Rüyalarınızı artık izleyebilirsiniz

'Bilim & Teknoloji' forumunda NeslisH tarafından 11 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Rüyalarınızı artık izleyebilirsiniz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilinç altının karmaşık gizemli dünyasının kapıları aralanıyor! Artık rüyalarımız dijital ortama aktarılarak kaydediliyor.

  Yıllardır süren çalışmalar başarılı bir şekilde sonuçlandı. Japon bilim adamlarının icat ettiği alet sayesinde, uyku esnasında insan beyninden alınan görüntüler bir bilgisayar ortamına aktarılarak artık kaydedilecek.

  ATR Bilişimsel Nöroloji Laboratuarı araştırmacıları daha önce, beyinden alınan basit düşünceleri dijital ortama aktarmayı başarmıştı. Bu sürecin ilerleyen evlerinde rüyaların ve beynin diğer gizemleri izlenebilinecek.

  Uzmanlar yaptıkları çalışmalar hakkında, "Bu teknolojiyi uygulayarak, rüyalar gibi insanların kişisel olarak algıladığı özel imgeleri izlemek mümkün" açıklamasında bulundu.

  Araştırmayı yürüten grubun başında yer alan Yukiyasu Kamitani,"İnsanlar bir nesneye baktıklarında ,retinaya bir sinyal geliyor ve gelen sinyal beyindeki görme duyusuna iletiliyor. İşte biz artık bunları dijital ortama aktarararak artık görüntüleri elde edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

  Kamitani, "Rüya, uykunun yüzde yirmilik bir bölümünü teşkil etmektedir. Bu durumda, sekiz saat uyuyan bir insanın uykusunun ilk saati ağır ve rüyasız geçmektedir. Bundan sonraki on dakika içinde rüya görülmekte ve sonra yine bir buçuk saat sürecek ağır uyku devresi başlamaktadır. Sonra yirmi dakikalık bir rüya ve yine bir buçuk saatlik ağır uyku takip ediyor. İşte biz bu arada görülen her rüyayı başarılı bir şekilde görüntülüyoruz. Amacımız insan beyninin karmaşık yapısını çözebilmek " açıklamasında bulundu
  .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüyalarınızı artık izleyebilirsiniz Forum Tarih
Artık yıl ne demek kısaca Konu Dışı Başlıklar 28 Ocak 2017
Dünya artık çok küçülmüştür sözü ile ne anlatılır kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 27 Ocak 2017
Bıktım Artık Yalnızlıktan Aşk Hikayeleri 26 Aralık 2016
Antartika'da niçin 6 ay gündüz 6 ay gece yaşanır? Seviyeli-Ciddi Konular 18 Ekim 2012
Ayça Peri Artık Dönmesende Olur Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 11 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş