Rahim Kanseri - Aşırı Kilo Rahim Kanserine Neden Olurmu

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Rahim Kanseri - Aşırı Kilo Rahim Kanserine Neden Olurmu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rahim Kanseri - Aşırı Kilo Rahim Kanserine Neden Olurmu

  Aşırı Kilo Rahim Kanserine Neden Olurmu ?


  Kadınlarda meme ve rahim kanserine yakalanma oranının son yıllarda oldukça arttığı, rahim kanserinin en önemli nedenlerinden birinin ise aşırı kilo olduğu bildirildi.


  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Çelik, AA muhabirine yaptığını açıklamada, kanserin Türkiye’de kalp hastalıklarının ardından en fazla öldürücü etkiye sahip ikinci hastalık olduğuna dikkati çekti.


  Kadınlarda en çok görülen kanser çeşidinin meme kanseri olduğunu belirten Doç. Dr. Çelik, bunları sırasıyla akciğer, bağırsak, mide ve rahim kanserinin izlediğini ifade etti.


  Kansere yakalanmanın birçok nedeni olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çelik, ”Bunların arasında sigara, radyasyon, enfeksiyonlar, hormonlar ve çevresel faktörler gibi etkenler yer alıyor. Tüm kanser çeşitleriyle mücadelede en önemli şey ise düzenli kontrol, erken teşhis ve tedavidir” dedi.
  Kadınlar için en tehlikeli kanser çeşitlerinden birinin de rahim kanseri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Çelik, şunları kaydetti:


  ”Kadınlarda meme ve rahim kanserine yakalanma oranı son yıllarda oldukça arttı. Rahim kanserinin en önemli nedenlerinden biri de şüphesiz aşırı kilodur. Kilolu kişilerde dengesiz olarak artan kadınlık hormonu (estrojen) bu kanserin en önemli nedenidir. Aynı zamanda kansere yakalanmada genetik etkenler de oldukça önemli. Dengesiz beslenme ve stres gibi etkenleri de kanser nedenleri arasında gösterebiliriz.”


  Birden fazla partnerle ilişkide bulunulması halinde rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığının arttığını bildiren Doç. Dr. Çelik, rahim ağzı kanserinin gelişmesinin, tedavi ile yüzde 90 engellenebileceğini söyledi.


  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rahim Kanseri Aşırı Forum Tarih
Aşırı kilo rahim kanseri yapıyor Genel Sağlık 13 Nisan 2009
Rahim Ağzı Kanserinde Erken Teşhis İçin Ne Yapılmalı Genel Sağlık 26 Kasım 2011
Rahim Ağzı Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır Genel Sağlık 26 Kasım 2011
Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri Nelerdir Genel Sağlık 26 Kasım 2011
Rahimağzı kanseri aşısı indirime girdi Genel Sağlık 13 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş