Rüzgar Sörfü / Rüzgar Sörfü Hakkında / Rüzgar Sörfü Nedir

'Diğer Spor Dalları' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Rüzgar Sörfü / Rüzgar Sörfü Hakkında / Rüzgar Sörfü Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüzgar Sörfü / Rüzgar Sörfü Hakkında / Rüzgar Sörfü Nedir

  Rüzgar Sörfü
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  [​IMG]

  Rüzgar sörfü genellikle iki ile beş metre arasında yüzer bir tahta ve hareketini tek bir yelken ile sağlayan su üzerinde yapılan bir yelken sporu dur. Yelken grubu tahtaya her yönde serbestçe dönebilen esnek bir mafsal ile bağlıdır. Dümen ile yönlendirilen bir yelkenli den farklı olarak rüzgar sörfü direk ve yelkeni döndürülerek, eğilerek ve tahtasının üzerine basılarak yönlendirilir.
  Rüzgar sörfü sporu hem yelkenli hem de sörf sporlarının temel öğelerini birleştiren ve kaykay, snowboarding, su kayağı, wakeboard gibi diğer bazı sporların da atletik olarak belirli bazı öğelerini paylaşan bir spordur. Her ne kadar bir yelkenli teknenin küçültülmüş hali gibi bir görüntü verse de, rüzgar sörfü başka hiçbir yelkenli tekne tasarımının teklif edemeyeceği deneyimler sunar; Rüzgar sörfü yelkenli tekneler arasında dünya hız rekorunu elinde tutmaktadır. Rüzgar sörfünde zıplanabilir, ters taklalar atılabilir, kişi kendi etrafında hızlı dönüşler yapabilir ve diğer başka hiçbir yelkenlinin yapamayacağı serbest stil hareketler gerçekleştirilebilir. Her ne kadar rüzgar sörfü yapabilmek için dalga gerekmese de dünyanın en büyük dalgalarına ilk binenler yine rüzgar sörfçüleri olmuştur.
  Rüzgar sörfü hız, slalom, etap yarışı, dalga, süperX ve serbest stil olmak üzere birbirinden farklı bazı disiplinleri içerir.
  Rüzgar sörfü her ne kadar 0 ile 95 km / saat hızında esen rüzgarlarda yapılabilse de birçok eğlence maksatlı yelkenci için 25 ile 45 km / saat arası hızlarda esen rüzgarlar ideal olarak suyla teması en aza indiren kızaklama şeklinde seyir şartları sağlar. Daha hafif esen rüzgarlar yer değiştirme şeklinde seyir ile sonuçlanır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ocak 2010

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüzgar Sörfü Rüzgar Forum Tarih
Rüzgar hızını etkileyen faktörler nedir kısaca Doğa ve Bitkiler 21 Ocak 2017
Rüzgar eken fırtına biçer konulu kompozisyon Makaleler-Denemeler 26 Eylül 2016
Rüzgar nasıl olur kısa Doğa ve Bitkiler 7 Eylül 2016
Rüzgar ve çeşitleri kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Ocak 2016
Rüzgarın olumlu ve olumsuz etkileri kısaca Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2015

Bu Sayfayı Paylaş