Pusulayı Kim Buldu - Pusulayı Kim İcat Etti ?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Pusulayı Kim Buldu - Pusulayı Kim İcat Etti ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pusulayı Kim Buldu - Pusulayı Kim İcat Etti ?

  Pusulayı MS 100 yılında Çinliler icat etti. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir objenin kuzeye yöneleceği prensibinden hareketle pusulanın keşfi gerçekleşti. Pusula (İtalyanca’dan Bussola), yön gösteren, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslı veya cayro ile çalışan seyir aletidir.


  Isın sülâlesi zamanında (265-419), Çinliler mıknatıslı bir iğne sayesinde “Güney”i belirleyebiliyorlardı. İğnenin bu özelliğinden yararlanmak için 424′te “Mıknatıslı arabalar” yapıldı. Bu arabalar, dikey bir eksen çevresinde dönen bir heykel taşımaktaydı. Heykel, içinde gizli bulunan bir mıknatısın etkisiyle hep güneye dönük dururdu.


  Çinlilerin kendilerine mal ettikleri bu icadın gerçek mucitleri Normanlardır. Bunlar, 874′te İzlanda’yı fethetmişler; 932′de Grönland’ı keşfetmişler ve 1000 yılında -yani Kolomb’dan beş yüzyıl önce- Amerika’ya ayak basmışlardı. Pusulaya sahip olmasalardı, bu olağanüstü başarılara nasıl ulaşabilirler, açık denizlerde binlerce millik mesafeleri nasıl aşabilirler ve hareket ettikleri noktaya nasıl dönebilirlerdi?

  Fransa’da pusuladan ilk olarak 1200′de söz edilmeye başlandı. Bunu, 1207′de İngiltere ve 1213′te İzlanda izledi. Pusulanın ilkel bir yapısı vardı o zamanlar. İlk önemli gelişmeyi gerçekleştiren Pierre de Maricourt oldu (1269). İğneyi bir mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi. Böylece gemicilerin pergeli halini alan bu gereç, artık onlara etkili bir rehber olabilecek; bilinmeyen denizlere açılmalarını ve büyük keşifler çağını açmalarını sağlayacaktı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pusulayı Buldu Pusulayı Forum Tarih
Pusulayı ilk kim buldu - Pusulayı ilk bulan kişi kimdir Bilim & Teknoloji 19 Ocak 2011
Pusula Ne Demek, Pusulayı Kim Bulmuştur Bilim & Teknoloji 17 Temmuz 2013
Pusulayı En Çok Hangi Meslek Kullanır? Meslekler Rehberi 10 Haziran 2011
Pusulayı Kullanan Meslekler Seviyeli-Ciddi Konular 10 Haziran 2011
Pusulayı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Diğer Mesleki Bilgiler 9 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş