Psikolojide Ekoller ve Yaklaşımlar

'Psikoloji' forumunda mynq tarafından 6 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Psikolojide Ekoller ve Yaklaşımlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  1879'da Alman psikolog Wilheim Wundt tarafından Leipzig'de kurulan psikoloji laboratuvarı ile psikoloji, deneysel bilim dalı olma ünvanını kazanmıstır. İlk psikoloji deneyleri burada yapılmıştır. Psişik olaylar fizik olayları gibi incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Avrupa`nın değişik yerlerinde ve Amerika`da da bir çok psikoloji laboratuvarı açılmıştır.

  Psikoloji felsefeden ayrılıp bağımsız bir bilim haline geldikten sonra -kısmen de olsa- bazı filozofların düşünce biçimlerinin etkisinde kalmıştır. Sistem ve ekol halinde gelişen psikoloji akımları ortaya çıkmıştır. Ekoller genellikle tek yanlı görüşlerdir. İncelemek istedikleri konuyu temel ögeler açısından ele alırlar. Determinist anlayıştadırlar. Psikolojinin belli başlı ekolleri Strukturalizm (yapısalcılık zihin yapısı ile ilgili), Fonksiyonalizm (İşlevselcilik -zihin göreviyle ilgili psikoloji), Behaviorizm (davranış psikolojisi), Psikanalitik Psikoloji , Gestalt psikolojisidir.

  20. yy. psikolojisi zihinsel süreçleri açıklamak için iç gözlem yöntemini kullanan yapısalcılıkla başladı, daha sonra psikanalitik psikoloji gelişti. Yapısalcılığa karşı olan davranışçılık ve Gestalt psikolojisi gibi akımlar ortaya çıktı. Daha önceki okulların tek yanlı determinist (belirleyici) görüşlerine tepki olarak da hümanistik (insancıl) psikoloji doğdu. 2. Dünya Savaşı sırasında ise ekoller önemini kaybederek, görüşler yavaş yavaş birbirine yaklaştı. Teorisyenler ve araştırmacıların aynı miktarda katkıda bulunduğu çoğulcu anlayış, ekollerin tek yanlı anlayışı yerine geçti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Psikolojide Ekoller Yaklaşımlar Forum Tarih
Psikolojide Vizyon Nedir - Psikolojide Vizyon Hakkında Bilgi Psikoloji 22 Şubat 2012
Sosyal Psikoloji Nedir - Sosyal Psikolojide Araştırma Yöntemleri Psikoloji 11 Ekim 2010
Klasik Psikolojide Çağrışım Düşüncesinin Evrimi Psikoloji 24 Eylül 2009
Psikolojide RenkLerin EtkiLeri Psikoloji 17 Ekim 2008
Psikolojide İç Güdü Psikoloji 11 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş