Rıdvan ve Malik meleklerinin görevleri kısaca

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Siraç tarafından 26 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Rıdvan ve Malik meleklerinin görevleri kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rıdvan ve Malik meleklerinin görevleri nelerdir kısaca bilgi,

  İslam dini belli temel şartlar etrafında kabul edilen ve intisap edilen bir dindir. Alimlerin Kur’an ve hadis kaynaklı yaptığı araştırmalar sonucunda iman esasları belirlenmiştir. Bu esaslar, Kur’an’da da geçen şartlardır. Allah’a iman, peygamberlerine iman, meleklerine iman, kitaplarına iman, kaza ve kaderin, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman ve öldükten sonra dirilmeye imandır.

  Meleklere iman da iman etmenin bir şartıdır. Vahiy meleği, ölüm meleği, dünya iklim düzenini sağlayan melek, kıyamet gününü haber verecek olan melek en çok bilinen dört büyük meleklerdir. Bunlar Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil’dir.

  Bunlarla birlikte Allah’ın görevlendirdiği birçok melek bulunmaktadır. Bu nedenle meleklere iman edilir. Meleklerin iradeleri yoktur. Yorulmazlar, yemezler, içmezler, sadece görevlerini yapmakla sorumludurlar. Bir insan hayatı gibi melek hayatından bahsetmek mümkün değildir. Meleklerin cinsiyeti de yoktur. Sadece verilen görevlerin yapılması için yaratılmışlardır.

  Rıdvan meleği cennetin kapısında duracak olan melek ya da cennet meleklerinin başkanı olan melek diye bilinmektedir.

  Malik melek ise cehennemin kapısında duracak olan melek ya da cehennem meleklerine bakanlık edecek olan melek olarak bilinmektedir.

  Bunların dışında bilinen Kiramen Katibin günah ve sevapları yazar, Münker Nekir, kabir melekleridir. İslam metafizik yapısının başlıca unsurları olan meleklerden sonra cinler gelir. Cinler meleklerden farklıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rıdvan Malik meleklerinin Forum Tarih
Gökçeyazı Şehit Rıdvan Çetinkaya İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Mayıs 2012
Rıdvan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Nisan 2012
Rıdvan Nafiz Edgüer İlköğretim Okulu Konak İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 4 Ocak 2011
Devşirme Gençlik Kitabı - Rıdvan Yılmaz Kitap, Resim ve Dergi 14 Kasım 2010
Rıdvanlı İlköğretim Okulu Vakfıkebir Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş