Rüyada Gördüklerimiz Yatmadan Önce Düşündüklerimiz İle Bağlantılımı

'Rüya Tabirleri' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Rüyada Gördüklerimiz Yatmadan Önce Düşündüklerimiz İle Bağlantılımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüyada Gördüklerimiz Yatmadan Önce Düşündüklerimiz İle Bağlantılımı-Rüya Genel Bilgiler-Gizil Anlamlı Rüyalar
  Rüyalara dair bugüne dek psikoloji literatüründe pek çok kuram süregelmiş.

  A) Psikodinamik görüşün babası Freud rüyaların, bilinçaltımızdaki düşünce, his ve isteklerin su yüzüne çıkabildiği bir pencere olduklarını düşünüyor. Çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçaltımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsel arzularla öfke barındıran bu his ve isteklerle rüyalarımız yoluyla yüzleşebiliyoruz. Freud rüyaları ikiye ayırıyor:

  1.) Gizil anlamlı rüyalar: Bu rüyalar sembolik anlamlar taşıyor ki Freud� göre psikolojik yorumların bu rüyalar üzerinden yapılması gerekiyor.

  2.) Görünür içerikli rüyalar: Bu rüyalarsa günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz rüyaları oluşturuyor.


  B) Bilişsel görüşse, rüyaların uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu olduğunu düşünüyor. Diğer bir deyişle, rüyaların yalnızca bir düşünce biçimi olduğunu savunuyor. Öyle ki, rüyaların bazen gün içinde çözümünü bulamadığımız kimi soru ve sorunlara çözümler üretebileceğimiz dönemler olduğunu öne sürüyor.


  Kuramlar elbette ki bu ikisiyle sınırlı değil. Ancak sorunuzun yanıtına eğilen iki ana kuram psikodinamik ve bilişsel kuramlar. Haliyle, Psikodinamik yaklaşıma göre yatmadan önce düşündüklerimiz, günlük hayat sırasında aklımızı kurcalayan sorun ya da olaylar gördüğümüz rüyaların yalnızca bir kısmını açıklıyor. Kimi rüyalarımızsa daha kapalı ve sembolik anlamlar içeriyor. Bilişsel görüşe göreyse bu düşünceler rüyaların hemen hemen tümünü açıklamakta yeterli.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüyada Gördüklerimiz Yatmadan Forum Tarih
Peygamberimizi rüyada görmek ne anlama gelir Rüya Tabirleri 21 Nisan 2014
Rüyada Bahçe Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 19 Ağustos 2013
Rüyada Ezan Okumak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 17 Temmuz 2013
Rüyada Kurban Keserken Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 20 Eylül 2012
Rüyada Ağaç Kökü Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 20 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş