Psikolojinin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi

'Psikoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Psikolojinin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Psikolojinin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi
  Psikolojinin Tarihsel Gelişimi


  Psikoloji, apayrı bir bilimsel disiplin olarak 19. yüzyılın son 25 yıllık dilimi içinde kendine bilim çevresinde bir yer bulmuştur.

  İlk dönemlerde yalnızca birkaç psikologun söz sahibi olduğu ve üzerinde görüş bildirdiği psikoloji alanı, daha sonraları yeryüzündeki psikolog sayısının artmasıyla beraber ateşli tartışmalara ve anlaşmazlıklara da ortam sağlamıştır. İşte psikoloji alanında ortaya çıkan bu farklı düşünceler ve anlayışlar, zamanla kendi psikoloji ekollerini oluşturmuş ve psikolojinin niteliği hakkında farklı tanımlamalar ortaya atmışlardır.

  Psikoloji tarihi, hızla ortaya çıkıp hızla yok olan ve yerini yenisine devreden ekollerle doludur. Bu nedenle psikoloji tarihindeki bütün psikolojik hareketleri bu başlık altında yansıtmamız olağandışıdır.

  Psikolojinin hızlı değişiklik gösteren ekolleri üzerine yapılan yorumlardan, tarihin en ünlü psikologlarından birisi olan Burrhus Frederic Skinner'in: "Psikolog, değişen bir tablo ister. Her yarım nesilde bir, psikoloji kendini yeniler." (Skinner, 1983, s. 387) yorumunu örnek gösterebiliriz.

  Amerikan Psikoloji Derneği'nin ilk resmi başkanı olan Leona Tyler'ın: "Psikoloji kendi tanımlarını bile ardında bırakan bir büyüme şekline sahiptir. İnsan yaşamının karmaşıklığı bu durumu neredeyse kaçınılmaz kılmaktadır. İnsan yaşamının hangi alanı gözlem altına alınsa, yeni nesil araştırmacıların daha önemli göreceği pek çok alan var olacaktır." (Tyler, 1981, s. 1) sözü de yukarıdaki açıklamamızı desteklemektedir.


  Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM

  Kaynak: Modern Psikoloji Tarihi; Duane Schultz ve Sydney Schultz; s. 53
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Psikolojinin Tarihsel Gelişimi Forum Tarih
Psikolojinin Tarihsel Gelişimi nedir Tarihi Bilgiler 15 Haziran 2011
Psikolojinin Çalışma Alanları Kısaca Nelerdir Psikoloji 6 Kasım 2013
Psikoloji amaçları nelerdir - Psikolojinin amaçları nedir? Psikoloji 23 Ocak 2013
Psikolojinin Çalışma Alanları Nedir Psikoloji 30 Eylül 2011
Psikolojinin Amacı Nedir, Psikolojinin Amaçları Psikoloji 30 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş