Rölelerin Sınıflandırılması

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Rölelerin Sınıflandırılması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rölelerin Sınıflandırılması

  Röleler yapıları yönünden iki genel kategoriye ayrılırlar;

  1)Tamamen elektromagnetik veya elektrotermik olan röleler:
  Rölelerde ölçme veya karşılaştırma rölenin kendisi tarafından iki manyetik akıyı dengelemek suretiyle yapılır.
  a)Armatürlü çekilen röleler:
  Pistonlu tip
  Sabit armatürlü
  Dengeli terazi tip
  Hareketli demirli tip


  Bu rölenin bütün tipleri bobinin meydana getireceği momentin hareketi ile ilgilidir.Bu rölelerde kurma/çekme oranı düşüktür.Bu çeşitli sistem şartlarında yanlış açmalara neden olacakları yüksek olduğundan bu tip rölelerin kullanım alanları kısıtlıdır.

  b)Endüksiyon disk röleleri:
  Bu tip rölelerin çalışma prensibi sayaçlara benzer.Basit olarak bir endüksiyon diski ve bir elektromıknatıstan meydana gelir.Çekmeli rölelerle birlikte kullanılan eletromanyetik röle tipidir.

  c)Çekmeli röleler:

  Çekmeli röleler bir bobinin içinde bulunan manyetik devre ve karşısında bulunan bir paletten meydana gelir.Palet manyetik malzemeden yapılmıştır ve bir hareketli kontak takımını kumanda eder.Manyetik alanı meydana getiren akım belli bir değeri geçince meydana gelen çekme kuvveti paleti çeker ve böylece kontaklara kumanda edilir.Bu tip röleler imalat kolaylığı, süratli oluşları ve tüketimlerinin az oluşları ve geri dönüş oranları büyük olduğundan kullanılma alanları geniştir ve çok kullanılırlar.

  d)Hareketli bobinli röleler:

  Sabit bir daimi mıknatıs ve bunun dışında bulunan bir hareketli bobinden meydana gelir.Hareketli bobine akım iki spiral vasıtasıyla verilir.Bu röleler çok hassastırlar fakat biraz pahalıdırlar.

  2)Statik karşılaştırıcı kullanılan röleler:

  Bu rölelerde karşılaştırma bir statik devre vasıtası ile yapılır.Bu iki veya daha çok akım veya gerilimi karşılaştırır ve bunların tipleri dört tanedir.Bunlar;
  a)Eletrronik röleler:Bu rölelerin kullanılışı çok sınırlıdır.Genel olarak devrelerinde elektronik valfler kullanılır.Fakat genellikle lambalarının ömürleri kısa ve devreleri karmaşıktır.

  b)Transistörlü röleler:

  Bu tip röleler elektromanyetik rölelere oranla daha küçük ve daha ucuzdur.Bakım gerektirmez ve elektromanyetik rölelerden daha hızlıdırlar. Transistörlü rölelerin, aşırı hassaslığı nedeniyle daha küçük akım trafoları kullanılabilir ve daha detaylı nitelikler üzerinde koruma yapabilir.

  c)Redresör köprülü röleler:

  Bu rölelerde yarı iletken diyotlar kullanılır.Oldukça uzun zamandan beri kullanılmaktadırlar.En genel tiplerinde diyot köprüleri kullanılır. Bu köprüler faz veya büyüklük karşılaştırıcıları olarak görev yaparlar ve bir hassas çıkış rölesine bağlıdırlar.

  d)Manyetik amplifikatörlü röleler:

  Bu röleler elektromanyetik tip röleler arasında bir sınıfta yer alabilir.Elektro manyetik röleler ile statik rölelerin bazı niteliklerini birlikte taşırlar.Eğer manyetik amplifikatörlü röle bir büyüklük karşılaştırıcısı olarak kullanılırsa hassasiyeti çıkış devresindeki rölenin hassasiyeti ile sınırlanır,eğer daha fazla hassasiyet elde etmek için faz karşılaştırıcısı olarak kullanılırsa röle dış AC beslemeye bağlı kalır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Rölelerin Sınıflandırılması Forum Tarih
Rolelerin Sistemdeki İşlevleri Genel Bilgi (Elektrik) 3 Aralık 2008
Şehirlerin fonksiyonlarına göre sınıflandırılması örneklerle Eğitim Bilgileri 24 Kasım 2016
Sağlık hizmetlerinin sınıflandırılması kısaca Genel Sağlık 8 Aralık 2014
5. Sınıf Bitkilerin Sınıflandırılması Doğa ve Bitkiler 12 Ocak 2014
Güzel Sanatların Sınıflandırılması Edebi Türler Halk Edebiyatı 1 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş