Projektif Testler

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Projektif Testler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Projektif Testler  n yaygın olan projektif testler Tematik Algı Rorschach Testi ve Beier
  Cümle Tamamlama Testi’dir.
  Tematik Algı Testi: (TAT) Klinik psikologlarca en sık kullanalın testlerden biridir. 1935 yıllarında Murray tarafından yayınlanmıştır. 41 karttan oluşan testte erkekler ve kadınlar için ayrı resimler bir de boş kart vardır. Birey her resme ilişkin başı ve sonu olan konulu bir öykü anlatmak zorundadır. Resimlerdeki kişilerin neler düşündüğünü ve hissettiğini de açıklanması istenir. Bunun sonucunda birey çoğu kez resimdeki karakterlerden biri ile özdeşim kurar ve öykü bireyin yaşantılarını yansıtır. Bu yolla bireyin duygu ve arzuları ortaya çıkmış olur.
  Mürekkep Testi
  [​IMG]
  Rorschach Testi: 10 mürekkep lekesinden oluşur. Her bir mürekkep lekesi gösterilirken test olan bireyden bu lekelerde ne gördüğünü söylemesi istenir. Test olan kişiden 10 mürekkep lekesini tekrar dikkatle gözden geçirmesi istenir ve her lekenin hangi parçasının belirli yanıtlara yol açtığını belirtmesi istenir. Test puanlamasının bir bölümü nesneldir. Rorschach testi kendine özgü bir çok yanıtın nicelik olarak betimlenmesi ve hesaplanması için normlara sahiptir.
  Beier Cümle Tamamlama Testi: Psikoloji öğrecilerinin eğitim amacıyla ilk uyguladıkları testlerden biridir. Kişilik hakkında fazla bilgi vermese de rehberlik merkezlerinden sık kullanılan bir testtir. Çünkü uygulaması kolaydır. Bu test kelime çağrışım yönteminin bir başka çeşididir. Bu test ilgileri tutumları arzuları üzüntüleri kişiliğin diğer önemli taraflarını ortaya çıkarır. Cümle tamamlama testinde deneğe yarım bırakılmış bir dizi cümle verilir. Uygulayan kişi bu yarım cümleleri yüksek sesle okuyup deneğin cümleleri fazla düşünmeden içinden geldiği gibi tamamlamasını ister. Psikologlar projektif testleri bir kimseyi neyin rahatsız ettiğini bulmanın bir yolu olarak kullanırlar. Bireyi analiz etmek için bu tür testlerin sonuçları görüşme ve testlerden elde edilen diğer verilerle birleştirilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Projektif Testler Forum Tarih
Ameliyat Öncesi Testler Nelerdir Genel Sağlık 2 Nisan 2012
Yeni Doğan Bebeklere Yapılması Gereken Testler Nelerdir? Gebelik ve Annelik 21 Aralık 2011
Böbrek Fonksiyon Testleri - Böbrek Fonksiyon Testleri Nelerdir? Genel Sağlık 20 Eylül 2011
Karaciğer Fonksiyon Testleri Değerleri Nasıl Düşürülür, Karaciğer Fonksiyon Testleri Genel Sağlık 28 Ağustos 2011
4.Sınıflar İçin İngilizce Yaprak Testler Öğretmenlerimizin Bölümü 27 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş