Röntgen Işınlarını Kim Buldu?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Röntgen Işınlarını Kim Buldu? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Röntgen Işınlarını Kim Buldu - Wilhelm Conrad Röntgen

  Wilhelm Conrad Röntgen, Alman asıllı, Nobel Fizik Ödülü sahibi fizikçi
  ..
  Röntgen ışınlarını bulması ile tanınır

  [​IMG]


  Hayatı


  Röntgen Almanya Remscheıd sehrinin Lennep ilcesinde doğdu
  . Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda'da ve İsviçre'de geçti.1865 yılında girdiği Zürih Politeknik'te üniversite eğitimi gördü ve 1868 yılında makine mühendisi olarak mezun oldu. 1869 yılında Zürich Üniversitesi'nden doktorasını aldı.. 1900'de Münih Üniversitesi Fizik kürsüsüne ve yeni Fizik Enstitüsünün yöneticiliğine getirildi.
  Karısının ölümünden dört yıl sonra 1923 yılında,I. Dünya Savaşı'nın yarattığı yüksek enflasyon ekonomisi ortamında maddi sıkıntılar içinde Münih'te öldü.
  Mezuniyetinin ardından 1876'da Strazbur'da, 1879'da Giessen ve 1888'de Würzburg Julius-Maximilians-Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı
  Röntgen ışınları

  Öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı
  . 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. 1890'lı yılların ortalarında çoğu araştırmacı gibi o da katot ışın tüplerinde oluşan lüminesans(parlama) olayını incelemekteydi.. Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kâğıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi.. Daha sonraları bu ışınlar, "Röntgen ışınları" olarak anılmaya başlanmıştır.
  Bu buluşundan sonra Röntgen farklı kalınlıktaki malzemelerin ışını farklı şiddette geçirdiğini gözlemledi. Bunu anlamak için fotoğrafsal bir malzeme kullanıyordu. Tarihteki ilk tıbbi X ışını radyografisini de (Röntgen filmi) yine bu deneyleri sırasında gerçekleştirdi ve 28 Aralık 1895 yılında bu önemli keşfini resmi olarak duyurdu.
  "Crookes tüpü"Sir William Crookes adı verilen içi boş bir cam tüpün içine yerleştirilen iki elektrotdan (anot ve katot) oluşan bir deney düzeneği ile çalışıyordu Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak "X ışını" ismini verdi

  Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı
  . Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fizik|modern fiziğin başlangıcı saydı. Amerikalı mucit Pasteur 1898 yılında tıpta fizik tedavide kullanılmak üzere X ışınları üreten bir aygıt geliştirdi.Ama çok miktarda X ışınına maruz kalındığında meydana gelebilecek sağlık sorunlarını kimse farketmedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Röntgen Işınlarını Buldu Forum Tarih
Wilhelm Röntgen X ışınlarını ne zaman buldu kısaca Bilim & Teknoloji 2 Mayıs 2014
Röntgen Işınlarını Kim Bulmuştur İcadı Röntgen Işınlarının Kullanım Alanları Bilim & Teknoloji 18 Ağustos 2013
Röntgen filminin günümüzdeki durumu nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 30 Mart 2014
Röntgen Işınları Nedir Nerelerde Kullanılmaktadır Eğitim Bilgileri 18 Ağustos 2013
Hamilelikte Röntgen Zararlımıdır? Gebelik ve Annelik 31 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş