Rüzgarın Kanatları

'Spor ve Sporcu Resimleri' forumunda Siraç tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Rüzgarın Kanatları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüzgarın Kanatları

  Türkiye, birçok doğa sporuna imkân tanıyan coğrafyasıyla yamaç paraşütü için de ayrıcalıklı güzellikler sunuyor.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Tanrıların çocukları gökyüzünde olmayı severdi. Bellerophontes, Lykia Birliği’nin spor kenti Tios’ta, bugünün Fethiye’sinde yaşar, kanatlı atı Pegasus ile gökten yeryüzünü izlerdi. İncecik kumlu sahilleri, görkemli dağ sıralarını, derin mavi Akdeniz’i, birbirinden narin koyları seyretmeye doyamazdı. Annesi insan olan Phaethon ise bu zevki babası Güneş tanrısı Helios’un ışıklı arabasıyla yaşadı. Fazla hızlı gitti, yolu Zeus tarafından kesildi belki ama ardında adını ve gökyüzünde bıraktığı izler kaldı… Mitoloji öyküleri göründüğünden fazlasını anlatır. İnsanın arzularının, dürtülerinin, çelişkilerinin sadece o günler için değil, modern zamanlar için de dökümünü yapar. Evrimi boyunca uçmayı becerememiş ama en büyük düş olarak sadece rüzgârın sesini duyarak, yüzlerce metre yukarıda olmayı hayal etmiş insanın iç dünyası bu efsanelere yansır. Bu istek, tanrılara yaklaşma uğraşıdır. Bu yüzden İkaros’un acı sonu yürekleri dağlar, Hazerfen Ahmed Çelebi’nin hikâyesi sorgulanmadan kabul görür.

  UÇURTMAYLA BAŞLAYAN BİR DÜŞ
  İngilizce’de ‘paraglider’, Fransızca’da ‘parapente’ olarak adlandırılan yamaç paraşütü bu dürtülerin günümüz insanında karşılığını bulmasıyla geliştirilmiş bir spor türü. Tarihi, yenilikçi birkaç havacının mevcut uçuş şekillerinden daha farklı olanı aramasıyla 1980’lerin başlarına gidiyor. Uçuş sırasında uçak kanadının formunu alarak, planörlerle aynı prensiplerle hareket eden parapante ile havalanmak için, yürüyerek tırmanılabilecek eğimdeki tepenin yamacından kısa bir koşu yapmak yeterli.

  Yamaç paraşütünün, tek kişilik single ve deneyimli bir pilotun idaresinde iki kişilik uçuş, tandem olarak iki türü bulunuyor. “Uçmak, uçurtma uçururken hayallerimi süsleyen bir düştü. İlk uçma hevesimin başlangıcı, uçurtmama ‘beni de alıp götür’ diye mırıldandığım şarkılardı. Uçabilmek için uçurtmamı ne kadar daha büyük yapmalıydım diye düşünürdüm” diyen Görkem Haki, gökyüzünün enginliğini tandem uçuşlarıyla yakalayan sıradan insanlardan sadece biri.

  [​IMG]


  KARTALLARIN BÖLGESİNE GİRMEK
  Pilot olmak ise her biri teorik ve uygulamalı üç aşamalı ‘öğrenci pilot, kulüp pilot, pilot’ eğitimlerinden sonra mümkün. Bu eğitimlerde malzeme bilgisi, aerodinamik, uçuş tekniği, meteoroloji, kalkış türleri, stabil olmayan uçuş teknikleri, yedek açma, termik ve cross-country teknikleri öğretiliyor. Eğitimlerde bir öğrenci, pilot olmak için elliden fazla uçuş yapıyor.

  Pilot eğitimini tamamladıktan sonra paraşütünü çantasına yerleştirip istediği yerde ve sürede uçmak isteyene sınır yok. Parapente’siyle Kazakistan semalarını mesken tutan İsmail Büyükay özgürlüğün tadını alabildiğine çıkartanlardan: “Soaring yaparken paraşütün üstüne bakınca gördüğüme inanamadım; hemen üstümde devasa bir kartal uçuyordu. Herhalde kendisinden daha büyük bir nesnenin bölgesinde uçmasından rahatsız olmuştu ki gözdağı vermek için yaklaşık 10 dakika benimle beraber uçtu.”

  [​IMG]


  ÜÇ FARKLI DİSİPLİN
  Yamaç paraşütü cross-country, bivak uçuşu ve akrobasi adlı üç ayrı disiplinle icra ediliyor. Cross-country’de sporcular belirlenen ‘goal’ (hedef) noktalarına gidiyor. Akrobasi ise sporcuya serbestlik veren bir tür. Bivak uçuşlarıysa konaklamalı, bir noktadan bir diğerine gitmeyi zorunlu kılan, kimi zaman haftalar süren ekspedisyonlardır. Paraşütçü havalanır, mesafe kat eder, inmek zorunda kalırsa yürüyerek yeni bir tepeye tırmanır. En fazla 15 kilogram ağırlığındaki paraşüt ile kuşam malzemesinin sırt çantasında taşınabilmesi, yaklaşık 10 dakika içinde hazırlığın tamamlanıp uçulabilmesi bu ayrıcalığı sağlıyor.

  Bivak uçuşları tatil ya da macera amaçlı da yapılıyor. Bu yönde yapılmış en inanılmaz uçuş Phillippe Noden ve Julian Wirtz’ün Himalayalar’daki ekspedisyonu. Sporcular Nanga Parbat zirvesinin çevresini dolandılar, Trango Towers üzerinde uçtular, dünyanın en büyük iki dağ buzulunu geçtiler, 7 bin metre üzerine çıktılar. Bir başka maceracı Bojan Marcic de, Güney Afrika’nın Kuruman bölgesindeki uçuşunda 337 kilometre kat etti.
  Otomobil kullanma ehliyetini alabiliyorsanız yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Görme ve duyma yeteneklerinde gözlük ve işitme cihazı ile aşılamayan sorunları olmayan, kalp rahatsızlığı, epilepsi gibi sağlık sorunları yaşamayan, yaklaşık 70 metrelik tepelere tırmanabilen, yürümekten ve koşmaktan kaçınmayan herkes yamaç paraşütüyle havalanabilir.

  [​IMG]


  EN İYİ UÇUŞ NOKTALARI
  Türkiye, birçok doğa sporuna imkân tanıyan coğrafyasıyla yamaç paraşütü için de ayrıcalıklı güzellikler sunuyor. Fethiye’deki Babadağ, 2 bin metrelik yüksekliği, Ölüdeniz manzarası, uygun termikleri ile rüzgâr akıntılarıyla parapante’ın Türkiye’deki Kâbe’si kabul ediliyor. Yine Akdeniz kıyısındaki Kaş ile yörenin yayla bölgelerinden Elmalı da uçuş için oldukça uygun. Çökelez Dağı, Kaklık ve Honaz ile Denizli; orta yükseklikteki iki tepesiyle Gökçeada; Ganos Dağı ile Tekirdağ Uçmakdere; Spil Dağı’ndaki Karlık mevkiindeki farklı irtifalardaki beş noktasıyla Manisa; Çakırman Tepesi ile Erzincan; eğitimlerin yapıldığı Ormanlı ile İstanbul; Ali Dağı ile Kayseri; Bozdağ ile İzmir Ödemiş ve Türk Hava Kurumu’nun C Tepesi ile Eskişehir yamaç paraşütü için uygun bölgeler.

  [​IMG]


  UÇABİLENLER VE UÇAMAYANLAR
  Görkem Haki çocukluk hayalini gerçekleştirdi ve Babadağ’dan havalanıp Akdeniz’i gökyüzünden seyretti: “Beklediğimden kolay ve sakin kalkış sonrası yamaçtan uzaklaşırken gördüğüm ayaklarımın altında uzanan tepeler, ağaçlar ve deniz oldu... Kumsala indim, benden sonra atlayanların ne kadar yüksekte olduklarını ve benim de oradan geldiğimi düşündüm.” Kurduğu düş onu hayal kırıklığına uğratmadı. Uçuş sonrasında hissettikleri aynı deneyimi yaşayan hemen herkesle aynı olsa gerek: “O günden sonra benim için insanlar ikiye ayrılıyor; uçabilenler ve uçamayanlar… Uçan memelilerin arasında anılmak güzel!”

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. Maşallah, hoş görüntüler var burda..
  Spas heval
   

 3. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüzgarın Kanatları Forum Tarih
Rüzgarın Kanatları Kitabı Özcan Yüksek Kitap, Resim ve Dergi 4 Eylül 2010
Rüzgarın olumlu ve olumsuz etkileri kısaca Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2015
Rüzgarın doğaya olan kötü etkileri maddeler halinde Doğa ve Bitkiler 27 Mart 2014
Deniz taşımacılığında rüzgarın etkisi ve önemi nedir kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 11 Mart 2014
Rüzgarın Yönünü Değiştiremeyiz Ama Geminin Seyrini Değiştirebiliriz Yazı Eğitim Bilgileri 3 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş