Rüyalardaki gizli ve açık içerikler

'Rüya Tabirleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Rüyalardaki gizli ve açık içerikler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüyalardaki gizli ve açık içerikler

  cinsel içerikli rüyalar ne anlama gelir ? Rüyaları 'gizli anlamlı' ve 'görünür içerikli' olmak üzere ikiye ayırmak gerektiğini söyleyen psikolog Gülüm Bacanak gizli anlamlı rüyaların bilinçdışı ve altbeyin rüyaları olduğunu ve sembolik anlamlar taşıdığını kaydetti. İki yaşından sonra çocukların kardeşleri anne ve babaları ile aynı yatakta yatmamalarını öneren Gülsüm Bacanak "Vajinismustan erken boşalmaya kadar cinsel terapide yaptığımız psikolojik yorumları bu rüyalar üzerinden yaparız. Görünür içerikli rüyalar ise günlük hayatımızda duyduğumuz yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz üstbeyin rüyalarıdır" dedi.

  Rüyalar insan psikolojisini güçlendiriyor
  Rüyaların insan psikolojisini düzenlediğinin altını çizen Bacanak insan beyninin rüyalar sayesinde kendi kendisine gece boyunca bir bakıma psikoterapi uyguladığını böylece kendini günlük hayatın zorluklarına hazırladığını bilgileri güçlendirdiğini öğrenmeyi kolaylaştırdığını belirtti.


  Cinsel içerikli rüyalar bastırılan dürtüler mi?

  CİSED Başkanı Cinsel Terapist Dr. Cem Keçe ise yorumlanmamış ve analizi yapılmamış bir rüyanın okunmamış bir mektuba benzediğini ifade ederek "Rüyalar çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçdışımıza ittiğimiz bastırdığımız ve kökeninde cinsel ve saldırganlık dürtüleri barındıran bilinçdışımızda saklı düşünce his korku kaygı ve arzuların kısa bir süre için de olsa bilinç düzeyine çıkmasıdır. Yani bilinçdışımıza açılan kapılardır. Bilinçdışı ayıp günah yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır. Ayrıca rüyalar; uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel
  işleyişlerin bir sonucu da olabilir. Hatta eski Mısırlılar zamanında rüyaların gerçeküstü bir dünyanın habercileri olduğu düşünülüyordu" şeklinde konuştu.

  Cinsel içerikli rüyalar ne anlama geliyor?
  Cinsel içerikli rüyaların toplumda pek iyiye yorulmadığını tatsızlıklara sıkıntılara dedikodulara işaret ettiği yönünde bir inancın olduğunu söyleyen Dr. Keçe "Rüyaların görüldüğü REM uykusuna etkili moleküller arasında; asetilkolin dopamin karbolin dimetiltriptamin ve seks hormonları olarak bilinen östrojen ve testosteron vardır. Seks hormonlarının düzeyleri FSH ve LH adlı moleküller tarafından kontrol edilir. LH hormonu erkeklerde testosteron sentezini artırır. Rüyaların cinsel içeriği ve erkeklerde görülen cinsel organ sertleşmesi bu mekanizma ile meydana gelir. Cinsel içerikli rüyalar genellikle cinsel isteklerin uzun süreli karşılanamamasına bağlı görülebilir. Ergenlik döneminde hormonların etkisi ile fazla meni birikir ve meni kanalında bir gerilim doğurur. Bu da penisin sertleşmesini sağlar ve meninin boşaltılmasını gerektirir. Bu tür boşalmalarda zaman zaman rüya da görülür ve genç erkek uyandığı zaman rüyayı anımsamayabilir. Hamamcı olduk kayadan düştük veya rüyacı olduk deyimleri buradaki boşalmaya bağlı yıkanma gerekliliğinden isim almıştır. Bu gençlerde kendi kendinden nefret etme uykusuzluk sinir krizleri suçluluk duygusu veya huzursuzluk görülebilir" diye konuştu..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüyalardaki gizli açık Forum Tarih
Rüyalardaki Sembolizm Permalink Rüya Tabirleri 25 Nisan 2010
1. Dünya Savaşında İmzalanan Gizli Antlaşmalar Nelerdir Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2014
Konut Dokunulmazlığı ve Özel Hayatın Gizliliği Nedir Hukuk 29 Ağustos 2013
Turkcell Gizli Numara Nasıl Kapatılıyor? Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 18 Eylül 2012
Turkcell Gizli Numara Nasıl Öğrenilir Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 18 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş