Rammstein Röpörtajı

'Müzik Sohbet & Fan Club' forumunda matrock47 tarafından 23 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. matrock47

  matrock47 Cezalı

  Rammstein Röpörtajı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rammstein

  Paul, bize öncelikle Rammstein'ın felsefesinden ve anlamından bahsedebilir misin?
  Eğer birilerinin ayak izlerine sen de basarsan geride hiçbir iz bırakmazsın. Rammstein'ın anlamını sormak karşına şu soruyu çıkartır: "Rolling Stones" ne anlama geliyor peki?

  Rammstein'ı nasıl kurdunuz ve ilk zamanlarınızda müziğinizi nasıl şekillendiriyordunuz?
  Her şey altı arkadaşın bir araya gelmesiyle başladı. İlginçtir; Rammstein herkesin kendi grubunda yapamadığını yaptığı bir projeydi önceleri. Sonradan 'makine'lerle çalışmanın zevkine vardık. Çünkü bu bizim içimizdeki Alman mizacımızı karşılayan, tatmin eden bir şeydi.

  Sizi Dinamo Festivali'nde canli seyretme fırsatını bulduk. Fakat şovunuz öylesine kusursuz gözüküyordu ki, seyircilerin birçoğu playback yaptığınızı düşündü. Sen ne diyorsun bu konuda?

  Tabii ki playback falan değildi. Komplimanınız gerçekten gururumu okşadı ama dürüst olmak gerekirse benim fikrim şovun çok daha iyi olabileceği şeklindeydi. Beğendiğim ve gerçekten iyi çalan grupları sorarsan Skunk Anansie, ilk davulcularının olduğu dönemdeki Smashing Pumpkins ve Pantera'yı gösterebilirim sana. Bunlar dışında kusursuz olduğuna inandığım iki konser seyrettim hayatımda: Metallica ile Nine Inch Nails.

  Bütün şarkılarınızı Almanca söylemenize karşın inanılmaz bir uluslararası başarı yakaladınız. Bu kadarı biraz garip değil mi? Siz de şaşırmadınız mı bu işe?
  Şüphesiz büyük bir sürpriz oldu ama yine de bize daha çok 'komik' geliyor tüm bu olup bitenler. Sonra Rammstein'ı Depeche Mode tribute albümünde görmek ve hele hele İngilizce şarkı söylerken yakalamak da bizim için hoş bir sürpriz oldu.

  Bu albüme katılımınız nasıl gerçekleşti?
  Aslında uzun bir hikayesi yok. Bize katılmamız teklif edildi; biz de kabul ettik. Ayrıca İngilizce'ye karşı bir tavrımız falan yok, fakat ne zaman bu dili kullanmaya kalksak kulağımıza bir tuhaf geliyor. Almanca şarky sözlerine takılıp kalmamızın en önemli sebebi de bu olsa gerek.

  Rammstein hayatlarınızı nasıl etkiledi? Grubunuzu aile yaşantylarınıza tercih etmiş gözüküyorsunuz...
  Bunun başka bir çıkış yolu yoktu inan ki. Üstelik hepimizi eşlerimiz terk etti. Aslında kimin kimi terk ettiği de tartışmaya açık tabii. Biz asla oturup da karılarımızdan ayrılmak gibi bir karar vermedik. Zaten bütün bu olaylar da birkaç ay içerisinde olup bitti. Müzik piyasasyna girdiğinizde Alman basını tarafından Neo-Nazi ırkçı fikirleri desteklemekle suçlandınız.

  Kendi basınınızın bu tavrı sizde bir hayalkırıklığı yarattı mı?
  Elbette. Tek kelimeyle şoke olduk ve ağzımızı uzun bir süre bıçak açmadı. Ayrıca kişisel olarak sol eğilimli birisi olduğumu da rahatlıkla söyleyebilirim. Sırf basında çıkan bu saçmalıklar yüzünden hiçbir politik içeriği olmayan şarkılar yazmaya zorlandık. Bunun bizim için Kabul etmek gerekir ki, "Lost Highway" birçok yeni dinleyici kazanmanızı sağladı.

  David Lynch'in filminin soundtrack'i için neden Rammstein'ı seçtiğini biliyor musun?
  Bunu anlamak hiç de güç değil. Filmi bir kere izlemek, David'in neden Rammstein'ı seçtiği sorusunun yanıtını verecektir. (Sonradan öğreniyoruz ki Rammstein "Lost Highway"de şarkılarının kullanılabilmesi için sayısız kez Lynch'e kaset yollamış!)

  Paul, peki Rammstein'y modern müzik çerçevesinin neresinde görüyorsun?
  Birçok başka grup gibi bizim de olmaya çalıştığımız şey 'yarının topluluğu' olabilmek.

  Peki Rammstein'e özgü olan ve gurur duymanı sağlayan en önemli "güç"ler neler?
  Hepimizin birbirinden epey değişik karakterler olması ve buna rağmen aynı hedefleri paylaşmamız. Kendi aramızda daima kavga halindeyizdir çünkü gruptaki herkesin görüşleri ve fikirleri çok farklıdır.

  İmaja büyük önem veren bir grup olduğunuz gerçek. Peki bir sanatçının imajlarla gerçekleştirebileceği en radikal hareket ne olabilir sence?
  Bir düşünelim... Çıplak bir adamın kendisini yakması en uç hareket olsa gerek. Till (vokalistleri) böyle bir şey yapmaya kalksa bir saat derin dondurucuda yatmak zorunda kalır. Hem ondan böyle bir şey rica etmek de biraz fazla olur herhalde!

  Till dedin de... Dynamo'dayken Till'in deli raporu olduğu da kulaktan kulağa dolaşan söylentiler arasındaydı. Doğru mu duyduklarımız?
  Bu soruyu basitçe cevaplayayım. Her insanın öyle ya da böyle psikolojik rahatsızlıkları vardır. Normal ve anormal arasındaki çizgi çoğu zaman sanıldığından çok daha incedir. Merak ettiğimiz şeylerden biri de Almanya'nın neden bu kadar radikal müzik gruplarına ilgi gösterdiği.

  O ülkede yaşayan birisi olarak bunun sebebini biliyor musun?
  Bahsettiğin fenomenin sadece Almanya için geçerli olduğunu sanmıyorum. Üstelik zamanında caz bile Almanya'da radikal olarak değerlendirilip yasaklanmıştı. Doğu Almanya'da rock'n'roll dinlenemiyordu çünkü o da yasaktı. The Beatles ortaya çıktığında, devrimci müzikleri ve görüntüleriyle tüm dünyayı şok etmişti. Göreceksin, birkaç sene içinde de kimse neden Rammstein'ın bir zamanlar şok edici sayıldığına anlam veremeyecek.

  Gelecekte Türkiye'ye gelmek gibi bir planınız var mı?
  Planlıyoruz tabii ki. Ama ne zaman olur bilemem...
   

  1 kişi bunu beğendi.
 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için tesekürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rammstein Röpörtajı Forum Tarih
Rammstein - Ich Tu Dir Weh [Single] 2010 Albüm Tanıtımı Albüm Tanıtımları 2 Şubat 2010
Rammstein-Şarkıları-müzikleri Sanatçı Tanıtımları 15 Ağustos 2008
İlker Yasin Solmaz Röportajı - Defne Joy Foster'ın eşi İlker Yasin Solmaz Magazin Haberleri 16 Şubat 2011
10 Ocak 2010 Cem Yılmaz Yahşi Batı Röportajı Magazin Haberleri 10 Ocak 2010
9 Ocak 2010 Burak Kut Röportajı Müzik Sohbet & Fan Club 9 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş