Quintet - Bir Dönüşün Beşlemesi

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Dine tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Quintet - Bir Dönüşün Beşlemesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Quintet - Bir Dönüşün Beşlemesi oyun tanıtımı - Quintet - Bir Dönüşün Beşlemesi tiyatro oyunu konusu
  Nesrin Kazankaya
  Quintet - Bir Dönüşün Beşlemesi

  Tiyatro Pera

  Kadro

  Yöneten: Nesrin Kazankaya
  Dramaturgi: Şafak Eruyar
  Dekor: Nilüfer Moayeri
  Kostüm: Nilüfer Moayeri
  Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
  Görüntü: Mehmet Aslan-Zeynep Özden-İlker Yiğen

  Oynayanlar:

  Kadın: Nesrin Kazankaya
  Arkadaş: Defne Halman
  Adam: Can Başak
  Oğul: Erdinç Anaz


  Konusu

  “Quintet – Bir Dönüşün Beşlemesi”, “Karşılaşma-Uzlaşma-Çatışma-Vedalaşma-Ayrılma” olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Her bölüm, özgün çekim film kesitleriyle birbirine bağlanmaktadır.

  1980 askeri darbesiyle geride bir oğul bırakıp yurt dışına iltica eden kadın, yıllar sonra İstanbul’a döner. Kadını havaalanında, genç bir delikanlı olan oğlu karşılar. Gerilimli tanışmanın (buluşmanın) ardından kadın, üniversite yıllarından arkadaşını ziyarete gider. Uzun zamandır görüşmeyen iki kadın, geçmişi hüzün ve coşkuyla anımsayarak özlem giderirler. Öğrenci derneğinden birlikte çalıştıkları Arkadaş’ın kocasının eve gelmesiyle, üçlü tamamlanır.

  Sosyalist dünya görüşünden ödün vermeyen savaş muhabiri Kadın, bugünkü var oluşunu liberalizmin evrilmesine borçlu olan Adam ve ailesiyle bir yaşam paylaşmanın ötesine geçemeyen karısı, gece boyunca geçmişi, bugünü konuşurlar. Kadın oğluyla barda bir araya gelir. Oğul anne arasında terk edilme, özlem, öfke, sevgi üzerine hüzün dolu duygusal bir çatışma yaşanırken; karı koca arasında da yıpranmış bir ilişkinin hesaplaşması sürer. Geçmişin dayanılmaz ağırlığında amansızca çıkış yolu ararlar. Kadın, Arkadaş’la yeniden bir araya geldiğinde geçmişin kirli gizleri de tüm gerçekliğiyle ortaya çıkar. Yazgılarını belirleyen darbe, bir kez daha yaşamlarını alt üst eder ve vedalaşma kaçınılmaz olur.
   

Bu Sayfayı Paylaş