Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)  [​IMG]
  Latince Adı: Mikrogeophagus ramirezi

  Habitatı ve Anavatanı: Kolombiya, Venezuella

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

  Cinsiyet Ayrımı: Dişiler; erkeklerden biraz daha küçük olurlar ve üreme dönemlerinde karınları kırmızı, pembe arası bir renk alır.

  Üreme: Yaprak veya düz bir kayanın üstüne yumurta dökerler. Yumurtalarını korurular. Erkek dişi beraber yumurtalara bakarlar. Yaklaşık olarak 200 yumurta bırakırlar. Yavrularını Malawi ve Tanganyika cichlidleri gibi ağızlarında korudukları görülmüştür.

  Sıcaklık: 26-28 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 7 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 60 litre

  Su Sertliği: Yumuşak

  pH: 6.0-7.0

  Zorluk Seviyesi: 4

  Genel Yorum: Bu balığı sağlıklı bir şekilde yaşatabilmek için en önemli nokta sağlıklı bir balık almaktır. Genelde alınan balıklar sağlıksız olduğundan sorun yaşanmaktadır. Üremeleri kolaydır ama yumurtaların çıkması için suyun yumuşak, iletkenliğinin düşük olması gerekir. Alındığında ilk bir kaç gün artemia, su piresi gibi canlı yemlerle kondisyon kazandırılmalıdır. Geniş bitkili akvaryumlarda, diğer barışçıl Amazon türleri ve canlı doğuranlarla birlikte bakılabilir. Bitkilerin yanız sıra saklanma yerlerine de ihtiyacı vardır. Çeşitli varyasyonları vardır. Doğada olamayan varyasyonları da bulunabilir. Akvaryuma başlangıç balığı değildir. Akvaryum suyunu balığın istedği gibi tutmak tecrübe gerektirir.


  Aktavist Yorumları: 1) Discus tankımda 3 adet ramirezim var. Gayet uysal balıklar. Şu ana kadar hiç bir sorun çıkarmadılar. Tankınızda bol bitki ve mango kökü varsa kendilerini daha güvende hissediyorlar, çünkü biraz korkaklar. Yem vermeye geldiğim zaman bile kaçacak delik arıyorlar. Sadece uzaktan göz teması ile seyredilmeyi seviyorlar, çok fazla müdahaleden hoşlanmıyorlar. Herşeye rağmen renkleri, hareketleri, uyumlulukları ve görüntüleri ile beslenilebilecek bir tür. Herkese tavsiye ederim.

  2) Ramirezi bakimi aslinda o kadar da zor bir olay degil sadece dikkat gerektiriyor. Ramirezi bol bitkili akintisi olmayan sakin bir akvaryum ister. Tetra akvaryumlari oldukca uygundur, ayrica canli doguranlarla da sorun cikarmazlar (kilickuyruk haric). Suyun sertligi konusuna gelince biz guney Amerika baligi besleyecegimiz icin yumusak olmali. Kum olarak kuartz kum (ben kullaniyorum) su dengesinde olumlu oluyor. Gelelim puf noktalarına: 1.Akvaryumunuza neon tetra alin oncelikle (eger yeni kurmuyorsanız yoksa 2 hafta kadar su degerleri icin ugrasmaniz lazim) Eger neonlar sorun cikarmadan yasiyorsa ramireziler de yasar demektir. 2.Baliklari akvaryumcudan alirken karma akvaryumda yasayacaklari icin mumkunse erkek alin (merak etmeyin birbirlerini parcalamazlar aksine gozleriniz bayram eder renklerinden dolayi) ve akvaryumda cekingenlik yapmazlar. 3.Yem olarak onlara hic bir baligin hayir diyemeyecegi bir yem olan dondurulmus kan kurdunu tavsiye ederim zamanla miktar azaltilip pul yeme gecilebilir. 4.Mumkunse akvaryumunuzda ilac ve katki maddesi bulundurmayin (gubre ihtiyaci icin canli doguran kullanilabilir) 5.Haftada bir 1/5 su degisimi yapin ama kullandiginiz su enaz bir hafta dinlenmis ve akvaryumla esit isida olmasina ozen gösterin.

  3) Şu anda 3 tane besliyorum. Sadece ramireziler için bir akvaryum kurdum. Gayet neşeli balıklar, keyifleri yerinde olursa gayet güzel renk alıyorlar. Yumuşak suyu seviyorlar. Sakin akvaryum onlar için ideal; çünkü biraz korkaklar ve hareket onları ürkütüyor. Bitki olunca daha da neşeleniyorlar. Bulundukları akvaryuma bir tarafı açık hindistan cevizi kabuğu koyarsanız balıklarınızın rahatça dinlenebileceği bir yeriniz oluyor, hem de suyu yumuşatabiliyorsunuz.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi) İle İlgili Bir Makale
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ramirezi Güney Amerika'nın Amazon Nehri kollarından birinde yaşayan bir tür cüce cichlid türüdür... Aşağıdaki haritada kırmızı ile belirtilen yerler ramirezilerin yaşam alanlarını göstermektedir.

  [​IMG]

  Bir çift ramirezi için minimum akvaryum boy 60 cm olan yüksekliğide en az 40 cm olan bir akvaryum olmalıdır... Örneğin 100 litre bir tank çok uygun olacaktır. Ramirezilerin yaşam alanlarında dallar kökler ve yer yer bitkiler bulunur. Akvaryum dekore edilirken buna göre dekor hazırlanmalıdır. Su şartları yumuşak olmak zorundadır. Sert yada hafif alkali bile olsa ramirezi için uygun değildir. Ramirezi çok hassas bir balık olup. Eğer ki varyete türlerden değil ise hafif alkali sularda bile yaşamını yitirecektir. Uygun pH 5 ila 6,5 arasıdır...

  Microsiemens: 150° den fazla olmamalıdır. Dolayısı ile Toplam sertlik 5 ila 10° arasında olması ramirezi için uygun olandır.
  (Toplam sertliği ms ile hesaplayabilirsiniz. Ms değerini 33'e bölerseniz Gh yani toplam sertlik yaklaşık olarak bulunacaktır...)

  Nitrat ve nitrite karşı çok hassastırlar. Özellikle nitrit bu canlıların resmen düşmanıdır. Mümkün olduğunda düşük hatta 0 olmalıdır. Nitrat ise en fazla 20 mg olması tavsiye edilir. Bunun haricinde amonyak değerleride dikkatle kontrol edilmelidir. Bu gibi nedenlerden ötürü her zaman ramirezi akvaryumlarında bitki bulundurmalıyız. Hem dekor açısından hemde balıkların sağlığı açısından bitki şarttır.

  pH'ın artmaması ve su değerlerini etkilememesi açısından kum olarak quartz uygun olacaktır. Bitkilerinizin sağlıklı yetişmesi için kumu iri taneli olanlardan seçerseniz daha iyi olacaktır. İri taneli quartz kum bulamazsanız yada bulsanız bile beyaz olup göz zevkinize hitap etmiyor ise lav kumu tavsiye ederim. Lav kumuda quartz gibi suya salınım yapmaz ve suyunuzun kimyasal değerlerini değiştirmez.

  Ramirezi Karakteri...

  Ramireziler barışçıl karakterleri ile bilinirler. Küçük boyutlara sahip oldukları için hem hoş görüntüleri vardır hemde küçük balıklarınız ile uyumlu bir balıktır. Karma akvaryumlarda rahatlıkla beslenebilirler.

  Birlikte en uyumlu oldukları balıklar;

  • Discus
  • Melek
  • Apistogramma türleri
  • Cüce vatoz
  • Corydoras(çöpçü türleri)
  • Neon tetra
  • Kardinal tetra
  • Red nose tetra
  • Black tetra
  • ...ve diğer ufak tetra türleri
  Ramirezi dişi-erkek ayrımı...

  Başta koyduğum resimlerde ilk resim erkek ikinci resim ise dişidir. Bu resimlerde dişi ile erkek arsındaki farklılıklar bariz olarak görülmekte fakat ben yinede tek tek sayacağım...

  • Erkek daha iri olur
  • Erkeklerin sırt yüzgeçlerinde ilk 3 hüzmesi (siyah olanlar) adult yani erişkin olduklarında dişiye nazaran daha uzun olur. Dişilerde de bu hüzmeler uzamasına karşın yanyana koyulduğu zaman erkekten farklıdır...
  • Dişilerde karında üreme dönemi eflatun veya pembe bir renk hakimdir. Yukarıdaki ikinci resimde de görülebilir. Bu pembelik normal zamanlarda da süliyet halinde mevcuttur
  • Erkeklerin alt yüzgeçleri kanca biçimini alarak dişiye nazaran daha büyük olur...
  • Dişilerin dudak yapıları erkeklere nazaran genelde daha narin görünümlü olur...
  Aşağıdaki resimde sizde bu ayrımları görebilirsiniz...
  [​IMG]


  Ramirezi Üremesi...

  Ramireziler tek eşli balıklardır. Eşlerini seçer ve ömür boyu birarada olurlar. Bazı durumlarda erkekler diğer dişilere yönlenebilir fakat dişiler çok kıskançtır ve bu durumdan pek hoşlanmayarak eğer erkek kendinden ufak ise hem erkeği hemde diğer dişiyi öldüresiye dövebilirler.
  Dişileri genelde erkeklerden daha ufak olmasına karşın erken geliştikleri için eş tuttukları dönemde erkekten daha iri olabilirler. Ancak ilerleyen zamanlarda erkek dişiden daha iri olacaktır...

  Akvaryumda üreme zamanlarında çok agresif olurlar fakat bu agresiflikleri ile kimseye zarar vermezler. Sadece diğer ramirezilere zarar verici darbeler vururlar. Karma akvaryumlarda diğer balıklara sadece korkutma amaçlı vurup kaçmalar yaparlar ve helikopter gibi süzüle süzüle gezerler...

  Eğer apistogramma türleri ile bir arada bakılıyorlar ise kesinlikle üreme için kovuklar yapılmalıdır. Bu iş için hindistan cevizi kabuğu uygundur. Eğerki yeterli derecede saklanma alanı yok ise ramireziler ortalık yere yumurta bırakırlar ve bu durumda akvaryumda bulunan diğer cichlidlidler için akvaryumu dar ederler. Apistolara göre daha sert olan ramireziler böyle bir durumda apistoları öldürebilirler. Ancak saklanma alanı bol olur ise sadece yumurta bıraktıkları kovuğun etrafını kollar ve korurlar. Apistolarınızda bu arada belki başka bir kovukta yumurtlarlar bile

  Ramireziler daha öncede söylediğim gibi tek eşli olup eşlerini seçer ve onunla bir hayat yaşamaya başlarlar... Eşini seçen erkek yumurta bırakılacak alanı aramaya başlar. Yumurta bırakılacak uygun yeri tespit ettikten sonra dişiyi buraya davet eder. Genelde dişiler yumurta bırakılacak alanı beğenmemezlik yapmazlar ve o anda yumurtlama işlemi başlar. Fakat bazen dişiler huysuzluk yapıp kendi istedikleri başka bir yere erkeği çekebilirler... Eğer bu gibi bir durum yaşanır ise yine erkek dişinin gösterdiği yeri beğemezse üreme işlemi başlamaz... Yani kısaca her halukarda da üreme erkeğin yer beğenmesi ile olur. Bu balıklar yuvayı dişi kuş yapar prensibine kesinlikle ters canlılardır. Erkekleri hayli dominant karakterlidir.

  Dişi yumurta bırakılacak yere gelip 1-2 kez yumurta bırakıcakmış gibi yapar ve erkeği bekler. Erkekte bu alana gelp sanki yumurta varmış gibi yapar ve onları dölleme(aşılama) işlemini yapar. Aslında bu bir provadır. Prova başarılı olur ise dişi ilk 3-5 yumurtayı bırakır ve erkeğin aşılaması için çekilir. Erkek yumurtaları aşıladıktan sonra oradan uzaklaşır ve etrafa bir bakınıp geri döner. Eğer herşey yolunda ise yumurtlama işlemi devam eder. Yaklaşık ½ saat ile 1 saat arasında süren bu işlem sonucunda ramireziler 80-100 civarı yumurta bırakırlar. Genç balıklar genellikle 40-50 yumurta bırakacaklardır. Her yumurtlama işleminde yumurtalar dahada artış gösterecek ve max 80-100 civarı bir hal alacaktır...

  [​IMG]
  [​IMG]

  Ramirezi üreme akvaryumunun yada üremesi için uygun akvaryumun hazırlanması

  Artık nasıl ürediklerini, ihtiyaçları olan akvaryum ölçülerini ve karakterlerini biliyoruz. Buna göre uygun bir tank nasıl hazırlanır onu öğreneceğiz.

  Yumurtayı biriktiren ramireziler genelde bitkiler arasında uygun bir alana yumurta bırakırlar. Fakat eğerki hindistan cevizi kabuğu vb. kovuklar olur ise kesinlikle onları tercih ederler. Hatta ve hatta kırmızı renkte bir taş parçası uygun bir yere koyulur ise gelip yumurta bırakmak için kesin onu bulurlar. Ancak göz önünde olmaması tercih edilir. Eğer ki yumurtaların sizin tarafından farkedildiğini onlar farkeder ise hemen başka yere taşırlar. Eğer karma bir akvaryum ise belkide bu yeni yer hiçte uygun değildir. Bu nedenle hindistan cevizini yada kırmızı tonlardaki taşı kesinlikle rahatsız olmayacakları bir yere koyarsanız uygun olacaktır...

  Ramirezilerin ve yavruların beslenmesi...

  Ramireziler omnivor balıklardır. Yani hem etçil hem otçul beslenirler. Fakat genel olarak etçil beslenirler. Bu nedenle karides, artemia, su piresi, ufak kurtlar(kurtçuklar), solucanlar vb. yemler onlar için çok uygun olacaktır. (Ağızlarına sığmayacak kadar iri olan yemleri doğrayarak verebilirsiniz.)

  Yavrulara artemia ve infusuar verilmelidir. Dünyaya geldikleri zaman çok çok ufak oldukları için artemia yiyemiyebilirler ilk günlerde bu nedenle ınfusuar ve yumurta sarısı iyi bir besin olacaktır. yumurta sarısını ılık bir suda ezerek iyice karıştırın ve bekleyin. Bir süre sonra su durulunca yumurta sarısı su yüzeyinde birikecektir. Su yüzeyinde yada dipte biriken yumurta sarısını kullnmayınız. Bu biriken yumurta sarısı balıklar için sindirilmesi çok zordur. Bu nedenle orta seviyelerden bir şırınga yardımı ile çektiğiniz suyu yavrulara doğru yavaşça püskürterek verebilrsiniz...

  Birkaç gün sonra artemia yiyebilecek boya ulaşırlar. Bu andan itibaren artemia ana besinleri olacaktır. İlk 1-2 ay artemia sıklıkla verilmesi büyümeleri açısından iyi olacaktır... 2 haftadan sonr toz kuru yemlerde ilaveten verebilirsiniz...

  Toz kuru(hazır) yemler verirken ramreziye uygun olup olmadığına bakınız. Kabız yapan yemler verdiğiniz taktirde balıklarınızı kaybedebilirsiniz... Her ne kadar omnivor olsalarda onlara ıspanak vb. şeyler yedirmek çok zor olacaktır.

  Tavsiye ettiğim hazır yem Tetra discus'tur. Tetra discus alırken de kırmızı ve iri taneli olanını alınız. Yine tetranın bir discus yemi olan tetra bits vermeyiniz. Ben ne zaman bu yemi kullandıysam ramirezilerim kabız olmuştur. Dertsiz bir yemleme için bits kullanmayınız...

  Ramirezi Varyeteleri...

  Varyeteler doğada bulunmayan türlerdir. Bunlar akvaristlerin genleri ile oynayarak ortaya çıkarttıkları türlerdir. Düz(normal) ramireziye göre daha dayanıklı olurlar. Ancak yinede ani ısı değişimi, ph değişimi gibi şeylere karşı çok hassastırlar... Bu türlerin daha dayanıklı olması şuradan ileri gelmektedir. Doğada hiçbir zaman düşük pH ve yüksek ısıda bulunmamışlardır. Normal bir ramirezi 5 pH ve 30 derece ısıda rahat yaşarken bu varyeteler yaşayamazlar. Bunlar için nötr yada hafif alkali sular daha uygundur. Isı olarakta 24-26c arası en uygun ısıdır... Bu nedenle alkalite sulara daha dayanıklı olurlar ancak ani değişimler onlarıda çabuk etkiler...

  Gold Ramirezi
  [​IMG]

  Tül Ramirezi
  [​IMG]

  Balon Ramirezi
  [​IMG]

  Onur Can BAKIR / İZMİR
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ramirezinin (Mikrogeophagus ramirezi) Doğal Ortamı Resimleri
  Doğal ortamında Ramirezi Resimleri (Mikrogeophagus ramirezi)
  [​IMG]
  Ramirezi;
  [​IMG]

  Doğal ortamında Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)
  [​IMG]

  Doğal ortamında Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)
  [​IMG]

  Doğal ortamında Ramirezi Balığı (Mikrogeophagus ramirezi)
  [​IMG]

  Doğal ortamında Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi) Amerikan Ciklet Balığı
  [​IMG]

  Amerikan Cichlidi, Doğal ortamında Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)
  [​IMG]

  Doğal ortamında Ramirezi (Mikrogeophagus ramirezi)
   

Bu Sayfayı Paylaş