Pusacık Köyü Gümüşhacıköy Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pusacık Köyü Gümüşhacıköy Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gümüşhacıköy Pusacık Köyü Bilgileri - Pusacık Köyü Hakkında - Pusacık Köyü Tanıtımı - Pusacık Köyü Resimleri


  Pusacık Köyü, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: GÜMÜŞHACIKÖY

  İl:AMASYA

  Tarihi

  Etrafı dağlarla cevrili olan köyümüz 1888 yılında türk oymaklarının bilinenlerinden kızık oymağının bu bölgeye yerlesmesiyle kurulmustur.Kabaoguz bölgesi olarak bilinen ve 60 yıl önce bağımsız olan bölgemiz daha sonra saraycık bucağına bağlanmış olup daha sonrada derbent bucağına bağlanmıştır.Çorum Osmancık ilçesine bağlı iğdeyi çalda oturan 4 kardeş aralarında kavgaya tutuşurlar ve hepsi değişik yerlere yerleşiyorlar kardeşlerinden biri kutluca ya biri kağnıcı ya biri çal a diğeride köyümüz pusacığa yerleşiyor.Kağnıcıya giden kağnı işi ile uğrastığından kutluca ya giden kurtlar tarafından saldırıya uğradıgı için bu köylere bu isimler verilmiştir.Çala yerleşen kişinin etrafı çalılık oldugu için bu bölgeye Çal adı verilmisitir köyümüze gelince buraya gelen kişiye sende buraya pusmuşsun(yerleşmissin) demişler köyümüzün adı buradan gelmiş.Gümüşhacıköyün kuzeyinde kalan köyümüzün ilçeye uzaklığı 30 km dir. köyümüzde iş olanaklarının kısıtlılığı nedeniyle son yıllarda dışarıya göç vermektedir.Göçler genellikle İstanbul olmaktadır.Köyün geçim kaynağı el sanatı olan kaşıkçılıktır.Emeklilik bilinci köyümüzde oldukça gelişmiştir.Hayvancılık yapılır . orman ürünlerine satışı yapılır.Köye 1988 yılında sağlık evi 1976 yılında yolu 1964te camisi yapılmıştır.1974-1976 seneleri aralarında yapılan 5 derslik 3 lojmandan oluşsan okulumuz 2001-2002 eğitim öğretim yılında tadilat görmüştür.
  Kültür [değiştir]

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi kuzu kebabı .Amasya iline 95 km, Gümüşhacıköy ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Geçiş iklimi içerisndedir. Karasal iklimin Karadeniz İklimine geçtiği bölgelerdendir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 420
  2007 442
  2000 637
  1997 413

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Aynı zamanda, köyün erkekleri tahta kaşık yapmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Bilal AKKAYA
  1999 - Hasan AKKAYA
  1994 - İsa ALTUNDAŞ

  Ayrıca şuanki Kabaoğuz Derneği genel başkanı Sn Sadık DAVULCU da bu köylüdür

  ve Köyümüz diğer köylerde bulunmayan köy ortasında dinlenme ve çocuk parkına sahiptir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde Kur'an Kursu vardır ve faaldir.Dikiş-nakış kurs binası da mevcut olup, faal değildir.Ayrıca düğün salonu ve yemekhanesi de mevcuttur.

  Sosyal Faaliyet Alanları

  Köy sınırları içerisinde yer alan Aphaz Çayırı'nda her sene Kabaoğuz Şenlikleri yapılmaktadır. Avrupada, Türkiye'nin değişik illerinde ve Kabaoğuz Yöresinde yaşayan hemşerilerimiz bu etkinlikte biraraya gelerek birbirleri ile kaynaşmaktadır. Köyde bulunan diğer mesire alanlarında da özellikle akrabalar biraraya gelerek, harmandan sonra yorgunluklarını atmaktadır.Başlıca mesire alanlarının adları; Yeni Yayla, Dede Yanı , Aphaz Çayırı, Soğulcoluk... Ayrıca köy yayları da bu amaca hizmet etmektedir.

  Yer Adları

  Yaylalar: Ahlat Yanı,Akyar, Gökçukur ; Tarlalar: Esennü, Alan içi , Alan, Bıtıraklı, Yayla Tarlaları, Kara Dikenlik, Kilise, Elmalı Yer, Aynalı Kaya, Çelik Çukuru, Alt Mahalle(Altkıyı), Üst Mahalle, Kızılcaören, Dere, Eğrecek, Kızıl Kaya...v.b.

  İle Uzaklığı: 95 km

  İlçeye Uzaklığı: 25 km

  Rakım: 1135 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Pusacık Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pusacık Köyü Gümüşhacıköy Forum Tarih
Pusacık İlköğretim Okulu Gümüşhacıköy Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Kasım 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş