Proteinlerin Vücuttaki Önemli Görevleri Nelerdir

'Diyet Beslenme' forumunda SeLeN tarafından 12 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Proteinlerin Vücuttaki Önemli Görevleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  proteinler neye yarar - proteinlerin yararları - besinlerle alınan proteinler - sporcu beslenmesinde proteinlerin önemi


  * Büyüme ve gelişme

  * Doku onarımı ve yapımı

  * Kan proteini olan hemoglobin yapımı

  * Vücut çalışmasında görev alan enzim ve hormonların yapımı

  Besin maddelerindeki proteinlerin görevi, vücutta olan aminoasitleri uyararak vücuda has protein maddelerini yapılandırmaktır. Bu nedenle, minimal veya optimal protein ihtiyacından söz etmek yanlıştır. Önemli olan protein ihtiyacı değil, esansiyel amino asitlere duyulan ihtiyaçtır. Aminoasitlere duyulan ihtiyaç, yaşa ve vücudun performansına göre değişir. Besinlerdeki proteinin kalitesi, organizmanın ihtiyaç duyduğu esansiyel aminoasitlere göre ölçülür (Konopka, 2001).

  Proteinler kas yapımında ve doku tamirinde gereklidir. Sadece karbonhidrat ve yağ miktarında bir yetersizlik söz konusu olunca, vücut proteini bir enerji kaynağı olarak kullanmaktadır. Bu gerçekleştiğinde, kaslarda ve zayıf dokularda kayıp meydana gelir. Aşırı protein alınmasından kaynaklanan artış idrarla vücuttan atılır. Bu da dehidrasyona sebep olur, verimi ve dayanıklılığı engeller. Dehidrasyon zayıf düşürebilir. Çünkü aşırı protein depolanmaz ve bu da karaciğeri ve böbrekleri zorlar. Çok fazla protein tüketimi böbrekleri harap edebilir ve kalsiyum metabolizmasının çalışmasına da engel olur (Balch, 1997).

  Yeterli bir protein alımı her sporcu için büyük bir önem taşır. Zaten her sportif aktivite ile protein ağırlıklı beslenmeye istek duyulur. Protein ağırlıklı bir beslenme, kas yapımında bir faktör olmakla birlikte kasın koordinasyonunu, konsantresini, genel verim ve aktivitesini geliştirir. Proteini düşük olan bir beslenme ile bütün spor dallarında, performansın azalabileceği söylenebilir. Besinlerde protein oranı yükseldikçe, besin ile birlikte istenmeyen bir çok madde (kolesterol,purin) de alınmaktadır. Sporcular, protein ihtiyaçlarının tamamını karşılamak için protein preparatları kullanmalıdır.

  Sadece yapıda kullanmak değil, istenmeyen yağ hücrelerini yok etmek için de yüksek oranda proteine gereksinim vardır. Protein ağırlıklı bir beslenme, vücudun metabolizmasını hızlandırır, yağların yıkımını kolaylaştırır ve iştahı düzenler. Kilo vermede bu çok önemli bir noktadır. Organizma protein depolayamadığı için, antrenmanlardaki yüklenmeye paralel olarak protein alınması gereklidir. Mesela, antrenmanlardan 2 saat önce ya da toparlanma döneminin ilk 6 saatinde alınmalıdır (Konopka, 2001).

  alıntı
   

 2. saolasın kardeş işime yaradı bayağı
   

 3. antremandan 2 saat önce alınması gerekli demişsiniz peki antremandan sonrada alınması gerekiyormu ?
   

 4. saolun teşekkür ederiz
   

 5. Çok güzel bir anlatım:))))))
   

 6. çok iyi bir anlatım bence çok çok teşekür ederim
   

 7. ;)
  :)çok teşekür ederim çok bilgesiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Proteinlerin Vücuttaki Önemli Forum Tarih
Proteinlerin birbirinden farklı olmasının nedeni nedir? Sorular ve Cevaplar 28 Kasım 2016
Proteinlerin Genel Özellikleri Nelerdir? Eğitim Bilgileri 17 Mart 2013
Proteinler, Proteinlerin Özellikleri Nelerdir? Diyet Beslenme 4 Ağustos 2012
Proteinlerin Görevleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 9 Ocak 2012
Proteinlerin Görevleri, Proteinlerin Görevleri nelerdir Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş