Radyasyonun Çevreye Etkileri Nelerdir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Radyasyonun Çevreye Etkileri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Radyoaktif Kirlenme Etkileri - Türkiye'de Radyoaktif Kirlenme - Radyasyonun Biyolojik Etkileri

  Radyasyon çevreyi fiziksel ve biyolojik olarak etkilemektedir. Nükleer deneme, patlama v.b. sebeplerle çevreye yayılan radyoaktif maddeler, toz ve duman meydana getirerek ışığın yeryüzüne ulaşmasını engeller. Ayrıca gelen ışınların yansımasıyla toz bulutunun altındaki bölgelerde hava sıcaklığı düşecektir. Sonuç olarak iklim şartlarında önemli değişikliklere sebep olacaktır.

  Radyasyonun biyolojik etkileri ise, canlılara olan zararlarıdır. Canlıların radyasyona olan duyarlılıkları türlerine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin böcekler, kuş ve memelilere göre radyasyona daha dayanıklı canlılardır. Otsu bitkilerin de iğne ve geniş yapraklılardan daha dayanıklı canlılar oldukları tespit edilmiştir.

  Türkiye'de Radyoaktif Kirlenme

  1986 yılında Çernobil Nükleer Reaktörü patlayınca, radyasyonlu bulutlar özellikle Trakya'yı ve Doğu Karadeniz'i etkilemişti. Bu nedenle 1986 ilkbahar yaz mevsiminde kamuoyu çaydaki radyasyonu tartıştı.

  1990'da Yatağan Termik Santrali kamuoyu gündemindeydi. Elektrik üretiliyor ve bunun kalkınmamıza katkısı oluyordu ama Yatağan'dan insanlar dumandan etkileniyorlardı. Kanser olayları artmaktaydı. Ormanlar kurumaya başlamıştı. Yatağan örneği olduğu halde Gökova'da ve Orhaneli'nde linyit ile çalışan termik santralleri üretime geçmiştir.

  Ülkemizde en ucuz enerji sudan elde edilmektedir. Fakat yapılan baraj gölleri kısıtlı ve dar alüvyal ovaları, vadi tabanlarını sular altında bırakmaktadır. Hidroelektrik elverişli görünse de, tarımsal verimliliği yüksek ovaları kapladığından pahalıya mal olmaktadır. Nükleer enerji bu tür sorunları yaratmamaktadır. Ancak birçok ülke yeni nükleer santral yapmaktan vazgeçmiştir. Çernobil nükleer reaktör kazası ilgilileri bu konuda düşündürmüştür.  alıntı

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Radyasyonun Çevreye Etkileri Forum Tarih
Radyasyonun canlılara etkileri kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 26 Mayıs 2014
Radyasyonun Zararları Kısaca Radyasyonun Zararları Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 11 Şubat 2014
Radyasyonun Çevremize Verdiği Zararlar Nelerdir Doğa ve Bitkiler 8 Aralık 2013
Radyasyonun Canlılara Etkisi Nedir - Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkisi Seviyeli-Ciddi Konular 19 Ekim 2012
Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkisi Konu Dışı Başlıklar 14 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş