Referans{Tavsiye} Mektubu Nasıl ve Neden Yazılır?

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Referans{Tavsiye} Mektubu Nasıl ve Neden Yazılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Referans{Tavsiye} Mektubu Nasıl ve Neden Yazılır?


  Referans mektubu iş bulma sürecinizi hızlandıracak önemli bir araçtır. Özellikle daha önce çalışmış olduğunuz firmalardan gelen iyi niyetli mektuplar, ayrılma sebebinizin nedenlerini açıklayarak, sizi işe alacak kişinin kafasındaki soru işaretlerini silecek ve işe alınmanızda kayda değer bir rol edinecektir.

  Referans mektubu; kontak isim yazmaktan, kişilerin adres, telefon numarası veya e-posta adreslerini vermekten daha pratik ve daha güvenilir bir yöntemdir. Öncelikle referans alacak olan kişinin elinde yazılı bir belge olması güven vericidir. Aynı zamanda ne yazdığını bildiğiniz bir mektup ile nereye varacağını kestiremediğiniz bir telefon görüşmesi arasında oldukça büyük fark vardır.

  Referans mektubunu yazacak kişinin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

  Öncelikle referans mektubunu yazacak olan kişinin seçimine dikkat edilmesi gerekir. Sizi hiç tanımayan veya size önem vermeyen birinden referans mektubu istemek çok da anlamlı değildir. Referans mektubunu yazacak olan kişi sizi iyi tanımalı, aranızda iyi bir ilişki olmalıdır.

  Ayrıca, referans mektubu yazacak olan kişiye detaylı bilgi verilmelidir. Referansın nasıl bir iş veya pozisyon için istendiği, hangi görevleri kapsayacağı yazılacaklar açısından önemlidir. Böylece kişi mektuba uygun nitelikleri yazabilecektir.

  Mektubu yazan kişi mektuba referans verilen kişi ile aralarındaki ilişkiyi tanımlayarak başlamalıdır. Bu kişi bir yönetici, müdür, akademisyen, sizinle aynı sektörde deneyimli bir kişi vb. olabilir. Sözkonusu ilişkinin uzunluğunun, ne kadar süre beraber çalışıldığının belirtilmesi gerekir.

  Daha sonra ise referans mektubu yazılan kişinin profesyonel, kişisel, akademik vs. başarı ve özelliklerine geçilir.

  Bu kısım oldukça dürüst ve içten yazılmalıdır. Yuvarlak, havada kalan laflar, standart cümleler, klişeler inandırıcılıktan uzak olduğu için kullanılmamalıdır. Belirgin ve farklı özellikler üzerinde durulmalı, spesifik örnekler verilmelidir. Kişinin bilgi ve becerileri, özellikleri, kişisel gelişimi, organizasyonda gösterdiği başarıları ve katkıları üzerinde durulmalıdır. Örnek vermek çok önemlidir. Örneklerle söyleneneler somutlaştırılmış ve belgelendirilmiş olur.

  Adayı değerlendirmede önemli olan noktalara değinmeniz referans mektubunu yazdığınız kişinin lehine olacaktır. İşe alımlarda dikkat edilen temel noktaları kısaca şu başlıklar altında toplayabiliriz:

  İletişim becerileri
  Zeka
  Kendine güven
  Sorumluluk bilinci
  İnsiyatif kullanabilme
  Liderlik becerileri
  Enerji
  Yaratıcılık
  Esneklik
  Kendini bilme, tanıma
  Problemlerle başa çıkma
  Hedeflerine ulaşma
  Rekabetçi
  Uygun mesleki beceriler
  İş ile ilgili tüm mektup ve belgelerde olması gerektiği gibi referans mektubu da kısa, açık, hatasız, okunaklı ve temiz olmalıdır. Kullanılan dile ve kelime seçiminize dikkat edilmeli. Zayıf kelimeler yerine güçlü kelimeler kullanılmalıdır. Örneğin; iyi, başarılı gibi belirsiz ve zayıf sıfatlar yerine, güvenilir, zeki, erdemli, yaratıcı gibi daha güçlü kelimeler kullanmak etkilidir. Yazılan mektup tekrar tekrar gözden geçirilmeli, herhangi bir hata olmasından kaçınılmalıdır.

  Mektubun sonunda daha fazla bilgi için referans veren kişiye ulaşılabilecek bir telefon numarası ve e-mail adresi yazılması ve gerektiği takdirde telefonda veya yüzyüze görüşmekten ve sözkonusu kişi hakkında daha fazla bilginin memnuniyetle verilebileceğinden söz edilmesi daha da güven vericidir. Referans mektubu sizin hakkınızdaki bilgileri somutlaştırabilecek ve başka bir insanın ağzından da bilgi almaya yarayan araçlar oldukları için gerek okul gerekse iş hayatında oldukça önemli bir yer tutmaktadırlar. Yazılan herşeyin doğru olup, olmamasından çok, başka bir insanın bu sorumluluğu üstüne alması bile yeterince güven verici olabilir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için sağol...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Referans{Tavsiye} Mektubu Nasıl Forum Tarih
Edison'a teşekkür mektubu örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 2 Ekim 2014
Aşk Mektubu Kısa Aşk Mektubu Örneği Aşk Hikayeleri 9 Şubat 2014
Edisona Teşekkür Mektubu Ampülün Mucidi Edisona Teşekkürk Mektubu Örneği Eğitim Bilgileri 10 Ocak 2014
Mimar Sinanın Mektubu Biyografi & Otobiyografi 25 Eylül 2012
Peygamber Efendimiz (S.A.V) in Cinlere Mektubu Peygamber Efendimiz (S.A.V) 8 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş