RAmazanin son 10 gunleRi

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda Fatma tarafından 3 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  RAmazanin son 10 gunleRi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz Aişe anlatıyor: “Resulullah vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde itikafa girer ve derdi ki: Kadir Gecesi’ni son on günde arayınız.”
  “Hz. Peygamber Ramazan’ın son on günü girdiğinde; gecesini ibadetle geçirirdi, ailesini de uyarırdı, ibadet için diğer zamanlardan daha fazla gayret gösterirdi.”(Buhari)
  Bu sene de takvim Ramazan ayının son on gününü gösterdi. Bize bu güne kadar istifade edebildiğimiz kadarına şükredip kalan günlerde daha fazlasına çalışmak ve dua etmek kaldı.
  Allah’ın en sevgilisinin bütün gecelerini ihya ettiği, dünyevi meşguliyetlerden tümüyle elini çektiği, ‘itikaf’a girdiği ehemmiyetli bir zaman diliminin hemen arifesindeyiz.
  * * *
  İtikaf: İnzivaya çekilerek devamlı ibadetle meşgul olmak demektir. Sünnet olanı ise Ramazan’ın son on gününde yapılanıdır.
  Oruç’un müspet tesirlerini alabildiğine artıran, nefis muhasebesine insanı mecbur eden, bu ayı senenin dönüm noktası haline getirebilecek bir ibadet, Kadir Gecesi’ni aramanın en güzel şekli.
  Kelime manası: bir yerde ayrılmadan beklemek. Bu bekleyiş; affedilmek için ayrılmamak üzere, Yaradan’ın dergahında beklemek olsa gerek.
  Hala Ramazan’dan –ben gibi- gerektiğince istifade edemeyenlere son bir fırsat. Yeni bir başlangıç yapma imkanı. Son günlerinde Mübarek ayın gönüllerde hasıl ettiği tesirin aşınmasına engel olma, aksine ibadetlere hız verme ihtarı.
  Ve bir mükellefiyet: Yok olmaya, kaybolmaya yüz tutan bir ibadet’in, ‘itikaf’ın ihya olması, hayata doğması için her Müslüman mükellef. Beldede kimsenin yapmaması halinde beldedekilerin tümü mesul. Sünnetleri ihya etmek Ahirzamanda hepimizin en mühim vazifesi.
  * * *
  …Ve İtikaf’ın hikmetlerinden biri; Ramazan’ın son on gününde gizli, Kur’an’da bin aydan hayırlı diye tavsif edilen mübarek Kadir Gecesi’ni aramak. Rablerinin izniyle Meleklerin yere indiği, Kur’an’ın indirildiği gecede, yatağımızda yatıyor olmamak, meleklere o gafletli, yarı ölü halimizle yakalanmamak.
  Ta Fecre kadar her yanı dolduracak melaikelere ibadetlerimizle, okuyacağımız Allah kelamıyla, kılacağımız namazlarla, zikir, tesbih ve tefekkürlerle arkadaş olmak, Yaratılanların en şereflisi mertebesine yakışmak, Rahmetin tebessüme gelmesine, bereketin celbine vesile olmak, İslam Coğrafyası’nın üzerindeki kara bulutların dağılmasına yakarmak.
  Ve Rahman ve Rahim olanın bu arayış sayesinde son on günün hangisi ihya edildiyse onu hakkımızda Kadir Günü eylemesi,
  Kabul etmesi, Kadir Gecesi’ni yakalayan bir Halis dostunun bütün inananların kurtuluşu için yaptığı safi duasını…
  * * *
  İtikaf’a çoğumuzun gücü yetmeyecek belki. Allah bu ibadete iştiyakımızı halketsin, iştiyaklarımızı niyetlere tahvil etsin, niyetlerimizi ibadetlere… İtikaf ibadetini yapabilenlerin dualarına ortak olmayı nasip etsin.
  Belki gecelerini ibadetle geçirmek de elimizden gelmeyecek. Allah ihya edebildiğimiz bir geceyi hakkımızda Kadir Gecesi kabul buyursun.
  “İbadet için diğer zamanlardan daha fazla gayret gösterdiği” muhaddislerce rivayet olunan Yaradan’ın en sevgili kulu, alemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygamber-i Zişan’a ümmet olduğumuzu göstermek için ibadetlerimizde bir başkalık olsun bu günlerde. En küçük kabahati malayani meşguliyetlere teşvik olan televizyonun sesini on günlüğüne olsun işitmeyelim hanelerimizde. Daha evvel yapmadığımız ibadetleri yapalım bu birkaç günde. Değil mi ki bu başkalıkla dahi sünnet işlemiş olacağız.
  Dualarınızda yer bulmak ümidiyle.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - RAmazanin gunleRi Forum Tarih
Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur Ramazan ve Hikmeti 18 Eylül 2008
Ramazanın Son On Günü Ramazan ve Hikmeti 18 Eylül 2008
Atatürk'ün Şam günleri nasıl geçmiştir kısaca Atatürk Hakkında Herşey 17 Mart 2016
Özel günlerin toplumsal paylaşımlar açısından önemi nedir? Özel Gün ve Geceler 24 Şubat 2016
2013 Resmi Tatil Günleri Tarihleri Özel Gün ve Geceler 17 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş