminde diğer önemli etkendir.
  Normalde yemek borusu, mide ile belli bir açı oluşturarak birleşir. Bu açının bozulması, reflü gelişimini kolaylaştırır.


  Karın içinde basınç artışı, şişmanlık, gebelik, midenin boşalma zamanında uzama, yağlı besinler, çikolata, kahve gibi faktörler de reflü oluşumuna katkıda bulunur.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş