Radyasyon Nedir - Radyasyonun Canlılara Etkisi Nedir - Radyasyon Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Radyasyon Nedir - Radyasyonun Canlılara Etkisi Nedir - Radyasyon Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Radyasyon Nedir - Radyasyonun Canlılara Etkileri Nedir - Radyasyon Hakkında Bilgi

  [​IMG]

  Günlük hayatımızın hemen her alanında, gerek doğal yollardan, gerekse teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıkların, belki de bir bedeli olarak sürekli radyasyona maruz kalmaktayız. Hiç farkında olmadığımız bir şekilde organlarımız, dokularımız radyasyonla etkileşime girmektedir. Bu etkileşim bazı durumlarda gözle görülür sonuçlar doğururken, bazen de hiç haberimiz olmadan vücudumuzun içinden geçip gitmektedir.

  radyasyon, dalga parçacık veya foton olarak adlandırılan enerji paketleri ile yayılan enerjidir. Radyasyon, daima doğada var olan ve birlikte yaşadığımız bir olgudur. Radyo ve Televizyon iletişimini olanaklı kılan radyodalgaları; tıpta, endüstride kullanılan x-ışınları; Güneş ışınları; günlük hayatımızda alışkın olduğumuz radyasyon çeşitleridir.


  Radyasyon bir çok insanın düşündüğü gibi 1900′lü yıllarda keşfedilmesi ile ort Aya çıkan bir tehlike değildir. Tam aksine ilk çağlardan beri vardır. Ancak, teknolojinin ve sanayileşmenin gelişmesi, uranyum elementinin elde edilmesi ve kullanılması ile radyasyonun etkileri giderek artmıştır.

  Radyasyonun Çeşitleri

  iyonlaştırıcı Radyasyon
  içine girdiği ortama iyonlara ayrıştıran radyasyonlara denir.iyonlaştırıcı radyasyon ikiye ayrılır:

  Elektromanyetik radyasyonlar

  Gama(γ) ve X ışınları elektromanyetik radyasyonlardır. Bunlar yüksek frekanslı görünen ışık ve radyo dalgaları gibi elektromanyetik dalgalardır.bunların dalga boyları çok küçük fakat enerjileri yüksektir.

  Gama Işınları
  Manyetik alanda sapmadıkları için belirli bir elektrikle yüklü değillerdir. Gama ışınları elektromanyetik dalgalardan meydana gelmiştir. Radyoaktif bozunmalar ya da Nükleer reaksiyonlar sonucu oluşan kararsız atom çekirdeklerinden yayılan bir çeşit elektromanyetik ışınlardır.

  X Işınları

  Hızlandırılmış yüksek atom numaralı elektronlar, hedef seçilen atomların çekirdeklerine yaklaştıklarında frenlemeler olur.Bu frenlemeler sonucu x ışınları oluşur.

  Parçacıklı Radyasyon

  Alfa (α) Işınları
  (+) yüklü parçacıklardan oluşur.Çalışmalar alfa ışınlarının artı yüklü Helyum çekirdeklerinden (He++) meydana geldiğini göstermiştir. Bir kağıt parçası veya cildimiz tarafından durdurulabilir.

  Beta (β)Işınları
  (+) ve (-) Elektrik yüklerinden meydana gelmişlerdir. ince bir su, metal levha yada Cam tabakası bu Elektronları durdurmak için yeterlidir.

  Alfa ve beta ışınları atomun çekirdeğinden kaynaklanan radyoaktif ışınlardır. Her iki ışın da belirli bir kütleye sahiptir. Alfa ve beta ışınları kütleler i ve elektriksel yüklerinden dolayı, X ve gama ışınlarına göre, Maddelere daha az nüfuz ederler. Ancak, bu ışınların iyonlaştırıcı etkileri daha fazladır. nötron ve Proton ise kütleleri alfa ışınlarının dörtte biri kadar olan nükleer taneciklerdir. Çeşitli nükleer reaksiyonlar sırasında çekirdekten kopan nötron ve protonlar insan sağlığı için en tehlikeli radyasyonlardır. Özellikle nötron, elektrik yükü olmadığından çok büyük nüfuz etme özelliğine sahiptir. Radyoaktif ışınların insan vücuduna etkisi bu ışınların hareketleriyle ilgilidir.

  Serbest Nötronlar

  Bunlar radyasyonla oluşan yüksüz parçacıklardır.Bu nedenle her maddeye kolayca girebilirler.Bunların doğrudan iyonlaştırıcı özellikleri yoktur.Ancak bu serbest nötronların,girdikleri maddelerin nötronları ile etkileşimleri sonucu, α β γ ve x ışınları gibi ışınımlar oluştururlar. Bu ışınlar ise etkileşme sonucu girdiği maddenin atomundan koparak iyonlaşm ayı gerçekleştirir.

  B.iyonlaştırıcı Olmayan Radyasyonlar

  optik Radyasyonlar
  Ultraviyole ışınları

  Asıl kaynağı güneştir.UV ışınları Güneş tam doğarken bolca yayılmaktadır.UV ışınları beyaz elbise giyilerek engellenebilir.Bazen bu ışınlar kar veya kumdan yansıyarak kar ve güneş körlüğü yapabilir.UV’nin derine inmesi(giriciliği) az olduğu için büyük oranda deri ve gözleri etkilemektedir. Deri kanserlerinin %80′i UV ışınlarından kaynaklanmaktadır.

  EMR Nitelikli Radyasyonlar
  Radyo dalgaları,mikrodalgalar mobil ve cep telefon ları radyo FM ve TV vericileri radarlar, trafolar, mikrodalga fırınlar, bilgisayarlar, akım taşıyan kablolar bu gruba girmektedirler.

  Radyasyonun Canlılara Etkisi

  Uz Ayda saniyede yaklaşık 300.000 km gibi çok yüksek hızlarla hareket eden bu ışınlar kolaylıkla insan vücuduna nüfuz edebilir ve vücudu oluşturan biyolojik hücrelere hasar verebilirler. Ayrıca, bu ışınların hücrelerin kimyasal yapılarını değiştirmeleri de mümkündür. Özellikle elektrik yüklü ışınlar saniyenin binde biri gibi çok kısa süre içinde hücre moleküllerini parçalayıp iyonlarına ayrıştırabilirler. Bununla birlikte, etrafta bulunan diğer hücreleri de fizyolojik görevlerini yapamaz duruma getirebilirler. Bütün bunların sonucunda radyasyona maruz kalan bir hücre ya ölür veya işlevini yitirir. Aslında az sayıda hücrenin ölmesi ö nemli değildir. Çünkü, normal yaşamda yıpranan hücrelerin ölümü ve yerlerine yenilerin doğması doğaldır. Ancak, yüksek radyasyon sonucu çok sayıda hücrenin aniden ölmesi veya normal çalışmasının bozulması Canlının sağlığını önemli ölçüde etkileyecek bir olaydır.

  Hayati önemi fazla olan dokularda (kemik iliği, dalak, kan ve üreme hücreleri) radyasyonun etkisi daha erken görülür. Çünkü, bu hücreler daha çabuk çoğaldığından bir hücredeki hasar, Sakat doğan yeni hücrelerle çığ gibi büyür. Bu ise uzun bir zaman dilimi içerisinde her an bir tümör olarak sonuçlanabilir. Radyasyonun kanserojen etkisi bu şekilde ort aya çıkmaktaydı.

  En büyük tehlike ise hücre çekirdeği içindeki DNA’ların bozulmasıdır. DNA’lardan oluşan Kromozomlar ın yapılarının değişmesi, taşıdığı sırların kaybolması ve yeni genetik yapılı hücreler haline dönüşmesi sonucunda ebeveyne benzemeyen yeni bir genotip ortaya çıkar. Bu farklılaşmaya Mutasyon adı verilir. Eğer bu durum, bireyin üreme hücrelerinde gerçekleşirse radyasyondan kaynaklanan bu değişiklik gelecek nesillere de aktarılır.

  Yüksek dozda radyasyona maruz kalmış bireylerde görülebilecek başlıca hastalıklar şunlardır: Kanda ve kan yapan organlarda tahribat (anemi, lösemi), ciltte ateş yanığını andıran yaralar, gözde Katarakt, Kısırlık, Kanser ve kalıtımsal bozukluklar…

  Bir insan vücudunun kısa bir süre belirli bir radyasyon dozuna maruz kalması sonucu görülebilecek rahatsızlıklar ise kişiden kişiye değişebilir. Ancak, bu rahatsızlıkların genel özellikleri şu şekilde özetlenebilir:

  50 rem gözlenebilir bir biyolojik etki meydana getiren en küçük radyasyon dozudur. Bu doz kandaki Akyuvar sayısında geçici bir değişiklik meydana getirir.

  100 – 200 rem arasında radyasyona maruz kalan bir insanda 3 saat içerisinde kusma ile birlikte yorgunluk ve iştahsızlık görülür. Bu tür hastalarda bir kaç hafta içinde iyileşme gözlenir.

  300 rem radyasyon dozuna maruz kalan kişilerde 2 saat içinde kusma ve halsizlik başlar. Yaklaşık 2 hafta sonra ise saçlar dökülmeye başlar. Bir Ay ile bir yıl arasında bu kişilerin %90′ı iyileşir. Vücut tarafından alınan radyasyon dozunun artmasıyla gözlenen etkiler daha belirgin ve ciddi olmaya başlar.

  400 rem radyasyon dozuna maruz kalan kişilerde bir kaç saat içerisinde başlayan bulantı ve kusma dönemini iştahsızlık, halsizlik, ateş ve saç Dökülmesiizler. Yaklaşık iki hafta sonra ağızda iltihaplanma görülür, ishal ile birlikte hızlı kilo kaybı başlar. Bu dozda radyasyona maruz kalan fertlerin %50′si 2 ile 4 hafta içinde ölür.

  Doz 600 rem’e çıktığında ise ölüm oranı %90′a çıkar. Kalanların iyileşmesi ise çok uzun süren tedaviler gerektirir.

  Radyoaktif ışınların zararları yanında bir çok yararları ve kullanım alanları da mevcuttur.

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Radyasyon Nedir Radyasyonun Forum Tarih
Radyasyonun Zararları Kısaca Radyasyonun Zararları Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 11 Şubat 2014
Radyasyonun Canlılara Etkisi Nedir - Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkisi Seviyeli-Ciddi Konular 19 Ekim 2012
Radyasyon Nedir? Radyasyonun Canlılara Etkisi Doğa ve Bitkiler 11 Ocak 2012
Radyasyonun Canlılara Etkisi Nedir Konu Dışı Başlıklar 14 Mayıs 2011
Radyasyon Nedir Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Nasıl Olur Diğer Mesleki Bilgiler 3 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş