Pulpınar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pulpınar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pulpınar Köyü - Pulpınar Köyü pınarbaşı - pulpınar köyü hakkında - pulpınar köyğ resimleri
  İlçe: PINARBAŞI - İl: KAYSERİ

  Pulpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy 1800-1900 yıllarında Avşar kabilelerinin göçerlikten yerleşik düzene geçmesiyle kurulmuş. Köy iki mahalleden oluşur güneyinde sittiler ve kuzeyi emberlerdir. Daha sonra Köy yakınından çıkan kaynak suyundan adını almıştır. ve pulpınar olarak değişmiştir. Sittiler mahallesi Sittioglu ailesinin Kahramanmaras`in Tanir Kasabasi ve cevresinden göcüp gelmesi ile oluşmuştur. Topal lakapli Hasan Sitti ve kardesi sittioğullarının öndegelen büyükleridir.

  Köy sınırları içinde Dedeman Maden işletmeciliği faaliyet göstermektedir. Köy halkının büyük bir kısmı ilçe ve şehirde ikamet etmekte olup yaklaşık 90 hane kadar olmuştur. Köy Sittioğulları, Kaltakkıranlar, Yilmazlar, Arapağalar(kılıç)Muhacirler, Püsçüler ve Hocalar kabilelerinden oluşur.

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Tarım ve hayvancılıkla uğraşan halkın eskiye dayanan halada günümüzde devam eden köklü gelenek ve göreneklere sahiptir.Ölenlerin arkasından ağıt yakmalaı,Düğünleri(Davul zurna eşliğinde avşar halayları)Pilav ve avşar kömbesi(ekmeği)sumsuk oyunu,sinsin oyunu,okuyuntu gönderme kültür ögelerinden bazılarıdır. Gara erkimiz ( hamladı Sektesinden (9) yağ damladı Avşar otluğa çıktı da (10) Daha gardaşım gelmedi


  Kayseri iline 85 km, Pınarbaşı ilçesine 25 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Büyük Karamanlı,güneyinde Elmalı ve Artmak,batısında Halevik(Çakılkaya)ve PaşalıDoğusunda Kızılören ve Kömarmut köyleri bulunur. Gara erkimiz ( hamladı Sektesinden (9) yağ damladı Avşar otluğa çıktı da (10) Daha gardaşım gelmedi

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Dedeman şirketinin işlettiği maden işletmesi bulunur. Köylüler cevre köy ve sehir merkezine tasinmistir.İnsanalrının çoğu eğitimliolarak değişik il ve ülkelerde çalışmakatadır. Cevre köylerde yasayan birçok kişi burada is bulmus ve geçimini sağlamaktadir. köydeki araziler verimli toraklardan oluşmaktadır.bu topraklar ya toprak sahipleri yada icar(kiralama) yoluyla hepsi işlenmekte ve üretime katkıda bulunmaktadır.

  Köyde ilköğretim yoktur. Taşımaçılık yoluyla Pınarbaşı ilçesindeki bölge yatılı okuluna gidilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş