Radyoyu Kim İcat Etti?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 7 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Radyoyu Kim İcat Etti? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ya ben 4.sınıfım ödevim var.İcatlarla ilgili.Radyoyu Kim İcat Etti?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Radyonun İcadı
  İtalyan Mucit Guglielmo Marconi radyoyu icat eden kişi olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak radyonun kendi icadı olduğunu iddia eden birçok kişi ortaya çıkmıştır. Telsiz telegrafpatentine sahip olan Nikolai Tesla, Olive Lodge bu iddiayı ortaya atanların başında gelir. Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov ise anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başarmış ancak bu icadı için patent almamıştır. Daha pek çok insan vardır fakat ticari başarıyı yakalayan kişinin Marconi olduğu herkesçe kabul edilir.

  [​IMG]
  Popov, Lodge ve Marconi, Edward Branly'nin bulduğu Branly Tüpü adı verilen ve radyo dalgalarını saptamak için kullanılan bir aracı geliştirmeye çalışıyorlardı. 1890 yılında başlayan bu geliştirme çabaları1895 yılında Marconi ve Popov'un birbirlerinden habersiz bir şekilde geliştirmeleri ile sonlanacaktı. 1896 yılında ise ilk defa Popov tarafından "Heinrich Hertz" ismi Mors alfabesi kullanılarak anlaşılır bir şekilde iletildi.

  İtalya'da aradığı desteği bir türlü alamayan Marconi sonunda İngiltere'ye gitti ve burada ilk radyonun patentini aldı. Bu patent alımının ardından birçok farklı versiyonu üretildi. Lee De Forest ve Edwin Howard ArmstrongAmerika'da radyo teknolojisinde çok büyük değişiklikler yaptılar.Tüpler ve devreler kullanrak bambaşka bir hal kazanırdılar. 1947yılında transistörün icadı ise radyo teknolojisi için bir devrim olmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Radyoyu İcat Etti Forum Tarih
Radyoyu Kim İcat Etti Bilim & Teknoloji 8 Temmuz 2012
Radyoyu Kim Ne Zaman İcat Etti? Bilim & Teknoloji 8 Mayıs 2012
Radyoyu Kim İcat Etti - Radyoyu İlk Bulan Kimdir? Bilim & Teknoloji 7 Aralık 2010
Radyoyu Kim Ne Zaman İcat Etmiştir Seviyeli-Ciddi Konular 22 Şubat 2012
Radyoyu Kim Buldu Bilim & Teknoloji 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş