Radar Sistemleri ( Resimli )

'Ev Teknolojileri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Radar Sistemleri ( Resimli ) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Radar, uzaktaki hedefleri mikrodalga yansıtma metodu ile tespit eden cihazdır.. Radar, "Radio Detecting And Ranging" kelimelerinin başharfleri alınarak kullanılmaktadır.
  Radarın çalışma prensibi ses dalgası yansıma prensibine çok benzer. Sesi yansıtan bir nesneye doğru bağırılması halinde (örneğin bir kayalık vadide veya mağarada) bir yankı işitilir. Eğer sesin havada yayılma hızı biliniyorsa nesnenin mesafesini ve genel yönün hesaplanabilir. Dönüş yankısı için geçecek süre, ses hızı biliniyorsa kabaca hesaplanabilir.
  [​IMG]
  Şekil 1: Radarın çalışma prensibi

  Radar, elektromanyetik enerji palslarını Şekil 1’de görüldüğü gibi benzeri bir tarzda kullanır. Radyo frekans enerjisi nesneye ulaşır ve tekrar nesneden yansıyarak geri döner. Enerjinin buradan küçük bir kısmı yansır ve radara geri gelir. Dönen bu bölüme aynen ses terminolojisinde olduğu gibi "yankı" adı verilir. Radar seti yankıyı yansıtan nesnenin yön ve mesafesini tespit etmek için kullanır. Radar şu kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır:
  Alman mühendis Christian Hülsmeyer elektromanyetik dalgalar ile gemilerin yerini belirlemekte kullanılabilen icadını tescil ettirmek için 1904 yılında Almanya ve İngiltere’de patent başvurusunda bulundu.

  30 Nisan 1904 tarihinde Kraliyet Patent Dairesi, Christian Hülsmeyer tarafından geliştirilen, „uzaktaki metal nesnelerin yerini bir gözlemciye bildiren” cihazı 165 546 Nolu belge ile tescil etti.
  Patent belgesinde bir yansıma sayesinde, gelmekte olan bir gemiyi tespit eden bir buharlı geminin resmi yer almaktadır. Ren nehrinde yapılan bu denemeyle cihazın kullanılabilirliği kanıtlandı.
  [​IMG]
  Radar anteni
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Radar Sistemleri Resimli Forum Tarih
Radar Nedir ve Radar Ne İşe Yarar Diğer Mesleki Bilgiler 3 Mart 2014
Trafikte Yeni Radar Cezası Ne Kadar Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 16 Ekim 2012
Radar Nasıl Çalışıyor Konu Dışı Başlıklar 28 Ekim 2011
Trafik Polisleri Araçların Hızlarını Radarla Nasıl Belirler Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Ekim 2011
Radar Nasıl Çalışır - Radarın Çalışması Konu Dışı Başlıklar 22 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş