Prof. Erdoğan: Meslek liselerini safdışı bıraktılar

'Eğitim Haberleri' forumunda frmartuklu tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. frmartuklu

  frmartuklu Özel Üye

  Prof. Erdoğan: Meslek liselerini safdışı bıraktılar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İrfan Erdoğan, katsayı sistemi tahrim ettiğini belirterek meslek liseleri ve liseleri safdışı bıraktığını belirterek işdünyasına donanımlı mezun verememekten yakındı.

  Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin, yüksek eğitimde belli alanlara yönlendirilmelerini öngören katsayı uygulamasının YÖK tarafından kaldırılmasının doğru olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) da kaldırılması gerektiği görüşünü belirtti.
  Erdoğan, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfınca düzenlenen ''Türkiye'de Milli Eğitim Sistemi'' konulu paneldeki konuşmasında, eğitim sisteminde bir bozulma yaşandığını ifade ederek, ÖSS, SBS, OKS gibi merkezi sınavların ''sistemi sıkıştırdığını'' anlattı.
  Meslek liselerine yönelik katsayı uygulamasıyla ''liselerin çöktüğü'' görüşünü dile getiren Erdoğan, AOBP'nin de liseler için kötü olduğu söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:
  ''30-40 yıl önce Türkiye'de iddiasız bir lise yoktu. Hakkari'de de Mersin'de de Tranzon'da da her lisenin bir iddiası vardı. AOBP uygulamasından sonra endüstri liselerimiz ayrışmaya başladı, aynı şekilde anadolu liselerimiz ayrıştı.
  Katsayı, sistemi tahrip etti, meslek liselerimizi, liseleri saf dışı bıraktı. AOBP ortaöğretimdeki alan tasnifine göre geliştirilmiş bir sistemdi. Katsayıyı kaldırdınız, ortaöğretimdeki alan tasnifi hala niye devam ediyor?''
  Anadolu liselerini, ''sistemi orta yerinden bölen, ortaöğretim sistemini çökerten bir mekanizma'' olarak değerlendiren Erdoğan, ''Anadolu liseleri derhal kapatılmalıdır. Kapatılmalı derken kapıya kilit vuracak halimiz yok, çok kolay o. Nasıl bir gecede Anadolu lisesi olduysa, bir saatte de lise yapılmalı'' dedi.
  Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bekir Gür de eğitim sistemindeki eşitlikçi yapının bozulduğunu söyledi.
  1999 yılında üniversite giriş sınavının iki kademeden tek kademeye düşürülmesiyle eğitim sisteminin, ''toplumun tüm katmanlarını kucaklayan bir sistem olmaktan çıktığı'' görüşünü dile getiren Gür, ilköğretim ve lise birinci sınıftaki bilgileri kapsayan soruların yöneltildiği, 2 ve 3. sınıf derslerinin kapsam dışında tutulduğu tek basamaklı sınav sisteminin olumsuz yönlerinin yüksek öğretime ve ardından iş hayatına yansıdığını anlattı.
  Gür, 1999 yılında katsayı uygulamasının getirilmesiyle meslek liselerine talebin de azaldığını, AOBP uygulamasıyla, üniversite sınavında başarılı olan bir öğrencinin okulunun başarısı nedeniyle puan sıralamasında altlarda kaldığını, bunun da okul seçiminde lise türünü ön plana çıkardığını anlattı.
  İlköğretimden ortaöğretime geçişteki sınavın aileler üzerindeki etkisini daha da arttırdığını dile getiren Gür, geçmişte bir sınav varken, bunun SBS ile 3 sınava dönüştüğünü kaydetti.
  OKS'den SBS'ye geçişle dershanelere bağımlılığın daha da arttığına dikkati çeken Gür, SBS'nin çocukları liseye yerleştirmekten ziyade eğitimin nerelerde aksadığı, öğrencilerin hangi konularda zayıf olduğuna yönelik bir mekanizma olarak kullanılmasının çok daha iyi olacağını söyledi.
  Katsayı ile ilgili alınan kararla meslek liseleri ve genel liselerin eşit hale getirildiğini ifade eden Gür, devam eden AOBP uygulamasının da bir an önce kaldırılması gerektiği görüşünü ifade etti.
  Gür, ''Eğitim sistemi iyi çalışmadığı için üst kademeler de iyi çalışmıyor ve iş dünyasına da donanımlı mezunlar veremiyoruz'' diye konuştu.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Prof Erdoğan Meslek Forum Tarih
Kız Profil Resimleri 2017 En Güzel Avatar Resimleri 11 Mart 2013
Face Profil Resmi Gizlemek, Facebook Profil Resmi Nasıl Gizlenir İnternet ve Network 19 Ocak 2013
2017 Erkek Profil Resimleri Erkek Avatarları Avatar Resimleri 30 Kasım 2012
Türk Bayrağı Resimleri Profil Avatar Resimleri 6 Ekim 2012
Erkek Profil Resimleri, Erkek Avatarları Avatar Resimleri 14 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş