Ramazan Bayramı İle İlgili Bilgiler

'Ramazan ve Hikmeti' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ramazan Bayramı İle İlgili Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan Bayramı hakkında bilgi
  Ramazan Bayramı nedir


  Ramazan bayramı (asla şeker bayramı değil), Şevval ayının birinci günüdür, bu günde oruç tutmak câiz değildir. Ramazan'ın 29. gününün akşamı hilâl beklenir, görüldüğü takdirde ertesi gün bayram yapılır. Bazen ay otuz gün çektiği için 29. gün hilâl görülmezse bir gün daha oruç tutulur ve ertesi gün �başta hatâ yapılmamış ise� mutlaka hilâl görülecek ve bayram yapılacaktır. Günümüzde insanların hilâl gözlemesine gerek yoktur, bu iş ilgili kurumlarca yapılmakta ve günler ilân edilmektedir.

  Ramazan bayramı gecesi ve sabahı ilâhî rahmetin her tarafı doldurup taşırdığı müstesna zamanlardır. Bayram namazına giderken bulunabilirse birkaç hurma yemek, câmîye giderken başlayıp hutbeye kadar zaman zaman tekbir getirmek sünnettir. Bayram namazına erkekler gibi kadınlar ve çocuklar da giderler. Hattâ âdet gören kadınların bile namaza katılmaksızın namazgâhın kenarında durmaları ve duaya, feyiz ve berekete katılmaları tavsiye edilmiştir. Zorluk ve engel bulunması halinde bayram namazı evde ve tek başına da olsa kılınabilir. Namazın vakti, bayram günü güneşin ufuktan üç metre kadar yükselmesiyle başlar, öğleye kadar (zevâl vaktine kadar) devam eder.

  Bayram günleri tebrik, ziyaretleşme ve nezih bir şekilde eğlenme günleridir. Sırf insanlardan, ziyaretleşme külfetinden kaçmak için bayramda şuraya buraya gitmek en azından bayrama saygısızlıktır, bencilliktir, rahatı sünnete tercih etme kabalığıdır.

  Bayram günlerinde ziyaretleşmeler yapılmalı, özellikle çocuklara hediyeler verilerek sevinmeleri sağlanmalı, yoksulların yüzleri güldürülmelidir. Keşke mümkün olsa da ziyarete gidilen yere tatlı vb. şeyler götürme âdeti kaldırılsa; çünkü hem israfa sebep olmakta hem de bazı bütçeler için külfet, dolayısıyla ziyaret engeli oluşturmaktadır.

  Bir bayram günü Hz. Âişe annemiz, genç kızlara tef eşliğinde millî şarkılar söyletiyor ve dinliyordu. Bu esnada Efendisi de (s.a.v.) onun dizine başını koymuş istirahat ediyordu. Babası Ebû Bekir geldi ve Peygamber evinde müzik icrâsını uygun bulmayarak engellemek istedi, Peygamberimiz �Bırak çalsınlar, bu bizim bayram günümüz� dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ramazan Bayramı İle Forum Tarih
Ramazan Bayramı Sözleri, Ramazan Bayramı İle İlgili Sözler Sms Sözleri - Hazır Mesajlar 20 Mart 2012
Ramazan Bayramında Söylenen Maniler Ramazan ve Hikmeti 9 Mayıs 2011
Ramazan Bayramı İle İlgili Ayetler Ramazan ve Hikmeti 8 Mayıs 2011
Ramazan Bayramı Sözler - Ramazan Bayramı İle İlgili Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 7 Mayıs 2011
Ramazan Bayramıyla İlgili Yazı - Ramazan Bayramı İle İlgili Yazı Makaleler-Denemeler 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş