Rüzgarlı Pazar Mustafa Kutlu

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 10 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Rüzgarlı Pazar Mustafa Kutlu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüzgarlı Pazar Mustafa Kutlu Özeti-Rüzgarlı Pazar Mustafa Kutlu Tanitimi  Yayınevi: Dergah
  Türk Edebiyatı / Hikaye Dizisi
  13,5 x 19,5 cm , 185 sayfa
  Dil: Türkçe
  Türü: Roman Öykü


  [​IMG]

  Rüzgarlı Pazar
  Yazar MUSTAFA KUTLU

  İkibin yılından bu yana hemen her sene bir kitap yayımlayan Mustafa Kutlu, bu defa Rüzgârlı Pazar adlı eseriyle okurların karşısına çıkıyor.

  Uzun Hikâye, Beyhude Ömrüm, Mavi Kuş ve Tufandan Önce kitapları Kutlu'nun "uzun hikâye" türünde kaleme aldığı son eserleri. Kutlu bu kitaplarında geleneğin halk hikâyesi vadisinden devşirdiği unsurlarla bir yeniden üretim çabası gösteriyor.

  "Anlatma esaslı" üslup, şifahî edebiyatın bir bakıma yazılı metin haline sokulmasını hedefliyor. Metinlerde kullanılan dil belki de bu açıdan yediden-yetmişe her seviye ve yaştan okura sesleniyor. Rüzgârlı Pazar yazarın önceki dört eserinden farklı olarak halk hikâyesinden masala doğru yürüyen bir özellik taşımakta.

  Bu kitap için "Bir kent masalı" tabiri kullanılsa yerinde olur. Denemelerinde öteden beri ülkemizde görülen ve nedense bir türlü gündemin ilk sıralarına çıkamayanı "derin yoksulluk" konusunu ısrarla dile getiren Mustafa Kutlu; bu uzun hikâyesinde esas itibarı ile "yoksulluk" temasını işliyor. Kent yoksulları kronik hale gelen ve sürekli kanayan bu yarayı nöbetleşe nesilden nesile devralmaktadır.

  Rüzgârlı Pazar'ın ahalisi bir bakıma bu "yoksulluk nöbetini" tutan insanlardan oluşuyor. Yine de her kitabında umudun, dayanışma ve sevginin, merhamet ve şefkatin kapılarını açık tutan yazar, Rüzgârlı Pazar'da da umudun kapısını hepten kapatmıyor. Kitap bu hüviyeti ile sevginin, dayanışmanın, merhametin destansı hikâyesini sunuyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüzgarlı Pazar Mustafa Forum Tarih
Rüzgârlı Havanın Kuytusu, Yağmurlu Havanın Uykusu Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 27 Ocak 2012
Rüzgarlık Modeli Örneği Hobiler Ve Videolar 11 Mayıs 2011
Rüzgarlı Bahçe İlköğretim Okulu Bilgileri İstanbul Beykoz İstanbul Tanıtımı 17 Nisan 2011
Rüzgarlı Camlar - Serkan Türk Kitap, Resim ve Dergi 27 Nisan 2010
Rüzgarlı Köyü Gerçüş Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş