Ramazan Bayrami

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda RiVeR_Nn tarafından 28 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Ramazan Bayrami konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muhterem Müslümanlar!
  Dünyada en büyük saadet, Allah'a kul olabilmektir. Bu bahtiyar­lığa ermiş olanlar, kulluk vazifelerini ifasında en büyük saadeti du­yarlar.
  Allah'ın emrettiği namazı kılarken, tekbirle başlar Ve tekbirle de­vam eder. Cenge gidişi tekbir getirerek, bayram namazına gelişi de tekbir alaraktır
  .
  Mü'min; cenge giderken likaullah ümidiyle sevinçli, bayram na-"ma'zma koşarken rızaullah hevesiyle heyecanlıdır!
  Allahü Teâlâ'nın emretmiş olduğu Ramazan orucunu,- kulluk şevi: ve heyecaniyle tutmuş olanlar, dün ne kadar neş'eliydi. İlâhî em­re teslimiyeti, ne kadar manalı ve güzeldi.
  Bugün Mevlâmızın rızasına erme şevkiyle bayram namazına gelmesi de o kadar güzeldir.
  ibadette teslimiyetin vakarı, bayramda aşkın heyecanı vardır. Aşk. insanı pişirir, teslimiyet ise kemâl sahibi kılar.
  Mü'min, iki cihanda kurtuluşun ancak Allah'a kullukla mümkün olacağım bildiği için, felahın sebeplerine yapışmaktadır.
  iman ile küfürden, ibadetle nefsin kirlerinden, zekâtı vererek kul hakkından temizlendi. Su ile bedenini, zikirle ruhunu arıtmış, güzel huy ile kötülüklerden temizlenmiştir. Pırıl pırıl hâli ile o, bayram yap­maya hak kazanmıştır.
  Bir ay, vücudu ve malı ile yaptığı kulluk vazifelerini, rızâ-ı ilâhî pazarına arzetmeye gelmiştir. Allahü Teâlâ yaptıklarımızı keremiyle kabul edip mukabilinde rızasını bahşedecektir.
  Allahü Teâlâ'nın bizi kul ve yaptıklarımızı da ibadet olarak kabul etmesi, onun yüce bir lûtfudur.
  Bugün, Allah'ın kullarına ikram ettiği sevinç, saadet ve İlâhî bir ziyafet günüdür. Dün Ramazandı, bugün bayram! Dün, oruç tutmak sevaptı, bugün haram! Dün, suç sayılan yeyip içme bugün ibadet ol­maktadır. Zira her ikisinde de maksadımız, Rabbimizin nzasıdır. Dün bunu oruç tutarak aramıştık, bugün de bayram yaparak aramaktayız.
  Her Müslüman, tertemiz giyinip, Cenâb-ı Hakk'ın rızasını ve ik­ramını umarak camilere koşmuş «Sâili sakın kovma» buyuran Rab­bimizin kapısına gelmiş bulunuyor. İbadetlerimizin kabulünü ve rıza­sını dilekte bulunduğumuz yüce Allahımız, kapısından bizi eli boş çevirmeyecek, mutlaka ihsân-ı ilâhîde bulunacaktır. Bu, onun bir lût-ludur, asla bir mecburiyet değildir.
  Din kardeşlerim!
  Bayram, dargınlıkların ve kırgınlıkların bertaraf edileceği bir gündür. O halde, küsler barışmalıdır!
  Bayram, sadece sevinmek değil, aynı zamanda sevindirmek de­mektir. Binaenaleyh yoksullar, yetimler ve çaresizler sevindirilmeli-dir.
  Bayram, ziyaret ve karşılıklı tebrikleşmelerin ifâ edileceği bir gündür. Öyle ise; büyükler, hastalar ve dostlar ziyaret edilmelidir.
  Bayram, Allah'ın kullarına; kulların da Allah yolunun yolcuları­na ikram günüdür. Rabbimizin manevî ziyafetine ermekle ne kadar mes'ûd isek ,din .kardeşlerimizi ağırlamak suretiyle de o kadar mem­nun olalım.
  Seven, sevilir; acıyan, merhamet-i ilâhîye nail olur. Yerdekilere acıyın ki göktekiler de size merhamet etsin. İyiliği sevin ki iyi insan­lar kervanına katılasınız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ramazan Bayrami Forum Tarih
Ramazan bayramı mesajları resimli güzel Dini Resimler 26 Haziran 2015
Ramazan Bayramı Tebrik Mesajları Güzel Sözler-Mesajlar 22 Temmuz 2013
Ramazan Bayramında Vakit Namazlarında Tekbir Dinimizin Direği Namaz 17 Temmuz 2013
2017 Ramazan Bayramı Mesajları, En Güzel Bayram Mesajları Güzel Sözler-Mesajlar 17 Temmuz 2013
Ramazan Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanmaktadır Dini Sohbetler Dini Forum 16 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş