Rapor Yazımı - Rapor Yazımı Nedir - Rapor Yazımı Hakkında Bilgi

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 2 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Rapor Yazımı - Rapor Yazımı Nedir - Rapor Yazımı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  rapor nasıl yazılır - rapor yazmanın kuralları - rapor yazmanın püf noktaları

  Araştırmacı tuttuğu notları kendi düşünce ve yorumlarını da katarak ilk taslak haline getirir. Bu taslağın birkaç kez düzeltilmesi ve geliştirilmesi ile son şeklini alır. Yazma işleminde konu daha iyi anlaşılabilir. Tez konusundaki düşüncelerimizin değişmesine de yol açabilir. Bu yüzden tekrar kaynak taraması yapılmalıdır.

  Toplanan malzemenin tez cümlesini kanıtladığından tam olarak emin olduktan sonra yazma işlemine başlanmalıdır. Bir araştırmada hangi bilgi veya görüşlerin araştırmacıya hangilerinin başkalarına ait olduğu mutlaka belirtilmelidir. Başkalarına ait olanlarda mutlaka kaynak gösterilmelidir.

  İlk taslakta asıl olan fikir akışının düzenli olmasıdır. Bu aşamada tablo, grafiklerle uğraşılmamalıdır. Giriş ve sonuç bölümleride en son yazılmalıdır. Dipnotları tam şekliyle yazmak da gereksizdir. Dipnotun hangi kelimeden sonra geleceğini belirlemek yeterlidir, ayrıntılar daha sonra yazılabilir.

  İlk taslak yazımından sonra metin dilbilgisi ve üslup yönünden düzeltilmeli, boş bırakılan yerler doldurulmalıdır. Tablo, grafik ve şekiller yerine konarak giriş ve sonuç bölümleri yazılır.

  Giriş bölümüne konu açıkça yazılır. Konunun neden seçildiği, ne gibi yararlar beklendiği ve hipotezin ne olduğu belirtilir. Uygulanan yöntem, konu sınırlandırılmaları ve kullanılan malzeme de belirtilir.

  Sonuç bölümüne konu bir kez daha tanıtılarak uygulanan yöntemlerle elde edilen bulgular yazılır. Sonuçta tez cümlesi yinelenir ama başka cümleler ve ifadeler kullanılır. Elde edilen bulgular yorumlanarak tezin doğruluğu konusunda bir yargıya varılır.

  Bundan sonra dipnotların yerine konması gelir.
  Yazıdaki üslubun açık, sade ve akıcı bir nitelikte olması gerekir. Gereksiz kelimelere yer verilmemelidir. Taslağı son kez okumadan önce birkaç gün dinlenmek yararlı olur. Son okumada metin üslup yönünden kontrol edilir, noktalama hataları ve cümle düşüklükleri giderilir, tablo, grafik ve şekillerin yerlerinin doğru olup olmadığı kontrol edilir.

  Bütün bunlardan sonra metin son yazım aşamasına gelmiştir. Yazılar genelde bilgisayarda yazılır. Metin yazıldıktan sonra yeniden baştan sona kadar okunarak gramer veya yazım hataları düzeltilmelidir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rapor Yazımı Rapor Forum Tarih
Olumsuz Sicil Raporunun İptali Dilekçesi Örneği Hukuk 24 Ocak 2012
Performans Ödevi Raporu Nasıl Yazılır Konu Dışı Başlıklar 24 Aralık 2011
Tüp Bebek Raporu Şartları Gebelik ve Annelik 25 Kasım 2011
Tüp Bebek Raporu Nasıl Alınır Gebelik ve Annelik 22 Kasım 2011
Tüp Bebek Raporu İçin Gerekli Evraklar Gebelik ve Annelik 22 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş