Raúl Alfonsin Kimdir - Raúl Alfonsin Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Raúl Alfonsin Kimdir - Raúl Alfonsin Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Raúl Alfonsin Kimdir - Raúl Alfonsin Resimleri - Raúl Alfonsin Biyografisi - Arjantinli Avukat Raúl Alfonsin  Raúl Ricardo Alfonsín (12 Mart 1927, Chascomús-31 Mart 2009, Buenos Aires, Arjantin), Arjantinli avukat ve siyasetçi. 1983-1989 arasında Arjantin devlet başkanı.

  [​IMG]

  Öğrenime askeri okulda başladı, sonra hukuk fakültesini bitirdi. Öğrenciliği sırasında siyasete atıldı, 1958'de Buenos Aires şehir meclisine üye seçildi. Avukatlık yaparken Radikal Yurttaşlık Birliği'ne (Unión Cívica Radical, UCR) katıldı, 1963'te milletvekili seçildi. 1976'dan sonra ülkesine egemen olan askeri yönetimi eleştiren tutumuyla parti içinde yenileşme akımının önderi oldu. Falkland (Malvinas) Savaşı sırasında, savaşa karşı tutumuyla saygınlık kazandı. Falkland girişiminde başarılı olamayan askeri yönetim, demokrasiye dönmek zorunda kalınca, yapılan başkanlık seçiminde Radikal Yurttaşlık Birliği Partisi'nin adayı oldu.

  Seçim konuşmalarında askeri yönetim döneminde yapılan yolsuzlukları, insan haklarına değer verilmemesini eleştirdi; sendikal hakların genişletileceğini ve güvence altına alınacağını vaat etti. Seçimi kazanarak 10 Aralık 1983'te başkan oldu.

  Başkanlığı

  Alfonsín yönetimi, hem ekonomik sorunlara çözüm getirebilmek, hem de askeri yönetimin sorumlularından hesap sorulmasını sağlamak amacıyla göreve başladı.

  İlk olarak, askeri yönetimin sorumluluktan kurtulmak için çıkardığı özel af yasasını yürürlükten kaldıran yasayı meclisten geçirdi. Böylece 1976-1983 yılları arasında ülkeyi yöneten üç cuntanın üyeleri çeşitli suçlardan yargılandılar; Jorge Rafael Videla, Roberto Eduardo Viola ve Leopoldo Galtieri dahil cunta yöneticilerinin mahkeme önüne çıkartılmasını sağladı. 1985'te yapılan duruşmalar sonucunda, cunta liderleri ağır hapis cezalarına çarptırıldı. Sivil yönetimin ordu üzerinde denetimini güçlendirmek amacıyla ordu üst kademelerinde değişiklikler yapıldı, askeri harcamalara kısıtlamalar getirildi. Askeri yönetim dönemindeki baskı uygulamalarına son verilerek, üniversite özerkliği ve basın özgürlüğü yeniden sağlandı.


  1985'te, ekonomik bunalımı önlemek amacıyla için savaş ekonomisi uygulanacağını açıkladı. Uzun süre Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmaya yanaşmayan Alfonsín yönetimi, 14 Haziran 1985'te Austral Planı adı verilen yeni bir ekonomik önlemler paketini uygulamaya koydu. Artık yılda yüzde 1000'i aşmış olan enflasyonu denetim altına alabilmek için kaçınılmaz görülen bu yeni istikrar programı, bazı özellikleri bakımından IMF programlarından daha katıydı. Fiyatlar ve ücretler süresiz donduruldu, sıkı para politikası uygulanmaya başlandı.

  1986 yılında Avrupa Konseyi'nin İnsan Hakları Ödülü'nü kazandı. Alfonsin, Şili'yle Arjantin arasında yıllardır önemli bir anlaşmazlık konusu olan Patagonya sınırının çizilmesinde önemli rol oynadı. Alfonsin aynı zamanda Güney Amerika Ekonomi Birliği Mercosur'un kurucularındandı.[1] Devlet Başkanlığı sırasında 3 ayaklanmayı başarısızlığa uğratan Alfonsin, 1989 yılında devlet başkanlığını Carlos Menem'e devretti.

  2009'da akciğer kanserine yenik düştü ve Buenos Aires`teki evinde hayata gözlerini yumdu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Raúl Alfonsin Kimdir Forum Tarih
Raul Meireles Kimdir, Raul Meireles Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 4 Eylül 2012
Raul Meireles Resimleri, Raul Meireles Fotoları Spor ve Sporcu Resimleri 4 Eylül 2012
Charles Perrault Kimdir, Charles Perrault Hayatı, Eserleri Biyografi & Otobiyografi 11 Ocak 2012
Raúl Albiol Kimdir - Raúl Albiol Resimleri Yerli - Yabancı Sporcular 26 Ağustos 2010
Raúl Tamudo Kimdir Yerli - Yabancı Sporcular 17 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş