Protein Optimizasyonu

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Protein Optimizasyonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Saçınız ve cildiniz büyük oranda proteinden oluşur. Keza kaslarınız, kanınızdaki oksijen taşıyıcı hemoglobin ve sizi hayatta ve hareketli tutan çok sayıda enzim de. Aslında bedeniniz en az on bin farklı proteine ev sahipliği yapmaktadır. Moleküler düzeyde proteinler, amino asit adı verilen sadece yirmi kadar temel yapı taşından oluşan uzun, girift zincirlerdir. Bedenimiz sürekli yeni protein yaptığından ve yağlar gibi proteinleri depolamadığımızdan neredeyse günlük olarak protein ihtiyacımız vardır.
  Beslenmeyle aldığımız bazı proteinler tamdır, yani yeni protein yapmak için gerekli tüm amino asitleri içerir. Diğerleri eksiktir, bir ya da daha fazla sayıda bizim kendi kendimize yapamayacağımız ya da diğer amino asitlerden dönüştüremeyeceğimiz esansiyel amino asitten yoksundur. Et, tavuk, balık, yumurta ve süt ürünleri daha çok tam protein kaynaklarıyken, bitkisel proteinler genelde eksiktir. Bu nedenle vejetaryenlerin birbirini tamamlayacak besinleri birlikte yemesi gerekir, pirinç ve fasulye, fiştik ezmesi ve ekmek, toflı ve kahverengi pirinç gibi. ABD Tıp Enstitüsünün son beslenme rehberi, protein için günlük önerilen miktarı beden ağırlığının her kilosu için 0,8 gram olarak belirtiyor.

  Gerçek beden ağırlıklarına oranlandıklarında bu, 63,5 kiloda biri için 50 gram, 81,5 kilo biri için 65 gram protein anlamına gelir. Protein içeren gıdaların bolluğu nedeniyle hiç üzerinde durmadan bile bu hedefi tutturabilirsiniz (bak. yan sayfadaki tablo). Örneğin, öğlen yediğiniz bir kâse yoğurt ve bir porsiyon tavuk ile akşamki pilav ve kuru fasulye toplam olarak yaklaşık 60 gram protein verir. Protein almak bizim için bu kadar kolay olduğundan sağlıklı bir yetişkinde protein eksikliği olmasına nadir rastlanır. Bedenin çalışmaya devam etmesi için gerekli asgari protein miktarının dışında ideal günlük protein miktarı ya da proteinden alınan kaloriler nispetinde en sağlıklı oran konusunda çok az rehber bulunmakta. İşte bu yüzden otomatik bir protein tanımlayıcısı olarak da lanse edebileceğimiz Lida’ nın düzenli olarak tüketimi önem arzetmektedir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Protein Optimizasyonu Forum Tarih
Proteinlerin birbirinden farklı olmasının nedeni nedir? Sorular ve Cevaplar 28 Kasım 2016
Proteinler hakkında kısaca bilgi Eğitim Bilgileri 7 Ekim 2015
Karbonhidrat protein ve yağlar kısaca Eğitim Bilgileri 7 Ocak 2015
Proteinin başlıca kaynakları kısaca Diyet Beslenme 13 Ekim 2014
Protein içeren besinler ve yiyecekler nelerdir Diyet Beslenme 6 Mayıs 2014

Bu Sayfayı Paylaş