Program Rölelerİ

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 3 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Program Rölelerİ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  PROGRAM RÖLELERİ

  Program rölesi bir çeşit motorlu zaman rölesidir. Motorlu zamanrölelerinde genellikle zamanla çalışan bir normalde açık, birdenormalde kapalı kontak bulunur. Halbuki program rölelerinde zamanlaçalışan normalde açık ve normalde kapalı birçok kontak vardır.
  Bu kontaklar arzuya göre istenilen sırada ve mzanadaçalıştırılabilirler. Program röleleri, motorlu zaman rölelerindekullanılan sembolle gösterilir.

  Program rölelerinde kontakları açıp kapatacak olan ve üzerlerindekamları taşıyan mil bir senkron motorla döndürülür. Böylece kontaklarınhep aynı zamanda çalıştırılması sağlanmı olur. Bu tip rölelerde kendikendine yol alan bir senkron motor kullanılır. Motor çalışmayabaşladığında mil ve dolayısıyla üzerindeki kamlar dönmeye başlar.Kamlarda kontakları açıp kapatırlar. Senkron motorun akımıkesildiğinde, kamlrın dönüşü durur. Motor tekrar enerjilendiğinde,kamlar kaldıkalrı yerden itibaren tekrar dönmeye devam ederler. Motordevrede kaldıkca 360 derece lik bir dönüşden sonra program rölesiçalışmaya devam eder. Program röleleri ani temaslı butonlarlaçalışabilecek şekilde de yapılurlar. Örneğin bir başlatma butonuna birkere basıp bırakmakla, program rölesi çalışmaya başlar. 360 derece likbir dönüşden sonra röle kendi kendine durur. Bu röleyi bir kere dahaçalıştırmak gerektiğinde, başlatma butonuna bir kere daha basılır. Butip bir program rölesinin enerjisi kesildiğinde, mil ve üzerindekikamlar tekrar normal konumuna döner.

  Program röleleri 10 saniye ile 3 saat arasında gecikme sağlarlar. Devirsayısını düşürme gayesiyle kullanılan dişlileri değiştirmekle, burölelerin zaman ayarı yapılır. Program rölelerinde her kamın karşısınabir mikro anahtar yerleştirilir. Mikro anahtarlarda normalde açık venormalde kapalı birer kontak bulunur. Mikro anahtarın üzerinde bulunanmakarakam üzerindeki bir oyuğa girince veya bir çıkıntının üzerinegelince kontaklar durum değiştirir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Program Rölelerİ Forum Tarih
Android Telefonlar İçin Namaz Vakitleri Programı Diğer Tüm Programlar 6 Eylül 2012
İlköğretim Haftasıyla İlgili Kutlama Programı Örneği Öğretmenlerimizin Bölümü 23 Ağustos 2012
Msn de Çevrimdışı Olanları Görme Programsız MSN Diğer Paylaşımlar 14 Ağustos 2012
Bilgisayar Açılışında Çalışan Programlar Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 7 Ağustos 2012
UNESCO'nun Eğitim Programı, Amacı, Hedefi Seviyeli-Ciddi Konular 28 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş