Rahmet Yolları Kesti TRT'ye dizi oluyor

'Diğer Yerli Diziler' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Rahmet Yolları Kesti TRT'ye dizi oluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Kemal Tahir'in eşkıyalık ve ağalık olgusunu farklı bir açıdan kaleme aldığı 'Rahmet Yolları Kesti' romanı aynı adla dizi film oluyor. TRT tarafından 'Koliba Film'e sipariş edilen dizinin yapımcısı, Ata Türkoğlu. Senaryosu ve oyuncu seçimleri büyük oranda biten dizinin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanması planlanıyor.  Yayın zamanı henüz netleşmeyen diziyi TRT'nin yeni dönemde yayınlayacağı, gelen bilgiler arasında. 'Rahmet Yolları Kesti' için Ayvalık'ta büyük bir plato hazırlanıyor. Çağatay Tosun'un yöneteceği dizide 'Vali' ve 'Köprü'de Recep Yazıcı'yı, TRT 1'de ekrana gelen 'Ayrılık'ta ise Çeçen komutan Abdullah'ı oynayan Erdal Beşikçioğlu da rol alacak. Dizide esas kızın kim olacağı henüz netlik kazanmazken Beşikçioğlu'na Şemsi İnkaya ve İsmail Hacıoğlu gibi isimler eşlik edecek.

  Dizi, 1930'lu yılların başında yeni kurulmaya çalışılan devlet kurumlarının henüz tam manasıyla nüfuz edemediği kasaba irisi bir Anadolu kentinde geçiyor. Çerçi Süleyman, Molla Kasım ve Arif Ağa gibi mahalli güç unsurlarının mücadelesini anlatan Rahmet Yolları Kesti'de bu üç güçlü kişinin arasında kalan insanlar da bunların hesaplaşmasında farkında olmadan yer alıyor.

  Eşkiyalık ve ağalık sorgulanıyor

  'Rahmet Yolları Kesti'de uzun yıllar Türk edebiyatını meşgul eden eşkıyalık olgusu farklı bir açıdan ele alınıyor. Kemal Tahir'in ilk eserlerinden olan romanda ağalık sisteminin eşkıyalıkla ilişkisi ve bunun giderek bir zorbalığa dönüşmesi, halk arasında eşkıyalığa duyulan hayranlığın aslında çaresizlikten kaynaklandığı anlatılıyor. Romanın, André Maurois'nın bir sözünden yola çıkılarak, Anadolu'da yaygın olan 'halktan yana olan eşkıya' anlayışını yıkmak için yazıldığı da söyleniyor. Yazar, romanda Uzun İskender'in kişiliğinde eşkıyaları mahkûm etmeye çalışıyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş