Ramazan'da ağız kokusu artar - Ağız kokusu olmaması için

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 15 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ramazan'da ağız kokusu artar - Ağız kokusu olmaması için konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan'da ağız kokusu artar​  Birçok insanın derdi olan ağız kokusu Ramazan'da iki katına çıkıyor. Gece yenilen sahur yemeğinin ardından dişlerin fırçalanmadan yatılmasının ağız kokusunu oluşturduğunu söyleyen Bahçelievler Medicana Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nden Dr. Dt. Burcu Karaduman, "Günlük ağız bakımının yanı sıra sahurda yemeğin ardından yatmadan mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğini" belirtti.

  TÜKÜRÜK ÜRETİMİ AZALIR
  Ağız ortamı birçok çeşitte ve çok sayıda bakteriye ev sahipliği yapmaktadır. Yemek yeme ve içme fonksiyonları olmadığında ağız içinde tükrük üretimi azalacağından tükrüğün temizleme ve yıkama görevleri de yerine getirilemez ve artan bakteri sayısına bağlı olarak ağız kokusu meydana gelir. Mide boş olduğunda, midede gıdaları parçalayan sıvıların hareketi de bu dönemde ağız kokusuna yol açar. Uzun süreli açlık dönemlerinde vücut daha önce depoladığı yağları yakmaya başlar. Bu da nefesle dışarı atılan ve kötü kokuya yol açan ketonların salınmasına neden olur.

  ÖNCEDEN HEKİME GİDİN
  Ancak Ramazan döneminden önce zaten ağız kokusu varsa bu dönemde kokunun şiddeti artacaktır. Bu bakımdan diş ve dişeti sağlığı bakımından sorunsuz bir Ramazan geçirmek için önceden diş hekimi kontrolüne başvurmakta yarar görülmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ramazan'da ağız kokusu Forum Tarih
Ramazan'da ağız kokusu sorunu yaşamamak için! Ramazan ve Hikmeti 28 Ağustos 2008
Ramazan'da Umreye Gitmek Ramazan ve Hikmeti 13 Temmuz 2010
Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz Ramazan ve Hikmeti 14 Haziran 2010
Ramazan'da Hilali görmede ölçü nedir? Bu durumlarda inanların nasıl hareket etmeli? Ramazan ve Hikmeti 11 Eylül 2009
Ramazan'da Ne Yapmalı Ne Yapmamalı Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş