Rahmiye Köyü Akhisar Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Rahmiye Köyü Akhisar Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akhisar Rahmiye Köyü - Rahmiye Köyü Hakkında - Rahmiye Köyü Tanıtımı - Rahmiye Köyü Resimleri  Köy Muhtarı: Bahrin ÖZAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (236) 426 20 61

  Cep Telefonu: 0 (537) 633 25 28

  Rahmiye, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi vardır.Köyümüz vakti zamanında Sultan Hamit'in çifliğiymiş.Köyün adıda Sultan Hamit'kızı Rahmiye İsminden gelmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyümüzün gelenekleri;Eskiden çok güzel köy düğünlerimiz olurdu.Cuma akşamüzeri davullar gelir ve pazar günü akşam ezanına kadar sürerdi.O zamanları düğünlerde yemekler verilir ve içkiler içilirdi.Tabi bütün bunlar adabı-muaşerat içinde yapılırdı.<Bir düğün yapılırken ikinci bir düğün aynı tarihe raslamamasına özen gösterilirdi.

  Coğrafya

  Manisa iline 56 km, Akhisar ilçesine 13 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyümüz aşırı rüzgara maruz kalmaktadır.Bu konuda ne düşünülebilir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 161
  1997 191

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.20 yıl önce Tütün ve pamuk ovası olarak isim yapmıştır. Fakat 1990 'dan sonra gençlerin göç etmesiyle birlikte ekonomik yapı bozulmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyümüzün okulu son gördüğümde harabelik vaziyettedir  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş