Rafineri ve Petrokimya

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Rafineri ve Petrokimya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rafineri ve petrokimya programının amacı ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.

  Programın Amacı: Rafineri ve petrokimya programının amacı, ham petrolün işlenmesi ve çeşitli petrol ürünlerinin elde edilmesinde çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Rafineri ve petrokimya programında bilgisayar, teknolojinin temel ilkeleri, kimyasal süreç ilkeleri, petrokimya teknolojisi, işlem ölçümleri, teknik resim, kimya reaktörü, işlev ve işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Rafineri ve Petrokimya alanında eğitim görmek isteyenlerin, temel bilimlerde ve özellikle kimya alanında başarılı olması beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Rafineri ve petrokimya programından mezun olanlara "Rafineri ve Petrokimya Teknikeri" ünvanı verilir. Rafineri ve petrokimya teknikeri kimya mühendisinin yönetimi ve denetimi altında, ham petrolün çeşitli aşamalarda yapılan işlemlerle arıtılması ve petrol ürünlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmaları yürütür. Bunun için kullanılan katkı maddelerini ve bunlarla elde edilen ürünün standartlara uygunluğunun kontrolü için testler yapar; kimya mühendisine araştırmalarında yardımcı olur.

  Çalışma Alanları: Rafineri ve petrokimya teknikerleri Enerji Bakanlığına bağlı petrol rafinerilerinde çalışabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rafineri Petrokimya Forum Tarih
Rafineri ve Petrokimya Teknikeri Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Rafineri ve Petrokimya Teknikerlerinin Çalışma Ortamları Ve İş Bulma İmkanları Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Rafineri ve Petrokimya Teknikeri Ne Demektir Meslekler Rehberi 1 Ekim 2011
Ülkemizde kaç petrol rafinerisi vardır? isimlerini yazınız. Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 27 Şubat 2013
Batman Rafinerisi Batman Tanıtımı 9 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş