Propolis Nedir Faydaları Nelerdir

'Şifalı Bitkiler' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Propolis Nedir Faydaları Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Propolisin yara iyileştirme özellikleri eski çağlarda Avrupa ve Kuzey Afrika’da ,Mısır,Yunan ve Romalılarca bilinmekteydi.12.Yüzyıl kayıtlarında propolisin boğaz ve ağız enfeksiyonlarının iyileştirilmesi için kullanıldığı ifade edilmektedir.

  PROPOLİSİN BİYOLOJİK AKTİVİTELERİ

  Arılar tarafından doğadan toplanan propolis, insan sağlığı ve yaşam açısından son derece önemli bir maddedir. İnsanlar eski çağlardan günümüze kadar çeşitli enfeksiyonların tedavisinde doğadan toplanan propolisten yararlanmayı bilmişlerdir. Propolisin cerrahi müdahalelerde tıbbi mum yerine, savaşlarda yara ve dokuların iyileştirilmesinde vazelinle karıştırılarak merhem olarak kullanıldığı bildirilmektedir.

  İnsanların üretemediği önemli ürünlerden olan propolis, bu yüzyılda keşfedilen en mükemmel doğal ilaçtır. Tıp alanında çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Propolis tıbbi etki açısından antibakterial, antiviral, antiseptik, antifungal ve antibiyotik özellik taşıması yapılan bilimsel çalışmalarla belirlenmiştir. Propolisin yapısında bulunan ve büyük önem taşıyan flavanoidler ve terpenler oldukça kuvvetli antioksidan ve antisteril etkili bileşiklerdir.Organik çözücülerde çözülen bileşik guruplar içerisinde flavanoidler en önemli gurubu oluşturmaktadır. Flavanoidler, bitkilerin hemen her kısmında ve çok fazla sayıda bulunan pigment içeren maddedir. Bazı flavanoidler arının tükürük salgılarına karışan enzimlerle değişikliğe uğramaktadırlar. Flavanoidlerin bazıları çok çeşitli bakteri türlerine etkili olmaktadır. Flavanoidlerin kalp-damar sistemi üzerine olumlu etkileri olduğu; kan dolaşımını düzenlediği; kılcal damar çatlamalarını azalttığı; mide mukozasını ülsere karşı koruduğu; mide yaralarını küçülttüğü; iç salgı sistemini düzenlediği ve halsizliğe karşı olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.

  Organik çözücülerde çözülen önemli diğer bir gurup sinamik asit ve türevleri oluşturmaktadır. Bunlardan fülerik asit, gram (+) ve gram(-) bakterilerine karşı güçlü antibiyotik özelliği göstermektedir. Pıhtılaşmayı hızlandırarak yaraları hızla iyileştirdiği, cilt rahatsızlıklarında merhem şeklinde kullanımın çok olumlu sonuçlar verdiği ortaya konulmuştur.

  Tropik propolislerde bulunmayan kafeik asitin, antimikotik,a ntiviral etkileri yanında kuersetin ve luteolin maddeleri ile birlikte kansere karşı etkili olduğu bildirilmektedir. antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında bu ilaçların etkisini artırdığı, anestetik, antioksidatif etki gösterdiği, ikinci derecede yanıkların tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği ,çimlenmeyi engellediği ve güçlü bir antiseptik olduğu belirlenmiştir. Propolisin içerisinde bulunan kafeik asit başta olmak üzere bazı bileşiklerin özellikle uçuk ve grip etmeni bazı virüs türleri üzerinde etkili olduğu; kafeik asittin antitümer özellik taşıdığı ve bu nedenle akciğer kanserine karşı etkili olduğu bulunmuştur.Özellikle üst solunum yolları ve orta kulak enfeksiyonlarında, ağız yaralarında , mide gastrit ve on iki parmak bağırsağı ülserinde tedavi edici özellik gösterir. Propolis vücut fonksiyonları için gerekli bakterilere zarar vermeden enfeksiyonlara karşı , virüs öldürücü ve bakteri saldırılarını önleyici olarak insan ve hayvanlar üzerinde etkili olmaktadır.

  Propolisin içerdiği bioflavoidin iltihaplara karşı etkili olduğu ve vücudun güçlenmesinde önemli bir rol oynadığı Avrupa’ da yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.Japonya’da yapılan klinik çalışmalar sonunda propolisin 3-12 ay süre ile sürekli alınmasının çeşitli internel kanser hücrelerini devitalize ettiği saplanmıştır. Bu nedenle propolis canlılar için büyük tehlike yaratan kanser hastalıklarının önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

  Propolisin kanserin semptomatik koşullarından olan hücre bölünmesinin kontrolünde önemli rol aldığı belirlenmiştir. Hipertansiyon,damar sertliği ve kron er kalp hastalıklarının tedavisinde 30 gün süre ile 3 kez alınan 300 mg propolisin olumlu etkiler verdiği yapılan klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Eski Sovyetler Birliği’nde verem hastalığının iyileştirilmesinde hastalara 4 aydan 10 aya kadar 3 kez propolis verilmiş olumlu sonuçlar alınmıştır. Romanya’da ülser tedavisinde, Rusya da ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyonu önlemek ve ateş yükselmesini önlemek için hastalara propolis verilmektedir.Propolis histamin ve serotonin kaynağı olarak, vücudun herhangi bir alerjiye karşı mücadelesi için gereklidir. Histamin ve serotonin doku hormonları olup, direkt hücrelerde kalır. Alerji yapan madde hücre dışında kendisini bağladığında, bu iki madde alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Yapılması gereken bu maddelerin sızıntısını engellemektir ve bu da propoliste bulunan biofalavoidin alınması ile gerçekleşmektedir..
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  PROPOLİS İN YARARLARI

  # Kansere karşı direnci arttırır.
  # Kemoterapide önerilir.
  # Mide ülserinde, mide yaralarında etkili.
  # Major depresyonda, kişilik bozukluğunda etkili.
  # Bilinen bütün antioksidanlardan daha güçlüdür .
  # Doğal antibiyotiktir.
  # İyi huylu bakterileri canlandırır. ( normal antibiyotikler iyi huylu bakterileri öldürür.)
  # Eklem ağrılarında çok etkili.
  # Çene kemiği iltihaplarında, diş eti kanaması, diş eti çekilmesine iyi gelir.
  # Alzheimer hastalığını önleyici etkileri vardır.
  # Karaciğer hasarlarını engelliyor.
  # Prostatta, meme kanserinde etkili.
  # Sedefte egzamada etkili.
  # Cilt problemlerinde etkili.
  # Omuriliği destekler.
  # Gözdeki kılcal damarları destekler.
  # Faranjitte, kronik bronşitte etkili.
  # Hepatit B ve C de etkili.
  # Kadın hastalıklarında etkili.
  # Adı bilinmeyen hastalıklarda çok etkili.

  # Antibakteriyeldir. Mantarlara karşı etkili.
  # Virüslere karşı etkili.
  # Lokal ağrıları azaltır.
  # Kalp ve damar sağlığı için etkili.
  # Solunum sistemini destekler.
  # Çok yüksek dozlarda alınmadığı sürece yan etkisi yoktur.
  # Ateş düşürücü özelliği var.
  # Ağrı kesici özelliği var.
  # Spazm çözücüdür.
  # Karaciğer yağlanmasını engeller.
  # Yaraları çabuk iyileştirir.
  # Balgam söktürücü.
  # Kolesterolü dengeler.
  # Kan basıncını düzenler.
  # Tamamen DOĞALDIR, hiçbir koruyucu ya da yapay renklendirici içermez.

  PROPOLIS ARILARIN KOVANLARI YAPARKEN KULLANDIKLARI ÇOK ÖZEL BİR REÇİNEDİR VE TAMAMEN DOĞALDIR.
  YUKARIDAKI RAHATSIZLAR İÇİN TTEMEL OLAN DOKTOR TEDAVİSİDİR..DOKTOR TEDAVİNİZİ BIRAKMAYINIZ.
  DOĞAL DESTEK ÜRÜNLER DOKTOR TEDAVİNİZİ HIZLANDIRIR VE VÜCUDUN EKSİK OLAN VİTAMİ,NLERİNİ,MİNERALLERİNİ VE GIDALARINI SAĞLAR
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye

  PROPOLİS

  Propolis arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan giriş deliğine, çatlak ve kırıkları kapattığı, antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir maddedir. Arılar bu bitkilerden topladığı reçinemsi maddeyi arka ayaklarında kovana taşırlar. Balmumu ve bazı sindirim salgıları ile karıştırarak kovan içinde kullanırlar. Arılar propolisi kavak, meşe, kayın, okaliptus ağaçları ve çalılıklardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımı ile boşaltılabilir. Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler.
  Propolisin Fiziksel Özellikleri
  1. Renk: Bitki türüne bağlı olarak renk sarıdan koyu kahveye kadar değişir.
  2. Propolis 60-70 0C de sıvı, 25-45 0C de yumuşak ve yapışkan, 15 0C altında ise katı kırılgandır.
  3. Propolis etanol, glycol ve suda belirli oranlarda çözünür
  4. Anti bakteriyal komponentler genellikle alkol ve suda çözülürler.
  5. Propolis saf katı, sıvı, tablet, sprey, pomad, propolisli sabun, propolisli şeker vb. gibi birçok şekil ve formulasyonlarda pazarlanmaktadır.
  Propolisin Yapısı ve Bileşimi
  Propolis örneklerinde bitkisel kaynağa bağlı olarak 150-200 bileşik veya kimyasal saptanmıştır.


  Bunlardan bazıları:
  1. Flavonlar ve flavonoidler
  2. Terpenler ve terpenoidler
  3. Aromatik asit ve esterleri
  4. Alifatik asit ve esterleri
  5. Amino asitler
  6. Alkoller
  7. Aldehitler
  8. Kalkonlar
  9. Ketonlar
  10. Hidrokarbonlar
  Propolis Toplama Yöntemleri
  · Çerçeveler Arasından Toplama
  · Kovan Giriş Deliğinden Toplama: Polen üretimi ile birlikte yapılır. Bu amaçla polen tuzakları kullanılır. Arının dışarıdan getirdiği propolis bu tuzaklardan geçerken hazneye düşer.
  · Örtü Bezinden Toplama: Bunun için teli özel örtüler kullanılır. Arılar bu telli örtünün deliklerini kapatmak için bu kısımları propolis ile doldurur. Bu örtü sıcak suya batırılarak propolisin suya geçmesi sağlanır. Buradan toplanır.
  Propolisin Faydaları Ve Kullanma Alanları

  • Anti-astımatik etki ve ağız spreyleri
  • Anti romatizmal (Donadieu, 1979), etki
  • Akciğer rahatsızlıklarında,
  • Melanoma ve carcinoma tumor hücreleri tedavisinde,
  • Doku yenileyici,
  • Kapillar damarları güçlendirici,
  • Anti diabetik,
  • Fitoinhibitor, (Donadieu, 1979;Bianchi, 1991)
  Propolisin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişilerde hafif alerjik reaksiyona neden olabilir. Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde propolisin bu yüzyılda keşfedilen " en mükemmel doğal ilaç" olduğu kabul edilmiştir.
  Propolisin Tıpta Kullanımı
  Antibiotic aktivite :

  • Gram positive bacteriae (Bacillus brevis, B.polymyxa, B.pumilus, B. sphaericus, B. subtilis, Cellulomonas fimi, Nocardia globerula, Leuconostoc mesenteroides, Leuconostoc mesenteroides, Staphylococcus aureus ve Streptococcus faecalis)
  • Gram negatives (Aerobacter aerogenes, Alcaligenes sp., Bordetella bronchiseptica, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa ve Serratia marcescens).
  • Staphylococcus aureus ve Sptreptococcus mutans. (flavonoids galangine ve pinocembrine)
  Antioksidan aktivite :
  Arthritis, Romatizma, Artrosis
  Anti-fungal aktivite :
  (cynamic acid ve flavonoid crisina).
  Anestetik etki :
  Kokainden 3-5 kez daha kuvvetli anestetik etki nedeniyle diş hekimliğinde kullanma (Ghisalberti 1979)
  Antiprotozoan etki :
  Trichomomas vaginalis (Scheller et.al., 1977). Giardia lamblia, (Towers et. al., 1990).
  Antiviral aktivite :
  erpes simplex tip 1 ve 2, adeno virus, corona virus, ve rota virus.,
  Antikanser :
  Propolisin yapısındaki cynamic asit ve terpenoidler sitotoksik activiteye sahiptir ve propolis intestin, böbrek, meme, burun ve pharynx kanserinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
  Dermatoloji ve Kozmetikte:
  Antibakteriyel, antifungal ve Doku yenileyici
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Propolis Nedir Faydaları Forum Tarih
Propolis Nedir? Şifalı Bitkiler 10 Eylül 2011
Propolisin Yan Etkileri Var mı? Şifalı Bitkiler 10 Eylül 2011
Propolis Nasıl Kullanılır? Şifalı Bitkiler 10 Eylül 2011
Propolisin Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler 10 Eylül 2011
Has Zeamet ve Tımar Arazisi nedir ne demektir kısaca FrmArtuklu TatLı SöZLük Cuma 22:46

Bu Sayfayı Paylaş