Ramazan Ayı Zayıflatırmı?

'Diyet Beslenme' forumunda DeMSaL tarafından 10 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ramazan Ayı Zayıflatırmı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ramazan Ayında Diyet - Ramazan Ayında Zayıflanırmı - Ramazan Ayında Nasıl Zayıflanır
  Mersin Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, halk arasında orucun zayıflamak için bir alternatif olarak değerlendirilmesinin yanlış bir düşünce olduğunu söyledi.
  Çatak, gün boyu aç kalmanın, metabolizmayı yavaşlatması nedeni ile Ramazan ayının özellikle ikinci yarısından itibaren zayıflamanın zorlaştığını kaydetti.

  Çatak, "Bu nedenle Ramazan ayı boyunca öğün sıklığını artırmak amaçlanmalı. Ayrıca gün boyunca vücut susuz kalacağı için bol su tüketilmeli, mümkün olduğu kadar ağır yemeklerden, kızartmalardan kaçınılmalı. Yemek sonrası yenilecek tatlıların hamur işi olmamasına ve kızartılmadan yapılmasına özen gösterilmeli, sütlü tatlılar tercih edilmeli. Ramazan ayının simgesi haline gelen güllaç, en uygun tatlı olarak kabul görmekle birlikte, tüketim miktarına da önem verilmelidir." dedi.

  Ramazan ayında yetersiz, bilinçsiz ve dengesiz beslenmenin çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını belirten Çatak, Oruç tutan bazı vatandaşların, gün boyu aç kalacakları düşüncesiyle iftar veya sahurda gereğinden fazla ve hızlı yemek yemelerinin, hazımsızlık, mide ağrısı, kabızlık, kan şekeri ve tansiyonda ani yükselmelere neden olduğuna dikkat çekti.

  Bu tür sağlık sorunlarından uzak kalabilmek için; iftar ve sahurda yavaş yavaş ve az miktarda yemek yenilmesi gerektiğini ifade eden Çatak, "Ramazan ayında en sık karşılaşılan iki sağlık sorunu reflü ve kabızlıktır. Mide asidinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanan reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınmak, yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve yemeği yer yemez yatmamak gerekir. Kabızlık problemi çekenler posalı besinleri daha fazla tüketmelidir. Bunun için de meyve ve sebze tüketiminin artırılması; ekmek olarak tam buğday veya çavdar ekmeğinin kullanılması ve özellikle su tüketiminin artırılması gerekir. İftar yemeğine çok sıcak veya çok soğuk olmayan hafif bir çorbayla başlanılmalı, çorbanın ardından etli veya etsiz, fazla yağlı olmayan bir sebze yemeği, yoğurt, meyve veya tatlının tüketilmesinin sağlıklı beslenme açısından doğru olacaktır."şeklinde konuştu.

  Ramazan ayında 3 öğün beslenme düzeninin 2 öğün olarak değiştiğini kaydeden Çatak, sabah kahvaltısının yerini sahur, akşam yemeğinin yerini iftar aldığını belirterek, "Bu nedenle iftar ve sahur arasına konulan ara öğünler ile dengeli beslenme sağlanmalıdır. Aşırı yağlı kızartma ve kavurmalar ile hamur tatlıları, şekerleme ve aşırı tatlı besinlerden uzak durulmalıdır. Kolay hazmedilen, mide-bağırsak sisteminde uzun süre kalabilen sebze, meyve ve kepekli ekmek gibi posalı besinler ile besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir."dedi.

  CİHAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ramazan Ayı Zayıflatırmı Forum Tarih
Ramazan ayını diğer aylardan farklı kılan özellikleri Ramazan ve Hikmeti 18 Ocak 2017
Ramazan ayının Müslümanlar için önemi nedir? Ramazan ve Hikmeti 19 Şubat 2016
Ramazan Ayı Şiir Şiirler 9 Temmuz 2013
2013 Ramazan Ayı Ne Zaman Tarihi Ramazan ve Hikmeti 27 Temmuz 2012
Ramazan Ayında Okunması Gereken Dua Dualarımız Dua paylaşımları 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş