Raysız tramvay

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Raysız tramvay konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]

  Alman bilim adamları, otobüs ve tramvayın olumlu yönlerini birleştirerek yeni bir araç AutoTram'ı geliştirdi. Araç Ballard yakıt hücresinden güç alacak.

  Tramvay bir seferde çok sayıda yolcu taşıyabiliyor ve en dar dönemeçlerde bile işleyebiliyor. Fakat buna karşın pahalı bir alt yapı ve üst bağlantılar gerektirmekte. Oysa otobüs her türlü yolda altyapı gerektirmeden çalışıyor.

  Almanya'daki Fraunhofer Trafik ve Altyapı Sistemleri Enstitüsü bilim adamları, otobüs ve tramvayın olumlu yönlerini birleştirerek yeni bir araç tipi geliştirdiler. AutoTram ilk bakışta modern bir tramvaya benziyor ama ne rayları ne de üst bağlantıları var.

  Bunun yerine asfalta çizilmiş beyaz çizgiler üzerinde tekerlekle ilerliyor. Aracın önündeki bir kamera beyaz çizgileri takip ederken, bilgisayar görüntüleri değerlendirerek, ayrı ayrı yönlendirilebilen üç dingili ayarlıyor.
  Şoför mahallinde direksiyon kendiliğinden dönüyor ve AutoTram görünmez raylar üzerinde duraktan durağa ilerliyor. Yollar kar veya çamurla kaplı olduğunda kamera yolu görmese de AutoTram yine kendi kendine ilerleyebiliyor, çünkü uygunsuz hava koşullarında GPS sistemiyle devreye giriyor. Otobüs ve tramvay karışımı araç hidrojen yakıt hücresiyle çalışıyor. Ballard yakıt hücresi 80-kilowatt'lık enerji üretirken bu sisteme CCM Nuenen düzentekerinin ilave edilmesiyle üretilen enerji 325 kilowata yükseltilebiliyor.

  Bilim adamları duraklara yerleştirilecek elektrik şarj istasyonlanyla da çalışabileceğini söylüyorlar.Bu tercih edilirse 2 km de bir aracın şarz edilmesi gerekecek.

  AutoTram projesi özellikle de normal tramvay uygulamasının zor olduğu kentler için düşünülmüş. Mesela dar sokaklı kentlerde ya da bazı hatlarda daha fazla yolcu taşınması gerektiğinde AutoTram daha avantajlı.

  Tek bir AutoTram aracıyla bir seferde 120 yolcu taşınabiliyor ama isteğe göre iki ila üç vagon birleştirilebilmekte. Üç vagonlu AutoTram şehirlerarası yolculuklar için de kullanılabilecek.

  Kaynak:
  Cumhuriyet Bilim Teknoloji /Platinium Today
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Raysız tramvay Forum Tarih
Elektrikli tramvaylar seferden kaldırıldıktan sonra hangi ulaşım araçları kullanıldı Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Mart 2014
İkindi Tramvayı Kitabı - Hatice Çuhadar Kitap, Resim ve Dergi 18 Şubat 2011
Canlı müzikli tramvay seferleri başladı Müzik Haberleri 18 Haziran 2010
Yerli tramvay İstanbul raylarına iniyor Haber Arşivi & Gündem 18 Mart 2009
Tramvay'da Yemek Partisi.... İlginç Resimler 16 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş