Pusat Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pusat Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hafik Pusat Köyü - Pusat Köyü Hakkında - Pusat Köyü Tanıtımı - Pusat Köyü Resimleri
  İlçe: HAFİK

  İl: SİVAS


  Köy Muhtarı: ALİ DANEGÖZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(346)853 1219

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 105

  İle Uzaklığı: 58 km

  İlçeye Uzaklığı: 24 km

  Rakım: 1500 m


  Pusat, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi:

  İsmini silah anlamına gelen Pusat' tan almıştır. İlk yerleşim tarihi tam olarak bilinmemektedir. Selçuklular zamanından bu yana yerleşimin olduğu rivayet edilmektedir. Köyümüzün buraya yerleşimi ise 250 - 300 seneyi bulmaktadır. İlk zamanlarda Doğanşar' dan, yayla yapmak maksadıyla gelinmiştir. Zamanla bu yaylalar kalıcı hale getirilmiştir. Köyümüzden önce bu topraklarda Emre Köy' ün bulunduğu bilinmektedir. Emre Köy' ün Sivas' a daha yakın topraklara göç etmeleri ile birlikte dedelerimiz bu toprakları yurt edinmişlerdir. Böylece Pusat Köyü şimdiki yerinde kalıcı hale gelmiştir.

  Baraj

  PUSAT SULAMA BARAJI Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü Vahit Baygüneş, inşaatı devam eden Pusat Barajı için 2006 yılında 5.5 milyon YTL harcama yaptıklarını bildirdi. Baygüneş, yaptığı açıklamada, Doğanşar ilçesinde bulunan Pusat Deresi ile Maden köyü çayının birleşimi sonucu oluşturulan Pusat Barajı'nda fiziki gerçekleşmenin yüzde 62'lere ulaştığını belirtti.Müdürlüklerinin 1996 yılında yapımına başladığı barajı, 2008 yılında bitirmeyi hedeflediğini anlatan Baygüneş, şunları kaydetti: Pusat Barajı için 2006 yılında 5.5 milyon YTL harcama yapıldı. Ayrılan bu ödenekle fiziki gerçekleşme yüzde 55'den yüzde 62'ye çıktı. Bu yıl yüzde 7'lik bir fiziki gerçekleştirme sağladık. Barajda 400 bin metre kare dolgu yapıldı. Şu ana kadar toplam dolgunun da yüzde 65'ini tamamladık. Geriye kalan bölüm ise 2007-2008 yıllarında yapılacak. Barajın su tutmaya başlamasıyla birlikte 2 köyün de sular altında kalacağını belirten Baygüneş, bu köylerinde Pusat ve Maden köyleri olduğunu, köylülere ise kamulaştırma paralarının ödendiğini anlattı. Sulama amaçlı yapılan barajın sulama kanalları inşaatının da 2008'de ihale edileceğini ifade eden Baygüneş, bu barajın tamamlanmasıyla bölgede sulu tarıma geçileceğini kaydetti.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pusat Köyü Hakkında Forum Tarih
Pusatlı Köyü Hakkında Bilgi Tomarza Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Pusat Köyü Hakkında Bilgi Kadınhanı Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Pusatlar Köyü Çavdarhisar Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010
Bengisu Kitabı - Önder Pusat Kitap, Resim ve Dergi 6 Aralık 2010
Pusat İlköğretim Okulu Kadınhanı Konya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş