Radyonun Olumlu Yönleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Radyonun Olumlu Yönleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Radyonun Olumlu Yönleri Nelerdir?
  Radyonun Olumlu Yönleri Hakkında Bilgi


  Sesi, atmosfer içinden, Hertz dalgaları aracıyla çok uzaklara ulaştırılan alet. Radyoya ses dalgalarını elektrik dalgaları haline çevirir; ya da elektrik dalgalarını atmosferden derleyerek ses dalgaları haline koyar. Bu bakımdan, a - verici radyo, b - alıcı radyo olmak üzere iki çeşit makineden meydana gelmiştir.

  Radyo vericilerinde sönümsüz yüksek frekanslı titreşimli akımlar kullanılır. Ses ve söz titreşimlerinin genlik ve frekansları çok karışık bir şekilde değiştiğinden bunları kesikli elektromagnetik dalgalarla iletmek mümkün değildir. Radyo yayımlarında kullanılan sönümsüz yüksek frekanslı titreşimli akımların verdiği elektromagnetik dalgalar ses titreşimleri için taşıyıcı dalga vazifesini görürler. Bu taşıyıcı dalga, verici radyo istasyonunda mikrofon vasıtasıyla değişime uğrar. Bunun için önemsiz titreşimli akım devresine eden bir mikrofon karşısında ses meydana gelir. Ses titreşimlerine uyarak değişen mikrofon akımı, sönümsüz yüksek frekanslı titreşimli akımın sabitgenliğini değiştirir. Radyo alıcıma antenine gelmiş olan değişime uğramış elektromagnetik dalgalar, alicinin devresinde yüksek frekanslı titreşimli akım meydana getirir. Bu akım dedektör aracıyla bir yönlü akım haline geçer. Yayımlanan ses titreşimlerine göre değişen bu akım, kulaklığın levhasını titreştirir. Bu titreşimlerin genlikleri radyo alıcısının kulağımdan akım genel olarak çok zayıf olduğundan, bu akımı şiddetlendirmek için kulaklık yerine radyo alıcılarında hoparlör kullanılır.

  Bugünkü radyo alıcıları, radyo yayınlarını yapan istasyonların dinlenmesi için gerekli bütün elemaları oldukça küçük bir hacim içinde toplamışlardır.

  Hızlı iletişim ve haber aracıdır.Geniş kitlelere hemen ulaşır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Radyonun Olumlu Yönleri Forum Tarih
Radyonun Olumlu Etkileri Nedir? Bilim & Teknoloji 28 Mart 2011
Radyo Tarihçesi Hakkında Bilgi Radyonun Tarihi Bilim & Teknoloji 20 Ekim 2013
Flatcast Radyonun Yapımı Konu Dışı Başlıklar 11 Temmuz 2012
Radyonun Teknik Özellikleri Nelerdir Elektronik Genel Bilgi 11 Temmuz 2012
Radyonun Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 11 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş