PrimoPDF Kullanımı ( PDF Dosyası Oluşturma )Resimli Anlatım

'Resimli Program Anlatımı' forumunda UquR tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  PrimoPDF Kullanımı ( PDF Dosyası Oluşturma )Resimli Anlatım konusu
  PrimoPDF Kullanımı
  ( PDF Dosyası Oluşturma )

  Başlangıç

  PrimoPDF yi yükleyebilmek için bilgisayarınız aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:
  * Microsoft ® Windows ME, Windows 2000, Windows NT ® , or Windows XP ® . PrimoPDF v2.0 halihazırda Windows 98 i desteklememektedir. Bu sürümün yerine, Windows 98 kullanıcıları Sürüm 1.0 ı buradan indirebilirler.
  * En az 30 MB boş hard disk alanı. Not: PDF ye çevrilecek dosyaların büyüklüğüne ve tipine bağlı olarak ilave disk alanı gerekebilir.

  Programın Yüklenmesi

  PrimoPDF yi yüklemek için:
  1. www.PrimoPDF.com web sitesinden PrimoPDF yükleyici dosyasını indirin (yaklaşık 15MB).
  2. Dosyayı kaydetme yeri sorulduğunda, masaüstünüzü seçin ve OK yi tıklayın.
  3. Masaüstünüze indirilen FreePrimoSetup.exe adlı dosyayı çift tıklayın.
  4. Yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.

  PrimoPDF nin Sistemden Kaldırılması

  PrimoPDF yi sistemden kaldırmak için:
  1. Sırayla Başlat > Denetim Masası (yada Başlat > Ayarlar > Denetim Masası) na tıklatın.
  2. Program Yükle/Kaldır a çift tıklayın.
  3. Eğer sizin Windows sürümünüzde mevcutsa Ekle/Kaldır sekmesine tıklayın.
  4. Program listesinden PrimoPDF yi seçin.
  5. Ekle/Kaldır a tıklayın.
  6. İşlemi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri takip edin.

  PDF Oluşturma

  PrimoPDF bir PDF yazıcısı olarak yüklenir. Bu, PrimoPDF yi bilgisayarınızdaki herhangi bir programdan belgelerinizi PDF olarak yazdırmak amacıyla kullanabileceğiniz anlamına gelir.

  PDF oluşturmak için :
  1. Dosya dan Yazdır ı seçin.
  2. Yazıcılar listesinden PrimoPDF yi seçin ve OK yi tıklatın.

  [​IMG]

  3. PDF Oluşturma penceresi açılır. İsim girip PDF dosyası için kaydetme yerini seçin.

  [​IMG]
  ‘PDF Oluşturma ' penceresi

  4. PDF nin ne amaçla kullanılacağını seçin: Screen (Ekran), Print (Çıktı), EBook (E-Kitap) veya Prepress (Taslak Çıktı).
  5. Güvenlik ayarları penceresini açmak için Security tuşuna tıklayın.
  6. PDF dosyası hakkında kısa bilgiler girmek için Document Properties tuşuna tıklayın.
  7. OK ye tıklayın.
  NOT: Varsayılan olarak, PDF dosyası oluşturulduktan sonra varsayılan PDF gösterici programda açılacaktır. Bu durumu PirmoPDF program seçeneklerinde değiştirebilirsiniz.

  Güvenlik

  PrimoPDF PDF belgeniz için güvenlik ayarları girmenize imkan verir. Böylece, son kullanıcının belgeniz üzerinde ne tür izinlere sahip olabileceğini kontrol edebilirsiniz.

  [​IMG]
  Document Security (Belge Güvenliği ayarları)

  Password to Change Security (Güvenlik Ayarlarını Değiştirmek için Parola): Eğer ayarlanmışsa, kullanıcı PDF dosyasının güvenlik ayarlarını değiştirmek için parola girmek zorunda kalacaktır.

  Password to Open (Açma Parolası): Eğer ayarlanmışsa, kullanıcı PDF dosyasını görüntüleyebilmek için parola girmek zorunda kalacaktır.

  Encryption (Şifreleme): 40-bit (Acrobat Reader ® 4.0 ve aşağısı için kullanılır) yada 128-bit şifreleme seçin (Reader 5.0 ve üzeri için kullanılır).

  Security Settings (Güvenlik Ayarları): Bu ayarlar kullanıcının PDF dosyasını değiştirme yetkilerini kısıtlayacaktır. hese settings will restrict a user's ability to change the PDF document. Eğer güvenlik ayarlarını değiştirmek için parola girilmişse, kullanıcı bu bölümdeki ayarları değiştirebilmek için parola girmek zorunda kalacaktır.

  * Allow users to print my PDF (Kullanıcıların PDF Dosyamı yazdırmalarına izin ver)
  * Allow users to copy text and graphics from my PDF (Kullanıcıların PDF Dosyamdan metin ve resim kopyalamalarına izin ver)
  * Allow users to add comments (Kullanıcıların yorum eklemelerine izin ver)
  * Allow users to change my PDF, including editing text and adding or removing pages (metin düzenleme ve sayfa ekleme yada silme de dahil olmak üzere kullanıcıların PDF Dosyamı değiştirmelerine izin ver)

  Belge Özellikleri

  Document Properties (Belge Özellikleri) ni kullanarak belgeniz hakkında kayıtlar ekleyebilirsiniz, böylece PDF lerinizi sonradan daha kolay bulabilmek için organize edebilirsiniz.

  [​IMG]
  Document Properties (Belge Özellikleri penceresi)

  Document Properties (Belge Özellikleri): The Title (Başlık), Author (Yazar), Subject (Konu) ve Keywords (Anahtar Kelimeler) kullanıcılara belgeniz hakkında ilave bilgi sağlamak amacıyla burada girilebilir.

  PrimoPDF Program Seçenekleri

  PrimoPDF program seçeneklerine ana PrimoPDF penceresindeki Options (Seçenekler) tuşuna tıklayarak erişebilirsiniz. Bu ayarlar programın nasıl çalışacağını kontrol etmenize imkan tanır.

  [​IMG]
  PrimoPDF Settings (PrimoPDF Ayarları penceresi)

  Automatically launch default viewer upon completion. Eğer işaretlenmişse, PrimoPDF oluşturduğunuz PDF dosyasını otomatik olarak bilgisayarınızdaki varsayılan PDF görüntüleyicide açar.

  Keep security settings. Eğer işaretlenmişse, PrimoPDF güvenlik ayarlarınızı kaydeder, böylece sonradan PrimoPDF ile oluşturacağınız PDF lere kolayca aynı ayarları uygulayabilirsiniz.

  Keep document information settings.Eğer işaretlenmişse, PrimoPDF belge bilgileri ayarlarınızı kaydeder, böylece sonradan PrimoPDF ile oluşturacağınız PDF lere kolayca aynı ayarları uygulayabilirsiniz.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş