[PS3] [İnceleme] Beijing 2008

'Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları' forumunda Siraç tarafından 30 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  [PS3] [İnceleme] Beijing 2008 konusu
  [PS3] [İnceleme] Beijing 2008

  Platform:
  PlayStation 3
  Tür:
  Spor
  Multiplayer:
  Var
  Yayıncı:
  Sega
  Yapımcı:
  Sega
  Çıkış Tarihi:
  2008 Temmuz

  [​IMG]

  PlayStation'da olimpiyat oyunu oynamayalı uzun zaman oldu. Pekin 2008 Olimpiyatları’nı izlediğimiz şu günlerde SEGA ve Eurocom işbirliğiyle hazırlanan Beijing 2008: The Official Video Game of the Olympic Games diğer birçok platformla beraber PS3'lerimize de misafir oluyor. Tam olarak otuz sekiz farklı dalda oyunla ve bunları online olarak oynayabilme seçeneğiyle her ne kadar beklentilerimizi tam olarak karşılamasa da oyun piyasası açısından ölü zamanlar olan şu dönemde raflarda oynanabilir diyebileceğim oyunlar arasında yerini alıyor.

  Oyunu açtığımızda sade bir menü karşılaşıyoruz. Menüde önemli olarak; training(antrenman), yarışma(competition), olimpik oyunlar(olympic games) seçenekleri, ayarlar seçeneği ve ek olarak birkaç seçenek daha bulunuyor. Antrenman seçeneği adından da anlaşılacağı üzere oyuna alışmak, kontrolleri öğrenmek için başvurmamız gereken adres. Yarışma kısmından istediğiniz oyunu seçerek direkt olarak oynayabilirsiniz. Olimpik oyunlar kısmında ise televizyonlarımızdan izlediğimiz olimpiyat oyunlarına dahil olup otuz iki ülke arasından seçtiğimiz ülkeyi farklı dallarda temsil edebiliyoruz. Bu otuz iki ülke arasında ülkemizi görememek hayli üzücü bir durum, eklemeden geçmeyeyim. Ülke seçiminden sonra tıpkı gerçek açılışta da olduğu gibi(gerçi sonradan Çin işi efekt olduğu ortaya çıktı ama) muhteşem bir havai fişek gösterisi eşliğinde olimpiyatların yapıldığı stadı görüyoruz.

  [​IMG]

  Karakterimiz hız, dayanıklılık, güç gibi birçok açıdan geliştirilebilir. İlk başta bunun için belirli miktarda verilen puanları kullanarak karakterimizi başlangıç için önemli olan güç, hız gibi özellikler yönünden geliştirmemiz yararlı olacaktır. Oyunda atletizm, judo, yüzme, masa tenisi gibi otuz sekiz farklı dal bulunuyor. Her gün dört farklı dalda yarışıyoruz, ilerleyebilmek için en az birinde başarılı olmamız gerekiyor. Bu dallar arasında yüzmeyi tavsiye ederim. Gerek görünüm açısından gerek karakterlerin hareketlerindeki gerçekçilik açısından diğer dallardan fazlası var.

  Grafikler tatmin edici seviyede. Özellikle karakter modellemeleri çok güzel, detaylar yerli yerinde. Karakterler ısınma sırasında ve oyun esnasında hareket ederken neredeyse televizyonda izlediğimiz sporculardan ayırt edilmiyor. Özellikle yüzme dalında yarışırken havuzun gerçekçiliği göze hoş geliyor. Sporcular ve spor alanları güzel yalnız çevre için bunu söyleyemeyeceğim. Çevre görüntülerinde fazla miktarda kırılmalar var. Genel olarak PS3'te bugüne kadar çıkmış oyunlar içerisinde değerlendirirsek grafikler için ortalamanın üzerinde diyebiliriz.

  Gelelim bu tarz bir oyunun puanını belirlemede en önemli unsur olan oynanışa. Her oyuna başlarken yuvarlak tuşuyla kontrollerin anlatıldığı tutorial videolarını izleyebilirsiniz. Bu videolar tamamen diyemesem de genel itibariyle yeterince açıklayıcı olmuş. Genelde
  - sizin de tahmin edebileceğiniz gibi - aynı tuşlara belirli ritimlerle sürekli olarak basmaya dayalı bir kontrol düzeni hakim. Bu tarz bir oyunda yapımcılar için her ne kadar kaçınılmaz olsa da oyuncu penceresinden baktığımızda oyunun en büyük eksisi bu. Çünkü insan bir süre sonra hep aynı tuşlara aynı ritimle basmaktan sıkılmaya başlıyor. Oynamaya devam ettikçe fiziksel açıdan da sorunlar oluşuyor. Parmakların ağrıması, su toplaması gibi problemler baş gösteriyor. Bu noktada oyunun bayağı zor olması da büyük bir etken. Bazen altın madalyaya erişebilmek için yüksek kondisyon sahibi olmak gerekiyor. Atletizm kısmında bir problem daha var. Başlangıç için önce R2 ya da L2 tuşuyla güç depolamak gerekiyor. Bunu başlangıç çizgisinin önünde çıkan barın dolma durumuna göre ayarlıyoruz. Eğer erkenden kırmızı çizgiye kadar dolarsa karakterimiz erken çıkış yapıyor ve faul oluyor. Zamanında doldurup başlayamazsak da diğer sporculara göre bayağı geride kalıyoruz. Silah atışıyla başlamamız gerekiyor fakat bu atıştan önce ne bir sesli geri sayım var ne de ekranda herhangi bir gösterge çıkıyor. Bu yüzden çoğu zaman diğer rakiplerden geç çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Bu duruma atış vaktini kendi kendime saniyeleri sayıp vakti önceden kestirmeye çalışmak gibi bir çözüm buldum ama yine de pek etkin olamadım. Hal böyle olunca 100 metre koşusunu geçmek için yüksek kondisyonun da ötesi lazım.

  [​IMG]

  Her oyun dalı için multiplayer modu mevcut. Çoğu oyun sıra tabanlı, vaktin çoğu izlemekle geçiyor. Multiplayer modun pek başarılı olduğu söylenemez. Oysa böyle bir projenin asıl önem verilmesi gereken kısımlarından biri multiplayer modu olmalıydı. Bu konuda farklı beklentiler içerisine girmiştim ama tam olarak aradığımı bulamadım. Yine de değişiklik olsun maksadıyla denemeye değer, oyunun ömrünü uzatabilir.

  Oyunun artılarından biri sesler. Müzikler, spikerlerin konuşmaları, oyuncuların sesleri, izleyicilerin tepkileri vs. hepsi çok gerçekçi olmuş. Seslerde genel olarak bir problem görünmüyor, gayet uyumlu müzikler kullanılmış, özellikle spikerlerin seslendirmeleri çok güzel olmuş.

  Genel olarak bakacak olursak oyun şu ana kadar çıkan PS3 oyunları içerisinde farklılık arz ediyor. Değişik spor dallarında yarışırken, bazılarında yarışmaya çabalarken vakit bir şekilde akıp gidiyor. Pekin 2008 Olimpiyatlarının heyecanla devam ettiği şu günlerde farklı bir tarz olarak denemeye değeceğini düşünüyorum. Hepinize iyi oyunlar...

  Oyundan resimler;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - [PS3] [İnceleme] Beijing Forum Tarih
[PS3] [İnceleme] Soul Calibur IV Ps2 Ps3 Ve Tüm Oyun Konsolları 30 Ekim 2008
Devil May Cry 4 [inceleme]Tanıtım Oyun Haberleri 26 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş