Recepli Köyü Merkez Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Recepli Köyü Merkez Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manisa Recepli Köyü - Recepli Köyü Hakkında - Recepli Köyü Tanıtımı - Recepli Köyü Resimleri  Recepli, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Recepli adı hakkında: 16. yüzyılın ilk yarısında Halep bölgesinde yaşayan Avşarlar Köpekli, Gündüzlü ve Avşar olmak üzere üç obaya ayrılmıştı. Bunlardan Avşar obasının başında (1579 - 1580 tarihlerinde) Recep, Bahri ve Küçük Minnet adında üç kethüda (obayı yöneten kişi) bulunuyordu. Recep beyin soyundan gelenler Recepli Avşarı, Bahri beyin soyundan gelenler ise Bahrili Avşarı olarak tanınmıştır. Recep ve oğulları öyle ün salmıştı ki 17. yüzyılda Avşarlar çoğunlukla Recepli Avşarı diye anıldılar. Recepliler, Osmanlı iskan siyaseti sonucu Anadolu'nun bir çok bölgesine yerleşmişlerdir.Ayrıca eski mezarlıkta kitabeler bulunmakta olup osmanlı döneminde o yörenin tımar sisteminde yer almıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek olarak her yıl Mayıs ayının içinde geniş bir katılımla köy mezarlığı civarında yağmur duası yapılır. Yemek kültürü olarak düğünlerde yöresel yemekler Türklerin has yemeği keşkek yapılmaktadır.

  Köy halkı daha önceleri el sanatları olan halı ve kilimler dokumakta idiler (Yağcıbedir halıları). Hatta köye halı ve kilim dokuma kursları için bina inşaa edilmişti. Yetkililerin ilgisizliği yüzünden kapanmıştır.

  Coğrafya

  Manisa merkezine 40 km. uzaklıktadır.

  Recepli köyünün yaylaları; Koca yayla ve Sakalı yayla, Kızılçukur, Bostanlık yaylalarıdır. Bostanlık, daha önceleri eski yerleşim merkezi olup burada bulunan köy dağılmiş ve şimdi bulunduğu yere iskan edilmiştir.

  Köyün tam karşısında, güneydoğusunda Karşıyaka yer almaktadır. Yine güneydoğusunda mezarlık ile köy arasında, Öteyüz diye anılan bir yer vardır. Burada ılık akan bir şifalı su vardır. Köylüler buraya hamam da derler. Mezarın kuzeyinde, bayram yeri denilen düz bir arazi vardır. Burası baharda çimenlik olur. Köy gençleri burada top oynarlar.

  Köyün hemen ön tarafından bir dere geçer. Bu derenin üst tarafında motorla çalışan bir değirmen vardır. Bu derenin kenarlarında küçük bahçeler vardır. Buralarda ceviz ağaçları, kavaklar, çınar ağaçları bulunmaktadır.

  Recepli köyü ve çevresinde eski yerleşim birimleri bulunmaktadır. Bazı kişiler tarafından buralarda antiklara rastlandığı söylenmekte hatta bunlardan faydalananların olduğu tahmin edilmektedir. Burada büyük bir altından kazanın bulunduğu ve yine tarihte dikiliden gelen geminin altınlarının Recepli köyünün kuzeyinde bulunan bir dağda gömülü olduğu söylenmektedir. Yine Soma'dan gelen kömür rezervinin uzantısının burada olduğu tahmin edilmektedir.

  Köyün kendine has, esrarengiz yapısı olduğu ve dualı bir köy olduğu, burada bulunan zatın âlim bir zat olduğu, hatta eren olduğu, kendine has marifetleri olduğu, kerametlerinin bulunduğu halk arasında anlatılır. Memleketin dört bir ucundan devamlı ziyaretçileri gelir ve ziyaretçiler bu muhterem zata ziyarette bulunurlar. Bu zatın vesilesiyle Allah'a dua ederler.

  Köy, dağ turizmi için elverişli bir alan teşkil eder. Köy; tipik ege köyü olup, kültürlerin birleştiği bir yer olan Anadolu kültürünü içinde barındırır. İyonya, Frigya, Lidya, Hitit hatta Babil gibi...

  Köylüler antep fıstığı aşılamaktadır ve zeytin dikmektedirler.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmasına rağmen karasal iklime yakındır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 544
  1997 428

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım alanlarının kısıtlı olması nedeni ile köy nüfusunun yarıdan fazlası bahar ve yaz dönemlerinde Gediz ve Bakırçay havzalarına inmektedirler.Tarımı bu havzalarda icra etmektedirler. Bunun yanı sıra köydeki genç nüfus şehir merkezindeki fabrikalarda çalıçmak üzere hergün servis ulaşımı ile gidip gelerek geçimini aylık olarak temin etmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Cavit ERDAŞ
  2004 - Cavit ERDAŞ
  1999 - Ahmet Ali AKTAY
  1994 - Ahmet Ali AKTAY
  1989 - Ali BİLGE
  1984 - Ali BİLGE

  Altyapı

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi Vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. [[Sağlık evi] ]var ebe hemşiresi vardır ve görevinin başındadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Recepli Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş