Rüyada Bildirilen Beş Sır

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Rüyada Bildirilen Beş Sır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rüyada Bildirilen Beş Sır


  Önceki Peygamberlerden birisi bir gün bir rüyâ görür. Rüyâsında kendisinden sabahleyin kalkınca karşısına ilk çıkan şeyi yemesi ikinci olarak karşılaştığı şeyi gizlemesi üçüncü olarak karşılaştığı şeyi kabûl etmesi dördüncü olarak karşılaştığını yeise ümitsizliğe düşürmemesi beşinci olarak karşılaştığından da kaçması istenir.

  Sabah olur. O peygamber aleyhisselâm kalkınca karşısında gözüne ilk çarpan büyük ve kapkara bir dağ olur. Bu manzara karşısında duraklar hayrete düşer ve kendi kendine "Rabbim bana onu yememi emretti. Rabbim bana gücümün yetmeyeceği şeyi emretmez" diye düşünür.

  Onu yemeğe azmederek oraya doğru yürür. Fakat yanına yaklaşınca dağ birden küçülür küçülür ve baldan daha tatlı bir lokma hâline gelir. Peygamber onu yiyerek yola koyulur.

  Biraz gidince karşısına altın bir tas çıkar. Hemen bir çukur açarak onu toprağa gömer ve tekrar yola koyulur. Fakat biraz gittikten sonra dönüp arkasına baktığında altın tasın toprağın üstüne çıkmış olduğunu görür. Geri döner. Onu tekrar gömerek yine yoluna devam etmek üzere hareket eder. Fakat biraz gidince yine dönüp geriye baktığında altın tasın yine dışarıda olduğunu hayretle müşâhede eder. Bu dönüp gömmeler birkaç defa tekrarlandığı hâlde altın tas yine üste çıkar. Nihâyet peygamber "Ben Rabbimin bana olan emrini yerine getirdim" diyerek onu gömmek için bir daha geri dönmez ve yoluna devam eder.

  Biraz gidince kendisine doğru gelen bir kuşla karşılaşır. Kuşun peşinde de bir şâhin var. Kuş "Ey Allahın nebîsi beni kurtar" diyerek Peygamberden yardım ister Peygamber de onu himâyesine alarak "Üçüncü olarak karşılaştığın şeyi kabûl et" emri gereğince onu yeninin içine saklar.

  Bu arada onu avlamak için peşinden gelmekte olan şâhin gelip "Ey Allahın nebîsi ben aç idim. Sabahtan beri onu avlayıp karnımı doyurmak için uğraşıyordum. Tam yakalayacağım sırada onu benden aldın. Rızkıma mâni olma!" der. Bu sırada Peygamber aleyhisselâm "Benden üçüncü olarak karşılaştığımı kabûl etmem dördüncü olarak karşılaştığımı da yeise düşürmemem istenmişti. Üçüncü bu kuş. Onu kabûl edip kurtardım. Ya dördüncüyü ne yapayım? Onu ümitsizliğe düşürmemem lâzım" diye düşünür. Yanında bulunan etten biraz keserek beklemekte olan avcı kuşa atar. O da onu alıp gider. O uzaklaşınca saklamakta olduğu kuşu da salıvererek yoluna koyulur.

  Yolda ilerlerken beşinci olarak pis kokulu bir cîfe pislik ile karşılaşır. Geceki rüyâ gereğince ondan da süratle uzaklaşır. O gece rüyâsında kendisine gündüz olan hâdiselerdeki hikmet sır şöyle izâh edilir:

  "Birinci olarak çok büyük ve kapkara bir dağ olarak gördüğün ve sonradan baldan daha tatlı bir lokma hâline gelen şey öfke ve kızgınlıktır. Öfke önce büyük bir dağ hâlindedir. Sabır edildiği ve yenildiği zaman baldan daha tatlı bir lokma olur.

  İkinci olarak karşılaştığın altın tas güzel ve iyi amellerdir. İyi ve güzel ameller hareketler davranışlar ne kadar örtülürse örtülsün yine de açığa çıkar ve kendilerini belli ederler.

  Üçüncü olarak sakladığın kuş sana sığınana ihânet etmemeni himâyene almanı öğretmek istemektedir.

  Dördüncü hâdise birisi senden bir şey istedi mi kendi ihtiyâcın olsa bile onun hâcetini görmek gerektiğine işârettir.

  Beşinci olarak karşılaştığın ve kendisinden kaçtığın pis kokulu cîfe gıybete işârettir. Gıybet eden ötekini-berikini çekiştiren insanlardan pis kokulu cîfeden kaçarcasına kaç!..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rüyada Bildirilen Beş Forum Tarih
Peygamberimizi rüyada görmek ne anlama gelir Rüya Tabirleri 21 Nisan 2014
Rüyada Bahçe Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 19 Ağustos 2013
Rüyada Ezan Okumak Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 17 Temmuz 2013
Rüyada Kurban Keserken Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 20 Eylül 2012
Rüyada Ağaç Kökü Görmek Ne Anlama Gelir Rüya Tabirleri 20 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş