Röle Nedir

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Röle Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Röleler düsük akımlar ile çalışan elektromanyetik bir anahtardır.

  Üzerinde bulunan elektromanyetik bobine rölenin türüne uygun olarak birgerilim uygulandığında bobin miknatıs özelliği kazanır ve karşısındaduran metal bir paleti kendine dogru çekerek bir veya daha fazlakontağı birbirine irtibatlayarak bir anahtarlama görevi yapar.

  [​IMG]

  Tristör ve Triyak'larin imal edilmesinden sonra popülerliğini kaybedenröleler yinede bir çok alanda hala kullanılmaktadır. Tristör vetriyak'lara göre tek avantajı tek bir bünye içinde birden fazla anahtarkontağına sahip olabildiği için birden fazla yükü aynı anda açabilirveya kapatabilir hatta aynı anda bazı yükleri açıp bazılarınıkapatabilir. Bu işlem tamamen rölenin kontaklarının dizaynı ileilişkilidir.

  [​IMG]

  Dezavantajlari ise daha fazladır. Öncelikle mekanik olarak çalıştığıiçin daha çabuk arıza yapar. Kontaklar sürekli birbirine irtibatlanıpaçıldığı için oluşan elektrik atlamaları zamanla kontaklarinoksitlenmesine ve iletimini kaybetmesine neden olur. iletime geçmesüresi tristör ve triyak'lara oranla daha uzundur. Ayrıca kontaklarınçekilip birakilması sırasında çikardıkları sesler pek hos degildir.

  [​IMG]

  çeşit olarak birçok türde röleler vardır,
  birkaçına örnek; Açma kapatma röleleri, motor koruma röleleri, zaman röleleri, aşırı akım röleleri.
   

Bu Sayfayı Paylaş